Saulei mūsų kalendoriai nerūpi

Saulei mūsų kalendoriai nerūpi

Saulei mūsų kalendoriai nerūpi

Kairių (Šiaulių rajonas) gyventoja Janina Vaičikauskienė šiandien švenčia 60 metų jubiliejų. Moteris gimė keliamaisiais metais, todėl savo gimtadienio datą kalendoriuje mato tik kas ketverius metus. Vasaris ne visuomet turėjo kintamą dienų skaičių, o istorija mena laikus, kai laikrodžius teko „sukioti“ ne valandas, o paras ir metus.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

alvydas@skrastas.lt

Sveikina kasmet

J. Vaičikauskienė sako švenčianti gimtadienius kaip ir visi, nors vasario 29-oji pasitaiko tik kas ketverius metus. Keliamaisiais ir kitais metais dovanas ir gėles gauna diena anksčiau.

Kartą moteris pajuokavo, kad jos gimtadienis ne šiandien. Sveikintojai nepasimetė – sulauks vidurnakčio, ir sveikins. Šiemet J. Vaičikauskienė švenčia 60 metų jubiliejų: „Draugai, kaimynai pranešė, kad ateis pasveikinti tikrąją dieną, o giminaičiai į svečius sulėks savaitgalį“.

J. Vaičikauskienė kartais savo gimtadienį mini kartu su broliu, kuris yra gimęs vasario 28 dieną. Tuomet visa šeima susiburia pas mamą Telšių rajone. Jubiliatės mama – paprasta kaimo moteris, todėl gimtadieniai jai nelabai rūpėjo. Neužkliūdavo retas gimtadienis ir mokyklos suole.

„Kaip buvo – taip ir užrašė. Visą gyvenimą niekas per daug nekreipė dėmesio į mano gimimo dieną“, – sako J. Vaičikauskienė.

Dovanų dėl tokio „reto“ gimtadienio moteris mažiau negauna. Dar daugiau – jai žmonės dovanoja senovinius daiktus ir be progos. J. Vaičikauskienė savo namuose turi įkūrusi nedidelį muziejų.

Pasivijome laiką

Vacys Jankus, Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto Fizikos katedros metodininkas ir astronomas, primena, kad keliamųjų metų „problema“ egzistuoja tik krikščioniškose šalyse, kurios naudoja Grigaliaus kalendorių.

Tokia diena atsirado dėl astronominių priežasčių. Mat Žemė aplink Saulę apskrieja per 365 dienas ir 6 valandas. Dėl to kas ketverius metus šios valandos virsta para. Tiesa, lieka „nesuskaičiuotos“ dar 26 sekundės, tačiau jos parą sudarytų tik per keletą tūkstančių metų.

V. Jankaus manymu, dabar mūsų kalendorius veikia gana tiksliai: „Belieka tik nustoti sukinėti laikrodį. Tie, kurie sugalvojo žiemos ir vasaros laiką, netyrė, kokią žalą tai daro žmonių sveikatai“.

Astronomas priminė, kad nuo senovės naudotą Julijaus Cezario kalendorių Europa pakeitė 1582 metais. Popiežius Grigalius patvirtino astronomo Kristupo Klavijaus pasiūlytą senojo kalendoriaus patobulinimą. Ankstesnysis kalendorius buvo „atsilikęs“ dešimčia dienų.

Buvo laikai, kai vasaris turėjo ir 30 dienų. Pavyzdžiui, Švedija 1700 metais nusprendė pereiti prie Grigaliaus kalendoriaus. Šalis keturis dešimtmečius gyveno praleisdami keliamųjų metų dienas ir taip „pasivijo“ tikrąją datą.

Skaičių magija

Ką gali pasakyti astrologai ir numerologai apie žmones, kurie savo gimtadienį kalendoriuje mato tik kas ketverius metus?

Vaidotas Kanišauskas, Šiaulių universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto Matematikos katedros docentas, domisi astrologija, chiromantija ir numerologija. Dabar numerologija domina mažiau, nes pastebėjo, jog šioje ezoterinėje srityje daug dėsningumų prieštarauja vienas kitam.

„Skaičiai iš niekur neatsiranda ir visada kažką reiškia, tačiau labiau veikia psichologinis efektas, kurį vadinu „savaime išsipildančia pranašyste“. Kažkokie gamtiniai procesai užrašomi skaičiais, tačiau svarbą suteikiame mes“, – pasakoja matematikas.

V. Kanišauskas sako, kad astrologai, sudarydami horoskopą, žiūri į dangaus kūnų išsidėstymą, o ne datą: „Gimė žmogus, o Saulė buvo tam tikroje padėtyje. Nesvarbu kaip tą datą pavadinsime, tačiau lygiai po metų Saulė vėl grįš į tą pačią padėti“.

Anot matematiko, tokie žmonės kaip Janina Vaičikauskienė savo gimtadienį gali švęsti bet kurią greta esančią dieną ir nesuklys.

JUBILIEJUS: Kairiškė Janina Vaičikauskienė savo gimtadienį kalendoriuje mato tik kas ketverius metus.

MUZIEJUS: J. Vaičikauskienė savo namuose įkūrusi sendaikčių muziejų.

EKSPONATAI: Daugumą senoviškų daiktų moteriai žmonės padovanojo, nes kitaip būtų juos tiesiog išmetę arba sudeginę.

Jono TAMULIO nuotr.

KALENDORIUS: Astronomas Vacys Jankus mano, kad dabartinis Grigaliaus kalendorius gana tikslus, tik neaišku kodėl mes kasmet dukart valandas sukiojame.

SKAIČIAI: Matematikas Vaidotas Kanišauskas sako, kad skaičiai visada kažką reiškia, tačiau kiek jie mums svarbūs, nusprendžiame patys.