Saulės mūšis paminėtas tik simboliškai

Saulės mūšis paminėtas tik simboliškai

Sau­lės mū­šis pa­mi­nė­tas tik sim­bo­liš­kai

Va­kar Jau­niū­nuo­se (Jo­niš­kio ra­jo­nas), kur prieš 780 me­tų vy­ko lem­tin­go­ji ko­va su ka­la­vi­juo­čiais, įve­du­si Lie­tu­vą ir vi­sus bal­tus į Eu­ro­pos tau­tų isto­ri­ją, su­reng­tas tik sim­bo­li­nis Sau­lės mū­šio su­kak­ties mi­nė­ji­mas. Nors šie me­tai Sei­mo bu­vo pa­skelb­ti Sau­lės mū­šio me­tais, lė­šų me­mo­ria­lui už­baig­ti ne­skir­ta, jų neat­si­ra­do net ir tra­di­ci­niam Sau­lės mū­šio fes­ti­va­liui, Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro or­ga­ni­zuo­tam jau ke­le­rius anks­tes­nius me­tus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Di­des­niam mi­nė­ji­mui vals­ty­bė ne­ra­do pi­ni­gų

Sau­lės mū­šio vie­to­je at­vy­ku­sius pa­si­ti­ko jau įpras­tu ta­pęs vaiz­das: sty­ran­tys ne­baig­to sta­ty­ti me­mo­ria­lo ka­be­liai, ap­lau­žy­tas til­te­lis, ve­dan­tis per kūlg­rin­dą, ku­rį jau praė­ju­siais me­tais bu­vo api­plė­šę il­ga­pirš­čiai, iš­tam­py­da­mi ver­tin­gą me­die­ną.

Pats mi­nė­ji­mas kuk­liai vy­ko trin­ke­lė­mis iš­klo­to­je aikš­te­lė­je prie at­mi­ni­mo ak­mens. Sau­lės mū­šio fes­ti­va­liui, Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro or­ga­ni­zuo­tam jau ke­le­rius me­tus iš ei­lės, šie­met lė­šų ne­ra­do nei Kul­tū­ros, nei Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos. Žo­lę di­de­lė­je te­rito­ri­jo­je nu­šie­nau­ti pa­si­rū­pi­no Ga­tau­čių se­niū­ni­ja.

Žiem­ga­liš­kais rū­bais vil­kin­tys Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro spe­cia­lis­tai Jo­nas Gri­cius ir Ais­tė Tu­mi­nai­tė at­li­ko sim­bo­li­nį ri­tua­lą, skir­tą die­vui Per­kū­nui, skam­bė­jo dai­nos ir mu­zi­ka, sa­vo ei­les skai­tė dai­li­nin­kė ir poe­tė Da­nu­tė Vas­ka­lai­tė iš Kau­no ir jo­niš­kie­tis li­te­ra­tas Jo­nas Iva­naus­kas, jo kū­ry­ba ver­tė­jos Dzint­ros El­gos Ir­by­tės-Sta­niu­lie­nės lū­po­mis skam­bė­jo lat­viš­kai. Pa­dė­kos raš­tai įteik­ti dvi­ra­ti­nin­kams 17-me­čiui jo­niš­kie­čiui Mar­ty­nui Ci­bu­liui ir jo bend­ra­ke­lei­viui iš Uk­mer­gės stu­den­tui Vi­liui Ku­čins­kui, šį rugp­jū­tį sa­vo žy­gį ap­link Lie­tu­vą sky­ru­siems Žiem­ga­lai ir Sau­lės mū­šiui.

Mū­šio reikš­mė ir vil­tis

Lie­tu­vos kul­tū­ros fon­do val­dy­bos pir­mi­nin­kas Hu­ber­tas Smil­gys, pri­mi­nęs, kad šio­je vie­to­je 1991 me­tais bu­vo pa­si­ra­šy­ta Bal­tų vie­ny­bės dek­la­ra­ci­ja, iš­reiš­kė vil­tį, kad me­mo­ria­las ar­ti­miau­sio­je atei­ty­je vis tiek bus už­baig­tas. 1236 me­tais vy­ku­sio Sau­lės mū­šio per­ga­lė, is­to­ri­kų tei­gi­mu, su­stab­dė neiš­ven­gia­mą Pa­bal­ti­jo nu­ka­ria­vi­mą ir nu­lė­mė vi­so Vi­du­rio Ry­tų Eu­ro­pos re­gio­no is­to­ri­ją.

Su­si­rin­ku­sius svei­ki­no ir vieš­nia iš Lat­vi­jos – Ry­gos Lie­tu­vių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Al­do­na Trei­ja.

Ren­gi­nio da­ly­viai ran­ko­mis su­si­jun­gė į sim­bo­li­nį ra­tą – sau­lę.

Va­ka­re Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­re skam­bė­jo ju­bi­lie­jui skir­tas kon­cer­tas „Kil­kim, bro­liai, sa­ka­lais“.

Trūks­ta 880 tūks­tan­čių eu­rų

Sei­mo, ku­ris 2016-uo­sius pa­skel­bė Sau­lės mū­šio me­tais, at­sto­vų dau­gu­ma ju­bi­lie­ji­nę die­ną pa­si­rin­ko mi­nė­ti Sei­mo Kons­ti­tu­ci­jos sa­lė­je su­reng­ta­me fo­ru­me-mi­nė­ji­me, ku­ria­me bu­vo ap­žvel­gia­ma mi­nė­to mū­šio per­ga­lės reikš­mė vals­ty­bės is­to­ri­jai ir da­bar­čiai, o ne Jau­niū­nuo­se. Iro­niš­ka, kad kal­bos apie Sau­lės mū­šio, ku­ria­me bu­vo su­triuš­kin­tas Ka­la­vi­juo­čių or­di­nas ir nu­trauk­tas ki­tų bal­tų že­mių už­ka­ria­vi­mas, svar­bą ne­pa­re­mia­mos konk­re­čiais veiks­mais.

2008 me­tais iš Pri­va­ti­za­vi­mo fon­do mū­šiui įam­žin­ti bu­vo skir­ti pir­mie­ji 460 tūks­tan­čių li­tų, už ku­riuos iš­pirk­ta že­mė, pa­reng­tas tech­ni­nis pro­jek­tas. Ta­čiau sėk­min­ga pra­džia įstri­go, ne­tru­kus dar­bai dėl lė­šų trū­ku­mo ėmė stab­čio­ti.

Į me­mo­ria­lą in­ves­tuo­ti du mi­li­jo­nai li­tų, dar trūks­ta apie 880 tūks­tan­čių eu­rų. Ne­ga­vu­si pa­ra­mos iš Vy­riau­sy­bės, Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė rugp­jū­tį pa­tei­kė pa­raiš­ką bend­ra­dar­biavi­mo per sie­ną pro­gra­mai. Prie Jo­niš­kio bend­ram pro­jek­tui jun­gia­si Duo­be­lės ir Je­kab­pi­lio ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bės, tu­rin­čios sa­vo kraš­tui is­to­riš­kai reikš­min­gų ar­ba sau­go­ti­nų pa­vel­do ob­jek­tų. Kol kas kon­kur­so re­zul­ta­tų dar nė­ra, neaiš­ku, ar pa­raiš­ka bus fi­nan­suo­ja­ma.

Au­to­rės nuo­tr.

RA­TAS: Mi­nė­ji­me da­ly­va­vę žmo­nės su­si­jun­gė ran­ko­mis į sim­bo­li­nį ra­tą – sau­lę.

SVEI­KI­NI­MAS: „Lai dzi­vuoj Lat­vi­ja, lai dzi­vuoj Lie­tu­va (te­gy­vuo­ja Lat­vi­ja, te­gy­vuo­ja Lie­tu­va – aut. pa­st.),“ – sa­kė Ry­gos Lie­tu­vių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Al­do­na Trei­ja.

VAI­NI­KAS: Ąžuo­lo la­pų vai­ni­ką ne­ša Ry­gos lie­tu­vių gim­na­zi­jos mo­ki­niai.

RI­TUA­LAS: Jo­nas Gri­cius ir Ais­tė Tu­mi­nai­tė at­li­ko au­ko­ji­mo ri­tua­lą – į ug­nį žė­rė drus­ką, su­si­rin­ku­siems bars­tė grū­dus, vai­ši­no gė­ri­mu.

VAIZ­DAS: Sau­lės mū­šio me­na­ma vie­to­je, kur tu­rė­tų sto­vė­ti me­mo­ria­las – ne­baig­tų sta­ty­bų vaiz­dai.