Savivaldybė purtys nemokančius mokesčių

Savivaldybė purtys nemokančius mokesčių

Savivaldybė purtys nemokančius mokesčių

Šiaulių miesto savivaldybė užsimojo išsiaiškinti, kiek mieste yra nemokančių nuomos mokesčio už valstybinę žemę, nekilnojamąjį turtą. Pradėti ketinama nuo Varpo gatvės, pasitelkus Mokesčių inspekcijos, valstybinės įmonės Registrų centro ir žemėtvarkininkų pajėgas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Telkiamos pajėgos

Vakar Savivaldybės iniciatyva įvyko pasitarimas, kuriame institucijų vadovai susitarė dėl bendrų veiksmų. Savivaldybės adminsitracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus siūlymu, atnaujinta bendros darbo grupės veikla. Prieš dešimtmetį tokia grupė buvo sudaryta, bet per „gerovės laikus“ pamiršta.

Anot Evaldo Vaineikio, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininko, šiais metais miesto ir kitų apskrities savivaldybių biudžetai yra surenkami. Tačiau ir toliau lieka aktualus biudžeto pajamų didinimas.

Į miesto biudžetą plaukiančius žemės ir nekilnojamojo turto mokesčius administruoja Mokesčių inspekcija. Pati Savivaldybė administruoja tik nuomos mokestį už valstybinę žemę.

V. Damulevičius neslėpė, jog Savivaldybė bandė vien savo jėgomis aiškintis situaciją. Pradėta nuo Varpo gatvės skaičiuoti, kiek čia yra valstybinės žemės naudotojų, ar jie tai deklaruoja, ar moka mokesčius, kiek yra tokių, kurie yra sudarę žemės nuomos sutartis ir panašiai.

Paaiškėjo, jog Savivaldybei ne visos duomenų bazės yra prieinamos, o norint gauti duomenis iš Registrų centro, reikia mokėti.

Pavyzdžiui, nepavyko Savivaldybei surinkti informacijos apie daugiabučiuose esančių negyvenamųjų patalpų savininkus. Pastarieji turėtų mokėti ir nuomos mokestį už valstybinę žemę, bet ar moka?

„Visa žemė turi būti apmokestinama: arba žemės, arba žemės nuomos mokesčiais“, — sakė Šiaulių AVMI viršininko pavaduotoja Zonė Lapienė.

Šiandien net spėlioti nemėginama, kiek mieste gali būti nemokančių žemės nuomos mokesčio. Prievolė šį mokestį mokėti atsiranda, tik įgijus negyvenamąsias patalpas ar pastatą, kuris stovi ant valstybinės žemės.

Bet, pasak Šiaulių miesto žemėtvarkos skyriaus vedėjo Vlado Kibildžio, situacija neretai yra tokia: „Jei niekas nelipa ant galvos, tai ir nemoka. Vien buvusio “Nuklono“ teritorijoje veikia gal 50 uabų, bet mokesčius vieni moka, kiti ne.“

Problemų ne viena

Virginija Pabrėžienė, Šiaulių AVMI viršininko pavaduotoja, teigė, jog yra problemų ir dėl nekilnojamojo turto mokesčio.

Per 900 mokesčių mokėtojų — fizinių asmenų — turi negyvenamąsias patalpas ir turėtų šį mokestį mokėti. Yra atvejų, kai kokio administracinio pastato patalpose kažkada buvo leista žmogui apsigyventi, bet patalpų paskirtis nebuvo pakeista. Todėl šiandien tokiam asmeniui tenka prievolė mokėti nekilnojamojo turto ir žemės nuomos mokesčius.

Registrų centro atstovė Irena Kučinskienė sakė, jog kone kasdien žmonės kreipiasi dėl šios problemos, yra nusiteikusių eiti net į teismus. Mat pakeisti patalpų paskirtį galima tik suformavus atskirą turto vienetą, o tai kainuoja — 500 litų.

Per savaitę sutarta surinkti duomenis apie Varpo gatvę, juos išanalizuoti, o vėliau „apeiti“ ir kitas miesto gatves.

Moka mokestį per 2000 mokėtojų

Savivaldybės duomenimis, šiuo metu nuomos mokestį už valstybinę žemę moka 2194 mokesčių mokėtojai. Apmokestinta 2988 sklypai. Pernai šio mokesčio surinkta 6 milijonai litų. Iš jų 5,5 milijono litų priskaičiuota mokėti juridiniams asmenims, o maždaug pusę milijono litų — fiziniams asmenims.

Šiais metais miesto Tarybai siūloma palikti galioti tuos pačius žemės nuomos mokesčio tarifus ir ankstesniais metais patvirtintas šio mokesčio lengvatas atskiroms mokesčių mokėtojų grupėms. Tarp jų ir sodininkams.

Nuo šių metų vasario įsigaliojo naujas žemės verčių žemėlapis, pagal kurį yra nustatomi žemės nuomos mokesčiai. Anot Stanislovo Gurejevo, Ekonomikos skyriaus vedėjo, žemės vertės vidutiniškai yra sumažėjusios 50— 60 procentų.

„Tačiau dėl sudėtingos ekonominės padėties nesiūlome tarifų didinti“, — sakė S.Gurejevas.

Skaičiuojama, jog nekeičiant tarifų, šiemet žemės nuomos mokesčio į miesto biudžetą įplauktų 5,5 milijono litų.

 

PAVYZDYS: Varpo gatvę užsimota padaryti pavyzdine žemės nuomos mokesčių mokėtojų gatve — vajus palies ir daugiabučiuose esančių negyvenamųjų patalpų savininkus.

 

PASITARIMAS: Dėl bendrų veiksmų tariasi (iš kairės) Vladas Damulevičius, miesto Savivaldybės administracijos direktorius, Kazimiera Daujotienė, Finansų skyriaus vedėja, ir Evaldas Vaineikis, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.