Naujausios
Šalčio auka gali tapti kiekvienas
Vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje medikai perspėjo apie nušalimus ir traumas, kurių žiemą daugėja.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kaip atpažinti nušalimą
Šiaulietė Reda į ligoninę pateko nušalusi kojos pirštą. Moteris prieš keletą dienų pasijuto blogai ir buvo išgabenta į ligoninę. Suteikus pagalbą, tos pačios dienos vėlų vakarą išleista namo. Moteris neturėjo nei telefono, nei pinigų, mūvėjo vien kojinėmis ir buvo įsispyrusi į šlepetes. Taip ir išėjusi namo į Žalgirio gatvę.
Kitą dieną Reda pastebėjo, kad dešinės kojos pirštas yra patinęs, skauda. Kentėjo porą dienų, kol galiausiai nusprendė kreiptis į medikus.
Robertas Mikalauskas, Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas, sakė, kad šis atvejis gana sėkmingas, nes piršto amputuoti nereikės. Pernai su įvairiais nušalimais į ligoninę pateko apie 20 žmonių, beveik dešimčiai teko amputuoti galūnes.
Ypač greitai sušąla nusilpę, išsekę, senyvi žmonės, maži vaikai. Tokiems pavojingas ir nedidelis šaltis. Jeigu žmogaus kūno temperatūra nukrenta iki 25 laipsnių, jį išgelbėti būna labai sudėtinga.
Pasak R. Mikalausko, žmonės dažnai nejaučia, kad rimtai nušalo. Tik įėjus į šiltą patalpą po kurio laiko gali pradėti skaudėti nušalusias kūno vietas.
Medikas jokiu būdu nepataria trinti nušalusių vietų ar kišti į karštą vandenį, nes taip galima dar labiau pakenkti. Sušalusias vietas reikia gerai apmuturiuoti, gerti šiltos arbatos ir laukti, kol palaipsniui kūnas sušils. Jeigu padėtis negerėja, nušalusios vietos lieka nejautrios arba tinsta, reikia kreiptis į medikus.
Ypač dažni traumatologų pacientai – asocialūs asmenys. Neretai į medikus jie kreipiasi pavėluotai, kai nušalusios vietos jau būna pradėjusios juoduoti. Galūnių išgelbėti nebepavyksta.
R. Mikalauskas pataria įvertinti oro sąlygas ir šiltai apsirengti, apsiauti šiltus batus, mūvėti šiltas pirštines ir užsidėti šiltas kepures, nes ausys taip pat dažnai nukenčia.
Traumų neišvengia ir medikai
Antradienį į ligoninę lūžus kojai pateko Ortopedijos-traumatologijos centro bendrosios praktikos slaugytoja Neringa. Moteris paslydo grįždama namo. Skausmas buvo toks stiprus, kad medikė negalėjo atsikelti, pagelbėjo pro šalį ėję žmonės.
Dabar slaugytoja pati tapo savo skyriaus paciente ir pustrečio mėnesio turės nešioti gipsą, dar tiek pat laiko truks reabilitacija.
R. Mikalauskas sako, jog per šventinį laikotarpį skyriuje pabuvojo per 20 žmonių.
Dažniau traumų patiria vyresnio amžiaus žmonės: nukenčia ir rankos, ir kojos, ir stuburas, ir galva. Jiems traumos ypač pavojingos, nes sunkiau gyja.
„Neretai senyvi žmonės po namus vaikšto su lazdele, o į gatvę su ja eiti gėdijasi“, – pastebi gydytojas.
Avalynė turėtų būti neslidžiu padu, su gilesniu protektoriumi, žema pakulne. Tačiau net ir gera avalynė neapsaugos, jeigu labai slidu, todėl reikia būti atsargiems ir neskubėti, lipant laiptais laikytis įsikibus į turėklą.
R. Mikalauskas pataria, jeigu susižeidėte koją, neminkite ja, nes esant lūžiui, kaulai gali prasikeisti ir traumuoti šalia esančius audinius, kraujagysles, nervus. Įtariant lūžį, reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus.
Galvos traumų dažnai patiria vaikai
Algirdas Danelius, Neurochirurgijos skyriaus vedėjas, informavo, kad šiuo metu žmonių, kurie būtų susitrenkę galvą paslydus ant ledo, skyriuje nėra, tačiau tokios traumos nėra labai retos. Ypač dažnai galvos traumų patiria vaikai.
Gydytojas atkreipė dėmesį, kad net čiuožinėjant su rogutėmis nuo kalniuko ar su pačiūžomis ant ledo, reikėtų dėvėti apsauginį šalmą, taip pat alkūnių, kelių apsaugas, pravartu įsigyti specialią liemenę su stuburo apsauga. Ypač reikėtų būti atidiems slidinėjant akmenuotose vietovėse, kur auga medžių, yra kitų kliūčių.
Pasak A. Daneliaus, galvos traumos būna ypač pavojingos, pataria paaiškinti savo vaikams, kad negalima kitų vaikų stumdyti, nes susižeidę galvą gali ir numirti.
Jeigu susitrenkęs galvą vaikas jaučiasi mieguistas, vangus arba neramus, irzlus, reikia kreiptis į Moters ir vaiko kliniką, kur jis bus nuodugniai apžiūrėtas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
PATARIMAS: Robertas Mikalauskas, Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas, kai slidu ir labai šalta, senyviems žmonėms pataria neiti į lauką.
NUŠALIMAS: Šiaulietė Reda kojos pirštą nušalo tris kilometrus eidama namo vien su šlepetėmis.