Savivaldybės iš skolų pačios neišsivaduos

Savivaldybės iš skolų pačios neišsivaduos

Savivaldybės iš skolų pačios neišsivaduos

Algirdas Butkevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, ketvirtadienį viešėdamas Šiauliuose, kalbėjo apie valstybės ir savivaldybių aktualijas, valdymo problemas, socialdemokratų nuostatas.

Savivaldybių skola — rekordinė

A. Butkevičiaus teigimu, bendra savivaldybių skola pasiekė 1,8 milijardo litų — po nepriklausomybės atgavimo ji dar niekada nebuvo tokia didelė.

„Savivaldybėms išsivaduoti nuo tokių skolų, net jeigu būtų toks stebuklas ir ekonomika augtų, pačioms neįmanoma. Dalis savivaldybių skolų turėtų būti pripažinta valstybės skola“, — sakė socialdemokratų lyderis, teigdamas, jog tokią įstatymo pataisą teiks Seimo pavasario sesijai.

Viena iš skolų priežasčių — valstybė asignavimus savivaldybėms planuoja be analizės, kokias funkcijas jos vykdo ir kiek tai kainuoja. Skolos auga, ir kai savivaldybėms reikia savo lėšomis prisidėti prie europinės paramos, įgyvendinant investicinius projektus. Dažniausiai tam imamos paskolos.

Bet būtina nustatyti ir savivaldybėms fukcijoms vykdyti planuojamų lėšų prioritetus:„ Pirmiausia turi būti finansuojamas švietimas, sveikatos apsauga, socialinė politika, o po to pereinama prie investicinių projektų.“

Svarbu tartis su bendruomene

„Kai įgyvendinami projektai aptariami, tarp bendruomenės ir savivaldybės sumažėja įtampa“, — sakė A. Butkevičius.

Jis atkreipė dėmesį į socialinio verslingumo problemą. Bendruomenės gauna miljonus litų europinės paramos. Panaudoja ją rekonstrukcijoms. Bet reikia žinoti, kas bus kuriama tuose renovuotuose pastatuose?

„Dėl to būtina tartis, — tvirtino A. Butkevičius. — Tada nebūtų tokių aistrų, kaip Šiauliuose — reikia ar ne Menų inkubatoriaus. Miesto bendruomenės, kūrybos žmonių, kokia nuomonė? Sako, Europos milijonai bus skirti, reikia paimti. Tikslas negali būti tik pinigai. Objektui pastatyti didelių gebėjimų nereikia. Pasakyk, ką toliau darysi? Kiek kainuos mokesčių mokėtojams to objekto išlaikymas, kokia jis duos kultūrinę, socialinę naudą? “

Tarimosi su bendruomene ypač reikia dėl tokių skaudžių problemų, kaip mokyklų uždarinėjimas.

„O kodėl pirmiausia reikia mokyklas uždaryti? — klausė A. Butkevičius. — Gal viso kito pirmiausia reikia atsisakyti, o švietimo sistemą išlaikyti. Nes ten, kur švietėjiškas židinys likviduojamas, miršta ir gyvenimas. Mokyklas uždaryti reikia tik, jeigu tikrai nėra galimybių pakeisti situacijos.“

Emigracija — didžiausia problema

A. Butkevičius tiesiai sakė: „Valstybės ekonominė finansinė situacija yra bloga.“

Nedarbas mažėja iš esmės tik dėl emigracijos. Antri metai Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių yra lyderė pagal emigraciją. Praėjusiais metais emigravo 51 tūkstantis gyventojų. Tai du nedideli rajonai, kaip Lazdijų ir Varėnos.

Ekonominiai dalykai, politiko nuomone, pas mus jau peraugo į moralinius dalykus. Tai atskleidžia ir šokiruojantis viešosios nuomonės tyrimas, parodęs, kad 70 procentų apklaustųjų svarbiau yra ekonominė gerovė, o tik 20 procentų — šalies nepriklausomybė.

„Jeigu paklaustume žmogaus, kodėl emigruoji, atsakytų, kad nebegaliu gyventi tokioje įtampoje ir nežinomybėje, — teigė A. Butkevičius. — Žmogų labiausiai “užmuša„, kai jis nežino, ką valstybė planuoja daryti rytoj poryt.“

Anot socialdemokratų lyderio, tai — valdžios kompetencijos problema: „Valstybės sėkmė priklauso nuo kompetentingos komandos, gebančios sukurti valstybės viziją, trumpalaikę ir ilgalaikę strategiją, veiksmų planą ekonomikai skatinti.“

A. Butkevičius priminė istoriją apie karalių, kuris išsiuntė septynius vežimus rinkliavai surinkti. Pirmą kartą visi grįžo pilni, antrą kartą — jau keli tušti, o žmonės verkė. Trečią kartą visi grįžo tušti, o žmonės jau nebeverkė, o juokėsi.

„Jeigu manoma, kad mokesčius pakelsiu 20 procentų, tai jų surinksiu 120 procentų, taip nėra, taip yra tik aritmetikoje, — sakė politikas. — Mokesčių politika ekonomiką arba paskatini, arba sulėtini.“

Apie aukštojo mokslo problemas kalbėdamas jis tvirtino, jog turi būti planuojamas specialistų, rengiamų valstybės lėšomis, poreikis.

Du banginiai

Politiko teigimu, procesai vykstantys eurozonoje, euro likimas labai svarbūs Lietuvai. Litas susietas su euru, o Lietuva laikosi ant „dviejų banginių“ — eksporto ir smulkaus ir vidutinio verslo.

Eksportas į Vakarų Europos šalis pradėjo mažėti jau nuo rugsėjo. „Lietuvai būtinai orientuotis į kitas rinkas — Kiniją, Indiją, Rusiją, Kazachstaną, Azerbaidžaną, — sakė A.Butkevičius.

Šalies verslo konkurencingumui didinti, anot politiko, būtina su Briuseliu tartis, jog europines lėšas leistų panaudoti atnaujinti pramonės technologijoms.

Kitas dalykas — fiskaline politika būtina gaivinti smulkų ir vidutinį verslą.

„Tai labai svarbu regionuose, — sakė socialdemokratų lyderis. — Mokesčių politika turi būti tokia, kad sudarytų sąlygas žmogui pačiam dalyvauti darbo rinkoje. Kurį laikotarpį nenumatyti jam jokių mokesčių su sąlyga, kad neateis į savivaldybę prašyti socialinių išmokų. Aišku, yra tam tikros rizikos, bet pasiekus tokį aukštą emigracijos lygį, reikia priimti kraštutinius sprendimus.“

Energetika — dar viena didžioji problema

Anot A. Butkevičiaus, dabar manoma, kad energetikos problemos „turi pačios išsispręsti ar tik savivaldybės jas turi spręsti“.

„Aiškinamasi kas kaltas, o, manau, kaltas yra blogas valdymas ir nesuvokimas, kad Lietuvoje antra problema po emigracijos yra energetika.“

Didžiulis aplaidumas, anot jo, kad Energetikos ministerija nepanaudojo europinių pinigų šilumos ūkiui pertvarkyti, gamtines dujas keisti biokuru.

„Atsakomybę turi prisiimti valstybė, negalima visko palikti savivaldybėms, — teigė A. Butkevičius. — Investicijos turi būti nukreiptos į tuos rajonus, kuriuose šilumos kaina yra didžiausia.“

Lygiagrečiai, anot socialdemokratų lyderio, reikia kalbėtis ir su Rusija dėl gamtinių dujų kainos. Iš vieno rusų profesoriaus girdėjęs, kad „Gazpromo“ viceprezidentas, atsakingas už darbą su Europos valstybėmis, tvirtina, jog dialogas vyksta su visomis šalimis, išskyrus Lietuvą. O šalies vadovai klaidinami dėl derybų proceso.

Visagino atominės elektrinės projektą A. Butkevičius teigė kol kas laikąs utopija. Nes yra daugybė neatsakytų klausimų — pirmiausia dėl finansavimo, elektros gamybos kaštų.

SOCIALDEMOKRATAI: Šiauliuose viešėjęs parlamentaras Algirdas Butkevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, (kairėje) kritiškai kalbėjo apie valstybės valdymo problemas. Diskusijose dalyvavo ir miesto socialdemokratų lyderiai ( iš dešinės) — Seimo nariai Edvardas Žakaris ir Valerijus Simulik.

GIedriaus BARANAUSKO nuotr.