
Naujausios
Šiaulių istorija bus atkurta žemėlapyje
Šiaulių universiteto Humanitarikos tyrimų centras kuria interaktyvų žemėlapį, kuriame bus pažymėti svarbūs šimtmečio objektai. Pasitelkus žemėlapį, bus galima keliauti Sąjūdžio, Romantikos ar Grožio takais. Šiuo metu kaupiama informacija, ją pateikti gali kiekvienas. Pirmasis projekto „Šiaulių miesto istorinės ir kultūrinės atminties žemėlapis“ etapas bus baigtas gruodį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Renka duomenis
Pasak Šiaulių universiteto Humanitarikos tyrimų centro vadovo dr. Simono Strelcovo, atminties žemėlapio idėja prieš porą metų kilo iš mokslinio intereso ir tyrinėjimų.
Praėjusių metų rudenį Humanitarikos tyrimų centre S. Strelcovas su kolegomis Nerijumi Brazausku, Regina Kvašyte, Genovaite Kačiuškiene tarėsi dėl humanitarikos skaitmeninimo. Svarstydami apie Lietuvos šimtmečio minėjimą, nutarė, kad veiklas reikia pradėti nuo savo kiemo – Šiaulių miesto. Parengtas projektas „Šiaulių miesto istorinės ir kultūrinės atminties žemėlapis“ sulaukė Šiaulių miesto savivaldybės paramos.
Sumanymo tikslas – Šiaulių miesto erdvinėje schemoje sudėlioti taškus, kurie leistų pasirinkti rūpimą maršrutą su istoriniu pasakojimu nuo 1918 metų iki šių dienų.
Tam reikia sukaupti kuo daugiau žinių apie miestą. Archyvinė medžiaga intensyviai renkama, bet būtini ir žmonių pasakojimai. Su kolega Modestu Grigaliūnu S. Strelcovas nusprendė, kad geriausias būdas gauti informaciją – elektroninė apklausa.
Sukurta svetainė http://mususiauliai.eu, joje pateikti klausimai, į kuriuos kviečiami atsakyti buvę bei esami šiauliečiai. Platinamos ir skrajutės su pateikta informacija apie projektą.
Spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje miestiečiai, o ypač – vyresni, bus kviečiami į susirinkimus pasidalyti prisiminimais.
Projekto įgyvendintojai yra įsipareigoję surinkti duomenis ir juos katalogizuoti. Šiuo metu identifikuota beveik 1 500 Pirmosios Respublikos objektų, jie yra vienetiniai – nepersidengiantys. Sovietmečiu ir po Kovo 11-osios objektų skaičius ženkliai išauga. Iš viso šiuo metu disponuojama 4 000–5 000 objektų.
Nauji potėpiai
Žemėlapio projektas, sako S. Strelcovas, primena spalvinimo knygelę suaugusiems.
„Šiaulių gyventojai gali praeičiai suteikti tokias spalvas, kokias patys mato. Projektas – unikalus, nes yra bendruomeniškas, leidžia kitaip pažiūrėti ir į miestą, ir bendruomenės istoriją“, – sako S. Strelcovas.
Darbinėje versijoje numatyta 10 takų, dar du palikti rezerve. Tarp jų – Maisto, Grožio, Romantikos, Pramonės-verslo, Asmenybių, Sąjūdžio, Kriminalinis, Sporto, Laisvalaikio takai.
Dalis takų bus kuriami remiantis istoriniais tyrimais, kiti – pagal žmonių pasakojimus.
„Pavyzdžiui, Grožio takas rodys vietas, susijusias su miesto grožio industrija. Bus galima pamatyti, kur, tarkime, 1925 metais miesto ponios gražinosi prieš eidamos į teatrą ar restoraną. Romantikos takas parodys, kur susitikinėjo poros. Žemėlapyje matysis ir objektų kaita sovietmečiu bei po Kovo 11-osios“, – sako projekto vadovas.
Pasak S. Strelcovo, dalis miesto yra pakitusi negrįžtamai, pastatai nugriauti. Sukūrus atminties žemėlapį, žmonės turės galimybę pamatyti, kokie buvo Šiauliai.
„Man, kaip istorikui, Šiauliai iškilo kitomis spalvomis. Manau, moksleiviams, mokytojams ir visiems, besidomintiems istorija, turėtų atsiverti visiškai nauji miesto istorijos potėpiai“, – sako S. Strelcovas.
Nuolat pildysis
S. Strelcovas mano, kad sudarytas žemėlapis padės įdomiau leisti laiką miesto viešosiose erdvėse. Spragtelėjus ant pažymėto taško žemėlapyje, turėtų pasirodyti trumpa informacija apie objektą.
Ateityje pateiktą medžiagą planuojama išversti į kitas kalbas.
Pasak S. Strelcovo, dar neaišku, kaip atrodys galutinis variantas. Viena iš idėjų – naudoti „Google Maps“ platformą. Svarstoma ir apie mobiliąją aplikaciją. Ateityje ant pastatų galėtų atsirastų QR kodai.
Projekto „Šiaulių miesto kultūrinės ir istorinės atminties žemėlapis“ pirmasis etapas bus baigtas gruodžio pradžioje.
„Projektas tęsis tol, kol bus asmenų, galinčių papildyti informaciją, todėl žemėlapis nuolat pildysis, keisis, koreguosis. Juk tas pats objektas gali turėti visiškai skirtingus pasakojimus“, – sako S. Strelcovas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
RAGINIMAS: Šiaulių universiteto Humanitarikos tyrimų centro vadovas dr. Simonas Strelcovas ragina esamus ir buvusius šiauliečius pasidalyti prisiminimais apie tai, kas neįtraukta į oficialiąją miesto istoriją.