Senolė sunerimo: kadaise radono dujos viršijo normą, tačiau pakartotinai niekas netiria

Kadaise šiame name radono koncentracija viršijo normą, todėl gyventoja ėmėsi priemonių namą sandarinti.
Į redakciją kreipėsi Kirkilų kaimo gyventoja, sunerimusi dėl radono dujų. Ji pasakojo, kad prieš keliolika metų radono kiekio matavimai vyko jos namuose. Biržų kraštas radono matavimo žemėlapyje iš tiesų išsiskiria. Taip yra todėl, kad čia apstu karstinių įgriuvų.

Radono dujų kiekis matuojamas naudojant specialius prietaisus. Jie Biržų rajone buvo statyti dar 2001-2002 metais ir užfiksuota didelė radono aktyvumo koncentracija – 200-300 Bq/m3. Tiesa, tuomet galiojo kitos leistinos radono koncentracijos higienos normos – jos buvo didesnės. Šiuo metu gyventojai turi sunerimti radonui viršijant jau 300 Bq/m3. Tokiu atveju rekomenduojama sandarinti savo gyvenamuosius namus.

Su redakcija susisiekusi Emilija Januševičienė pasakojo, kad prieš 18 metų pati gelbėjo specialistams atlikti tyrimus, kadangi dirbo laiškininke. Ji lydėjo juos statyti radono matavimo prietaisų. E. Januševičienė pasakojo, kad ne tik jos name, bet ir dar trijuose Kirkiluose esančiuose namuose buvo nustatytas radono dujų perteklius. Moteris tuomet ir langus pasikeitė, ir atliko kitus namų remonto darbus. Pačiai šiandien žingeidu sužinoti, ar pakito koncentracijos kiekis, ar ne. Kaip pati sakė, jokių sveikatos pokyčių nejaučia.

Gyventojų apšvitos skyriaus stebėsenos vedėja Rima Ladygienė pasakojo, kad radono dujų koncentracija pastatuose priklauso nuo pastato sandarumo būklės. Kadangi gyventojai labiau sandarina pastatus, rūpinasi savo turimu turtu, keičiasi ir radono dujų patekimas į patalpas. Skyriaus vedėja sakė, kad ribų viršijimai pastebėti gana senai, prieš 18 metų.

Paskutiniai tyrimai pagal gyventojų prašymus Biržų rajone buvo atlikti prieš penkerius metus. Tikrintuose pastatuose radono koncentracijos viršijimų nustatyta nebuvo. Skyriaus vedėja patikino, kad į gyventojų prašymus visada yra atsižvelgiama. Tačiau dažnai pasitaiko ir atvirkštinė situacija – gyventojai nenori priimti specialistų ar nesutinka, kad būtų palikti matavimo prietaisai.

Kirkilų kaimo gyventojos prašymu, redakcija užregistruos moterį dėl radono koncentracijos patalpose tyrimo, specialistai patikino, kad vieno žmogaus prašymas taip pat yra svarbus ir į jį bus atsižvelgiama.

Susijusios naujienos