
Naujausios
Saulės mūšis paminėtas tik simboliškai
Vakar Jauniūnuose (Joniškio rajonas), kur prieš 780 metų vyko lemtingoji kova su kalavijuočiais, įvedusi Lietuvą ir visus baltus į Europos tautų istoriją, surengtas tik simbolinis Saulės mūšio sukakties minėjimas. Nors šie metai Seimo buvo paskelbti Saulės mūšio metais, lėšų memorialui užbaigti neskirta, jų neatsirado net ir tradiciniam Saulės mūšio festivaliui, Joniškio kultūros centro organizuotam jau kelerius ankstesnius metus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Didesniam minėjimui valstybė nerado pinigų
Saulės mūšio vietoje atvykusius pasitiko jau įprastu tapęs vaizdas: styrantys nebaigto statyti memorialo kabeliai, aplaužytas tiltelis, vedantis per kūlgrindą, kurį jau praėjusiais metais buvo apiplėšę ilgapirščiai, ištampydami vertingą medieną.
Pats minėjimas kukliai vyko trinkelėmis išklotoje aikštelėje prie atminimo akmens. Saulės mūšio festivaliui, Joniškio kultūros centro organizuotam jau kelerius metus iš eilės, šiemet lėšų nerado nei Kultūros, nei Vidaus reikalų ministerijos. Žolę didelėje teritorijoje nušienauti pasirūpino Gataučių seniūnija.
Žiemgališkais rūbais vilkintys Joniškio kultūros centro specialistai Jonas Gricius ir Aistė Tuminaitė atliko simbolinį ritualą, skirtą dievui Perkūnui, skambėjo dainos ir muzika, savo eiles skaitė dailininkė ir poetė Danutė Vaskalaitė iš Kauno ir joniškietis literatas Jonas Ivanauskas, jo kūryba vertėjos Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės lūpomis skambėjo latviškai. Padėkos raštai įteikti dviratininkams 17-mečiui joniškiečiui Martynui Cibuliui ir jo bendrakeleiviui iš Ukmergės studentui Viliui Kučinskui, šį rugpjūtį savo žygį aplink Lietuvą skyrusiems Žiemgalai ir Saulės mūšiui.
Mūšio reikšmė ir viltis
Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys, priminęs, kad šioje vietoje 1991 metais buvo pasirašyta Baltų vienybės deklaracija, išreiškė viltį, kad memorialas artimiausioje ateityje vis tiek bus užbaigtas. 1236 metais vykusio Saulės mūšio pergalė, istorikų teigimu, sustabdė neišvengiamą Pabaltijo nukariavimą ir nulėmė viso Vidurio Rytų Europos regiono istoriją.
Susirinkusius sveikino ir viešnia iš Latvijos – Rygos Lietuvių gimnazijos direktorė Aldona Treija.
Renginio dalyviai rankomis susijungė į simbolinį ratą – saulę.
Vakare Joniškio kultūros centre skambėjo jubiliejui skirtas koncertas „Kilkim, broliai, sakalais“.
Trūksta 880 tūkstančių eurų
Seimo, kuris 2016-uosius paskelbė Saulės mūšio metais, atstovų dauguma jubiliejinę dieną pasirinko minėti Seimo Konstitucijos salėje surengtame forume-minėjime, kuriame buvo apžvelgiama minėto mūšio pergalės reikšmė valstybės istorijai ir dabarčiai, o ne Jauniūnuose. Ironiška, kad kalbos apie Saulės mūšio, kuriame buvo sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas kitų baltų žemių užkariavimas, svarbą neparemiamos konkrečiais veiksmais.
2008 metais iš Privatizavimo fondo mūšiui įamžinti buvo skirti pirmieji 460 tūkstančių litų, už kuriuos išpirkta žemė, parengtas techninis projektas. Tačiau sėkminga pradžia įstrigo, netrukus darbai dėl lėšų trūkumo ėmė stabčioti.
Į memorialą investuoti du milijonai litų, dar trūksta apie 880 tūkstančių eurų. Negavusi paramos iš Vyriausybės, Joniškio rajono savivaldybė rugpjūtį pateikė paraišką bendradarbiavimo per sieną programai. Prie Joniškio bendram projektui jungiasi Duobelės ir Jekabpilio rajonų savivaldybės, turinčios savo kraštui istoriškai reikšmingų arba saugotinų paveldo objektų. Kol kas konkurso rezultatų dar nėra, neaišku, ar paraiška bus finansuojama.
Autorės nuotr.
RATAS: Minėjime dalyvavę žmonės susijungė rankomis į simbolinį ratą – saulę.
SVEIKINIMAS: „Lai dzivuoj Latvija, lai dzivuoj Lietuva (tegyvuoja Latvija, tegyvuoja Lietuva – aut. past.),“ – sakė Rygos Lietuvių gimnazijos direktorė Aldona Treija.
VAINIKAS: Ąžuolo lapų vainiką neša Rygos lietuvių gimnazijos mokiniai.
RITUALAS: Jonas Gricius ir Aistė Tuminaitė atliko aukojimo ritualą – į ugnį žėrė druską, susirinkusiems barstė grūdus, vaišino gėrimu.
VAIZDAS: Saulės mūšio menama vietoje, kur turėtų stovėti memorialas – nebaigtų statybų vaizdai.