Šiau­lių Direktorius

Šiau­lių Direktorius

Šiaulių Direktorius

Kompetencijos stoka, administracinės patirties neturėjimas, paskirto darbo neišmanymas – tokias asmenines „vertybes“ pavaldiniai ir kolegos priskiria Šiaulių socialdemokratų statytiniam, Savivaldybės administracijos direktoriui Gedeminui Vyšniauskui.

Jis yra ketvirto pagal dydį šalies miesto antrasis valdžios žmogus. Politikai stebisi, kodėl partija pasirinko tokį žmogų? Kam jis yra naudingas ir kas iš tiesų vadovauja šimtatūkstantiniam miestui?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Žmogus „iš niekur“

Kai nuo praėjusio spalio Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriumi pradėjo dirbti tada mažai kam žinomas šiaulietis socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas, politikai ir Savivaldybės tarnautojai kraipė galvas: kas jis, kokia jo vadybinė patirtis, kad „iš niekur“ iš karto į tokį aukštą postą?

Darbo vaisių ilgai laukti neteko.

Tarybai – nekokybiškai parengti sprendimų projektai, Savivaldybės darbuotojams – draudimai ir tarnybiniai skundai. O miestui? Padažyta suoliukų, sunaikinti keli krūmynai.

Menkos patirties

„Gali taip atsitikti, kad žmogus neturi vadybinės patirties, bet turi tvirtą politinį stuburą toje partijoje, kuriai jis atstovauja, tačiau G. Vyšniausko atveju – nei vadybinės-profesinės patirties, nei politinės veiklos ar stuburo“, – vertino konservatorius miesto Taryboje Jonas Bartkus.

Jis vardijo administracijos direktoriaus pasirašytus sprendimų projektus, kurie buvo prastai paruošti, kelis kartus keista pozicija ir nuomonės, todėl Tarybos darbui tai įnešė sumaišties.

Mokyklų langų keitimo klausimas, pasak J. Bartkaus, buvo keistas net tris kartus ir vis tiek liko nekokybiškas. Taryba priversta svarstyti tokius klausimus, kurie gali būti išspręsti vien administracijos lygmenyje.

„Į nieką“, pasak J. Bartkaus, dėl kompetencijos stokos pavirto klausimas ir apie Savivaldybės automobilių naudojimo tvarką, nes Tarybos komitetams niekas negalėjo pagrįsti to sprendimo.

Jo nuomone, net ir klausimų kiekis Tarybos posėdžiui, kai ėmėsi vadovauti G. Vyšniauskas, yra sumažėjęs. „Per vieną posėdį svarstydavome po 60 ir daugiau klausimų, dabar administracija parengia po 40 klausimų. Tai rodo, kad administracija nerengia sprendimų. Jeigu nedirbi, nieko ir nereikia spręsti“, – mano J. Bartkus.

Reikėjo klusnaus vykdytojo?

„Nesuprantama, kaip tokia partija, turinti svorį mieste, tiek narių, galėjo pasirinkti G. Vyšniauską. Prieš dvidešimt metų, kai vyko valstybės, savivaldos pertvarka, daug žmonių neturėjo vadovavimo patirties, tada visi mokėsi, bet dabar... kai ateina vadovauti miestui bet kas...“, – trūko žodžių politikui J. Bartkui.

Gal G. Vyšniauskas partijai yra naudingas?

„Greičiausiai yra taip, kad tie politikai, kurie jį skyrė, patys viską žino ir nuspręs, o G. Vyšniauskui tik pakomanduos: čia padažyk, čia pasirašyk ir viskas bus tvarkoje. Jiems turbūt reikėjo tik paklusnaus vykdytojo, kuriam užteks tik paliepti, o miestą valdys kiti“, – spėjo J. Bartkus.

Vilčių neliko

„Turėjau vilties, kad jis nors šiek tiek pradės progresuoti, bet progreso nėra, – įpusėjus aštuntajam G. Vyšniausko darbo mėnesiui vertino Alfredas Lankauskas, miesto Tarybos „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys.

Nors „Tvarka ir teisingumas“ yra valdančioje daugumoje drauge su socialdemokratais, A. Lankauskas nutarė nebetylėti: „Blogiausias variantas – tylėti ir nieko nedaryti su tuo, kas dabar vyksta“.

A. Lankauskas įtaria, kad G. Vyšniauskas „tarnauja kažkuriam iš Seimo narių“, nes G. Vyšniauskas ne visada laikosi tos pačios pozicijos, kaip valdančioji dauguma ar net socialdemokratų frakcija. „Susidaro toks įspūdis, kad jis klauso kažko iš šalies, o ne daro savo darbą“, – sakė A. Lankauskas.

Jo nuomone, G. Vyšniauskui dirbti neužtenka asmeninių pajėgumų.

„Jis gilinasi į per daug smulkmeniškus reikalus, kuriuos reikia pavesti kitiems. Jis tiesiog dirba ne tą darbą, jo pastangos netempia iki gero rezultato“, – mano A. Lankauskas.

A. Lankausko nuomone, miesto administratoriumi, turėtų būti ne politinio pasitikėjimo pareigūnas. O socialdemokratų partija esą laikosi senųjų sovietinės praeities taisyklių: „Nesvarbu, kaip dirba, svarbu, kad priklausytų reikiamai partijai“.

Paklusnumo „pamokos“

A. Lankauskas teigė žinąs, kad Savivaldybės administracijos darbuotojai, kai vadovas neturi pakankamai kompetencijų, o vadovauti norisi, imasi tarnybinių patikrinimų ir taip įbaugina darbuotojus paklusti.

„Net ir su meru – socialdemokratu, atrodo, jo santykiai nėra idealūs“, – mano A. Lankauskas.

Jo žodžius patvirtino Savivaldybės darbuotojai, sutikę kalbėtis tik tokiu atveju, jeigu nebus viešinamos jų pavardės.

Trūksta kompetencijos, nėra sprendimų, nėra susivokimo – tokius G. Vyšniausko bruožus įvardijo kalbinti jo pavaldiniai.

„Kai vyksta kokie svarbūs susitikimai su svečiais savivaldybėje, meldžiamės, kad tik direktorius G. Vyšniauskas nesiimtų viešai kalbėti. Gėda ir tiek“, – pasakojo vienas atsakingas Savivaldybės darbuotojas.

„Buvęs administracijos direktorius apie visus sprendimus, po kuriais jis dėdavo parašus bent jau pats galėdavo pakomentuoti, o dabartinis liepia komentuoti skyrių vedėjams jam pačiam klausantis. Neišmano pats? Tačiau skyrių vedėjams yra uždrausta be jo žinios ką nors viešai komentuoti“, – pasakojo kitas atsakingas darbuotojas.

Už ir prieš

„O, varge, varge... Jeigu sekretorė dėlioja rezoliucijas, o jam tik pakiša pasirašyti, ką galima kalbėti apie žmogaus išmanymą, patirtį“, – taip reagavo į „Šiaulių krašto“ klausimą apie G. Vyšniausko kompetenciją net ir patys socialdemokratų partijos nariai.

Liberalų ir centro sąjungos atstovo miesto Taryboje Vinco Lauručio nuomonė: „Žmogui sunku susigaudyti tokiame didelių problemų rate. Reikėjo paskirti žmogų, dirbusį Savivaldybėje, bet kaip pasirinko, taip pasirinko...“

Gintaras Karalevičius, Liberalų sąjūdžio atstovas miesto Taryboje gyrė G. Vyšniauską: „Jeigu tokia sena partija – socialdemokratai jį pasirinko, vadinasi, jis yra geras vadybininkas. Blogo žodžio apie jį nesu girdėjęs. Aišku, jam reikia apsiprasti, nes jis naujas žmogus. Bet yra tame ir pliusų: naujas žmogus ateina be jokių išankstinių nusiteikimų“.

G. Karalevičius teigia neabejojantis G. Vyšniausko sąžiningumu.

„Dabar jis vis dažniau pareiškia ir savo nuomonę“, – pastebėjo G. Karalevičius.

Prisikabinti prie stulpo

G. Vyšniauskas neoficialiai yra įvardijamas, kaip socialdemokratų Šiaulių skyriaus vadovo, Seimo nario Edvardo Žakario statytinis.

E. Žakaris „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad socialdemokratai Administracijos direktorių rinkosi iš dviejų partijos narių – Domo Griškevičiaus, dabartinio Tarybos sekretoriaus, ir G. Vyšniausko.

Kodėl pasirinko G. Vyšniauską?

„Tinkamumas pasimato tiktai tada, kai žmogus padirba. O dėl kritikuojančių – kiek žmonių, tiek nuomonių. Aš asmeniškai manau, kad šito direktoriaus vadovaujama administracija per metus padarys daugiau, negu prieš tai vadovavęs penkeris metus. Vienintelė didžiausia G. Vyšniausko problema, kurią aš įžiūriu, tai, kad žmogui sunku kalbėti. Jis nemoka liežuviu malti“, – teigė E. Žakaris.

Priminus skyriaus pirmininkui, kad Tarybos nariai įvardija administracijos darbo broką dėl prastai rengiamų sprendimų projektų, E. Žakaris teigė, kad sprendimai priklauso nuo interesų, kažkieno norų.

„Prisikabinti galima net ir prie stulpo. Net neabejoju, kad jis dirbs iki kadencijos pabaigos ir bus išrinktas į Savivaldybės tarybą“, – įsitikinęs E. Žakaris.

Giedriaus BARANAUSKO, Jono TAMULIO nuotr.

POSTAS: Gedeminą Vyšniauską paskyrus Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriumi vis dažniau abejojama jo kvalifikacija vadovauti Administracijai.

Liberalų ir centro sąjungos atstovas miesto Taryboje Vincas Laurutis: „Žmogui sunku susigaudyti tokiame didelių problemų rate. Reikėjo paskirti žmogų, dirbusį Savivaldybėje, bet kaip pasirinko, taip pasirinko...“

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Alfredas Lankauskas: „G. Vyšniauskui dirbti šį darbą neužtenka asmeninių pajėgumų. Jis tiesiog dirba ne tą darbą...“

Konservatorius Jonas Bartkus: „Greičiausiai yra taip, kad tie politikai, kurie jį skyrė, patys viską žino ir nuspręs, o G. Vyšniauskui tik pakomanduos: čia padažyk, čia pasirašyk ir viskas bus tvarkoje.“

 

INTERVIU SU GEDEMINU VYŠNIAUSKU

Vargai dėl Tėvynės ir miesto

Dėl interviu su Administracijos direktoriumi G. Vyšniausku tariuosi iš anksto. Skambinu kelis kartus. Sutinka. Atsisveikina telefonu: „Iki malonaus, Ritule!“

Direktoriaus kabinete nedaug popierių. Išbyrėjęs smėlio laikrodis – laiko jau neskaičiuoja. Laiką direktoriui skaičiuoja jo įmantrus rankinis laikrodis. Direktorius visą pokalbio laiką rankose sukioja rašiklį, kuriuo pasirašinėja svarbius miestui ir miestiečiams dokumentus.

Pirmasis ir išskirtinis 22 minučių ir 11 sekundžių interviu su Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriumi Gedeminu VYŠNIAUSKU.

– Pageidavote, kad praeitų bent šimtas dienų nuo jūsų darbo pradžios šiame poste, kai galėsite ką nors pasakyti apie savo darbą. Ką nuveikėte? Jau baigiasi aštuntas jūsų vadovavimo miesto ūkiui mėnuo.

– Pačiam save sunku vertinti. Čia jau turi aplinka vertinti.

Svarbiausiais darbais laikyčiau ūkinius darbus, kuriuos pavyko padaryti. Pradedant miesto parkų tvarkymu, vasaros estrados sutvarkymu.

– Suoliukų padažymu?

– Ne tik padažymu... Dideli darbai buvo padaryti...

Kiekvieną dieną labai daug sprendimų, susitikimų. Darbo diena prasideda labai anksti, o baigiasi labai vėlai. Kartais anksčiau pavyksta išeiti iš darbo – apie 8 valandą vakaro. Žolė lygiai taip pat auga ir mano namuose. Reikia prižiūrėti.

– Kodėl jūs sutikote eiti į Administracijos direktoriaus postą?

– Suprantat... Kaip dažnai šiandien nutinka – priekaištai, priekaištai, priekaištai, kaip valdžia nedirba, kaip blogai daro, ne taip... Kai šioje situacijoje man pasiūlė užimti šias pareigas, na, būtų pats lengviausias kelias – rankas keli į viršų: nebūsiu aš tas kraštinis.

Labai didelis iššūkis man pačiam. Aš tos ūkinės patirties turiu pakankamai. Norėčiau pasakyti, kokie sprendimai svarbiausi buvo priimti... Socialiai remtinų žmonių įdarbinimas...

– Ši tvarka įvesta visoje šalyje, kodėl prisiimate sau jos įvedimo nuopelnus?

– Iki šiolei tvarkos tokios nebuvo. Ar visur atidirbinėja būtent taip? Šiandien tikrai didelė komanda žmonių pasitelkiami miesto švarai ir tvarkai daryti. Rezultatas mieste matosi. Visokius krūmynus, kemsynus tvarkome.

– Krūmynai, kemsynai... Kodėl nekalbate apie biudžetą, miesto ekonomiką, investicijas, vystymosi strategiją?

– Matote, galėtumėme atskirai kalbėtis... Paimkime mūsų transporto sistemos pertvarkymą...

– Panaikinti mikroautobusus juk buvo ruoštasi, kai dar nedirbote šiame poste. Juk parašą padėjote lapkričio 11 dieną, o dirbti buvote pradėjęs spalio 21 dieną...

– Kodėl jūs mane norite, sakyčiau, provokuoti?... Parašą padėjot... Norit sumenkinti, pasakyti, kad nieko nepadaryta, kad tiktai parašas padėtas... Iki to parašo buvo labai ilgas kelias.

„Busturui“ skolų didelė virtinė vilkosi... Nuo pustrečio milijono šiandien turime tik 800 tūkstančių litų nuostolio. Įmonės rodikliai sparčiai kyla į viršų.

– Gal kad nebėra konkurentų – monopolininkui lengviau užsidirbti pinigus?

– Ne, nebūtinai monopolininkas. Yra iš vadovo reikalavimas, domimės įmonės veikla, kad įmonė dirbtų pelningai.

Galima kalbėti apie darželių maitinimą. Buvo daug ten pridaryta su produktų pirkimu. Sutaupyta apie 600 tūkstančių litų, kurie bus panaudoti maitinimo kokybės gerinimui.

– Kaip sutariate su kolektyvu? Ar tikrai draudžiate skyrių vedėjams be jūsų leidimo viešai komentuoti jų skyriaus darbą? Kodėl padaugėjo tarnybinių pranešimų?

– Su kolektyvu, aišku... skirtingi darbuotojai. Kritiškai vertinant norėtųsi daug greitesnių sprendimų. Bet kartais atsitinka taip, kad yra purtomasi, kratomasi tos atsakomybės.

Dažnai veiksmas vyksta ne kaip padaryti, o kaip nepadaryti. Manęs tokia situacija netenkina.

Kas nelabai nori dirbti, gal nelabai sugeba, gal galėtų lengvesnio darbo ieškotis. Administracinis darbas, norėčiau pabrėžti, yra labai sunkus, alinantis. Labai dažnai pasigirsta iš miestiečių – ką jie veikia, gal kavą geria? Matau, kad žmonės labai sunkiai dirba, pervargę yra.

– Ankstesnis Administracijos direktorius pats komentuodavo savo pasirašytus dokumentus žurnalistams, jūs liepiate tai daryti skyrių vedėjams, nors draudžiate jiems be jūsų žinios tiesiogiai bendrauti su žurnalistais.

– Uždraudęs... Jeigu yra kažkokios problemos, pirmiausia turiu žinoti aš. Skyrių vedėjams yra sudarytos puikios, unikalios galimybės kiekvieną pirmadienį pristatyti savo darbą. Nėra jokio noro, kad televizijos ekranuose šmėžuotų vien mano veidas. Tą ir noriu parodyti, kad dirba komanda.

– Kai buvote skiriamas administracijos direktoriumi, buvote pristatomas viešai, kaip atėjęs į šį postą iš verslo. Kokį verslą turėjote?

– Tai buvo verslas... Patirtis buvo...

– 2011 metais, kai ėjote į savivaldos rinkimus, jūsų turto deklaracijoje nurodyta, kad per metus uždirbote vos kiek daugiau, nei 1000 litų, o mokesčių valstybei sumokėjote 68 litus per visus metus. Kokiu verslu užsiimant galima tiek uždirbti?

– Na... norit pasakyti, parodyti, kad nesugebantis padaryti ar tvarkytis... Tam, kad uždirbti, reikia labai daug įdėti... Norėtumėt sumenkinti...

– Kodėl buvote atleistas iš pasienio tarnybos? Teko girdėti, kad turėjote nemalonumų dėl muštynių darbe.

– Iš pasienio tarnybos išėjau savo noru.

Nieko nebuvo. Nei ten nesimušiau, nei čia nesimušu.

Gal pradėtumėt nuo to, kad buvau vienas iš pirmųjų savanorių, kurie atėjo prie sausio įvykių sunkiu Tėvynei metu? 243 žmogus buvau per visą Lietuvą, kuris atėjo dirbti į tarnybą. Praėjau labai sunkius įvykius. Tokie sunkūs momentai, kada iš tikrųjų postus naktimis svetima armija šturmuodavo... Daug teko išgyvenimų patirti. Sunku apie tai kalbėti...

Pagyvensim, pamatysim, kaip miestas gyvens, kai aš nebedirbsiu čia...

DARBAS: Gedemino Vyšniausko darbus net ir patys socialdemokratai vertina prastai.

RAMSTIS: Viso interviu metu Gedeminas Vyšniauskas iš rankų nepaleido rašiklio. Jį visaip vartė, sukinėjo, krapštinėjo.

LAIKAS: Gedeminas Vyšniauskas svarbiame poste sėdi jau aštuntas mėnuo.

REGALIJOS: Administracijos direktoriaus darbo įrankiai: antspaudas, užrašinė ir lipdukai.

 

TRUMPAS DOSJĖ

Gimė 1965 metais.

Išsilavinimas

1984 metais – Kapsuko tarybinio ūkio technikos aukštesnioji mokykla, zootechniko specialybė

1992 metais – Kauno karininkų mokykla, leitenanto laipsnis

2007 metais – Šiaulių universitetas, edukologijos bakalauras, pradinių klasių mokytojas

Darbo patirtis

1987–1990 metais – Vilkaviškio r. Pajavonio seniūnijos profsąjungos pirmininkas

1990–1992 metais – Vilkaviškio r. Vištyčio pasienio pamainos viršininkas

1992–1995 metais – Marijampolės rinktinės Vartelių užkardos vadas

1995–2000 metais – transporto įmonės „Arko“ vadybininkas

2001–2008 metais – individualiosios įmonės savininkas (transporto sritis)

2008–2013 metais – individualiosios įmonės savininkas (statybos sritis)