Seimūnai ir jų „slaptieji protokolai“

Seimūnai ir jų „slaptieji protokolai“

Seimūnai ir jų „slaptieji protokolai“

Mažiausiai per dešimt Seimo narių yra pasirašę vadinamuosius „slaptuosius protokolus“ — sutartis po kadencijos pabaigos išsipirkti už mokesčių mokėtojų pinigus nuomojamus automobilius. Šiaulių krašto parlamentarai dievagojasi, kad jų pavardžių “juodajame sąraše“ nėra. Per tris mėnesius pasikeitė ir jų nuomonės dėl prabangių automobilių nuomos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Aiškinasi prokurorai

Vilniaus apygardos prokuratūra nagrinėja 91 parlamentaro sudarytas sutartis. Dar vienos parlamentarės — Astos Baukutės, kuri buvo „pričiupta už rankos“, kai jos vyras su seimūnės nuomojamu automobiliu padarė avariją, — jau išnagrinėta. Ji ketino už likutinę vertę įsigyti iš mokesčių mokėtojų pinigų nuomojamą automobilį.

Gintautas Stalnionis, Vilniaus apygardos prokuratūros atstovas spaudai, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog “analogiškų sutarčių kaip Astos Baukutės yra daugiau kaip per dešimt.“

Anot G. Stalnionio, kitų Seimo narių pavardės bus atskleistos, kai teismui bus parengti ieškiniai. Prokurorams Seimo kanceliarija pateikė oficialias parlamentarų sutartis dėl automobilių nuomos. Bet yra dar ir kitos neviešinamos sutartys.

„Tos antrosios sutartys, vadinamos “slaptaisiais protokolais“, yra ne Seime, — sakė G.Stalnionis. — Jas parlamentarai turi sudarę kaip fiziniai privatūs asmenys.“

Automobilius parlamentarai nuomojasi iš dešimt įvairių bendrovių. Pagal „slaptąsias“ sutartis už likutinę vertę automobilį gali įsigyti jo nuomininkas arba jo nurodytas trečiasis asmuo.

G.Stalniono teigimu, prokuratūra ketina tirti ir ankstesnių kadencijų Seimo praktiką.

Neturi tokių sutarčių

Iš Šiaulių apskrityje rinktų parlamentarų automobilius nuomoja Algimantas Salamakinas, Jonas Juozapaitis, Saulius Bucevičius, Kęstutis Masiulis. Visi jie tvirtina, jokiu „slaptų“ sutarčių neturintys, neketinantys automobilių išsipirkti.

Iš šiauliečių parlamentarų Valerijus Simulik, Rima Baškienė važinėja nuosavais automobiliais. Andrius Šedžius po skandalo, kad automobilį nuomojasi iš tėvo firmos, dabar už jo nuomą moka iš savo pinigų. Edvardas Žakaris važinėja autobusu arba „kas nors paveža“.

Primoka iš savų

Radviliškyje rinktas A. Salamakinas, Seimo Etikos komisijos pirmininkas, apgailestauja, kad vyksta „toks bardakas“.

Jis prisimena, kad buvo laikas Seime, kai net aštuonerius metus parlamentarai galėjo „lizinguoti automobilius kiek nori, ir niekam tai nekliūdavo“.

1993 metas esą visi buvo lygūs, nes visi turėjo tarnybinius golfiukus. 1997 metais, kai kancleriu dirbo Jurgis Razma, nuspręsta golfiukų atsisakyti. Ir prasidėjo automobilių nuoma.

„Gaudavome 3 VMDU ( vidutinius mėnesius darbo užmokesčius — red.past.) — per 7000 litų parlamentinei veiklai, tai buvo priedas prie algos ir nereikėdavo niekam atsiskaityti. Dabar nuo sausio gauname tik 1 VMDU — apie 2000 litų, reikia už juos atsiskaityti, o skandalai netyla,— apgailestavo A. Salamakinas. — Gal kada išmoksime tuos pinigus naudoti.“

Jis pats nuomoja trejų metų senumo „Lexus IS“. Tvirtina, jog jo sutartis yra “pavyzdinė“: “Jokių užuominų apie išsipirkimą nėra.“ “Slaptų protokolų“ jokių nepasirašęs. Automobilį nuomojasi iš autocentro, o ne lizingo bendrovės.

Moka apie 2000 litų į mėnesį nuomos. Parlamentinei veiklai skiriamų lėšų nebeužtenka, primoka ir savo lėšų.

Bendrasavininkis

S. Bucevičius nuomojasi vieną prabangiausių Seimo automobilių. Per mėnesį už nuomą lizingo bendrovei tenka pakloti 2500 litų. Prideda 500 litų savų pinigų ir dabar suka galvą, kaip su banku susitarti, kad mažintų nuomą.

„Jeigu aš primoku savo lėšų, tai tampu bendrasavininku — tai kaip čia išeina? — svarsto S. Bucevičius. — Visuomenė klausia: “Ar tau automobilis priklausys?“ Niekas nepriklausys, nes tai — mokesčių mokėtojų pinigai.“

Anot parlamentaro, šiandien jis automobilį nuomotųsi tik iš savo atlyginimo. Mano, jog dėl „šventos ramybės“ Seimo valdyba turėtų nustatyti “žaidimo taisykles“ tokias, kad parlamentinės lėšos būtų naudojamos tik kanceliarinėms išlaidoms.

„Dabar kas ketvirtį tenka po 40 kartų atsakinėti į žurnalistų klausimus dėl automobilio.“

J. Juozapaitis, visai neseniai tvirtinęs, jog „rašykite, kiek norite, aš važinėjau ir važinėsiu“ dabar sako: “Nusipirkčiau pigesnį automobilį“.

Jam taip pat tenka primokėti 500 litų prie automobilio nuomos. Kas mėnesį iš viso moka 1750 litų.

Tik K. Masiuliui automobilio nuomai pinigų užtenka, nes kas mėnesį moka po 900 litų. Tačiau tvirtina kitoms reikmėms nebeužtenkantis ir priodedantis dar savo lėšų nuo 800 litų iki 1500 litų.

K. Masiulio teigimu, „joks stebuklas“ tas automobilių išsipirkimas. Nuomotojai ir jam siūlę tokią sutartį, bet atsisakęs. “Kam pirkti nutrintą, per ketverius metus pravažiavusi 150 tūkstančių— 200 tūkstančių kilometrų automobilį“.

Parlamentaras mano, jog į „prabangą susiorientavę kolegos“ dabar pakliuvo į spąstus:“Kai kam reikia mokėti ir 4000 litų nuomos ir daugiau. Atlyginimo nebeužteks“.

K. Masiulis mano, jog naudojant nuosavą automobilį reikėtų skirti lėšų jo amortizacijai. Todėl jau yra pasiūlęs Seimo valdybai, kad šiam tikslui arba automobilio nuomai per mėnesį būtų nustatyta 1 tūkstančio litų suma.

„Negalės už juos nuomotis prabangių automobilių ir niekam galvos nebeskaudėtų,— sako Seimo narys. — Dabar, kai sumos neribotos, tai atsiranda poreikis gudrauti, o kitiems gaudyti.“

Ką anksčiau kalbėjo

Prieš tris mėnesius, kai „Šiaulių kraštas“ rašė apie “nacionalinių vertybių“ Seime nuomojamus automobilius paralmentarai taip kalbėjo:

S. Bucevičius: „Jei nebūčiau išrinktas, norėčiau, kad mano parlamentaras, už kurį ėjau balsuoti, man atstovautų ir važiuotų saugiai„ .

A. Salamakinas, paklaustas, kur po ketverių metų dės automobilį, ar Seimo nariai negalės juos įsigyti už likutinę vertę ir pirmumo teise: Tik be jokių privilegijų, baikit, kad pirmumo teise„ .

K. Masiulis, klausiamas apie automobilių nuomą už valstybės pinigus: Bet valstybė tai mes. Ir aš„ .

J.Juozapaitis: „Jūs rašykite, o aš važiuosiu. Čia ne prabanga, tik žiniasklaida išpūtė. Ir dabar kas, kad jūs parašysit. Kas jūsų laikraštį beskaito?“

PAVYZDYS: Algimantas Salamakinas, Seimo Etikos komisijos pirmininkas, tvirtina, jog jo sutartis dėl prabangaus „Lexus“ nuomos yra “pavyzdinė“, be jokios užuominos į išsipirkimą.

 

BENDRASAVININKIS: Saulius Bucevičius, Seime nuomojantis vieną prabangiausių automobilių, svarsto, jog kas mėnesį primokėdamas už jo nuomą po 500 litų savo pinigų, tampa šio automobilio „bendrasavininkiu“.

 

METAMORFOZĖ: Jonas Juozapaitis jau nebenori brangiu nuomojamu automobiliu važinėti — ieškotų nusipirkti nuosavą pigesnį.

Eltos ir Redakcijos archyvo nuotr.