
Naujausios
Rusijos ambasadorius pasiūlė pažiūrėti filmą apie Šiaulių išvadavimą
Šiaulių miesto savivaldybėje vakar lankėsi Rusijos Federacijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Udaltsov. Jis kėlė klausimus dėl miesto centre esančių karių kapinių ir centrinės miesto aikštės rekonstrukcijos. „Paminklas čia turi būti išsaugotas“, – tikino ambasadorius ir pasiūlė miesto vadovui pažiūrėti filmą, kaip šiauliečiai džiugiai sutikę karius, išvadavusius miestą 1944 metais.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Apie būtinybę bendradarbiauti ir rinkimus
Ambasadorių A. Udaltsov ir jį lydinčius patarėjus priėmė miesto meras Artūras Visockas.
Pasikeista nuomonėmis apie būtinybę kaimynams bendradarbiauti, nepaisant šalių santykių krizės ir atšalimo. „Karas baigiasi taika, o krizės baigiasi normaliais santykiais“, – prognozavo svečias.
Diplomatas informavo, jog įvykę Rusijos Dūmos rinkimai buvo sėkmingi partijai „Vieningoji Rusija“. Parlamente ji laimėjo konstitucinę daugumą – 343 vietas iš 450. Lietuvoje Dūmos rinkimai vyko Vilniuje, Klaipėdoje, Visagine ir Šiauliuose. Balsavo 2 077 Rusijos piliečiai – apie 10 procentų, gyvenančių Lietuvoje.
Svarbiausias klausimas – paminklas
Ambasadorius pats pasuko pokalbį labiausiai jam rūpimu klausimu – ar bus išsaugotas paminklas karių kapinėse miesto centre?
Susitikime dalyvavo architektas Vytenis Rudokas, jis rengia Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų sutvarkymo techninį projektą. Pertvarka palies šalia Katedros esančias Antrojo pasaulinio karo karių kapines.
A. Udaltsov teigė, jog ambasada pati ketino paminklą atnaujinti ir rangovą jau parinko. Jo žodžiais, „kas duoda pinigus, tas ir muziką užsako“. Todėl nustebo, kai Kultūros ministerija pasiūlė klausimą derinti su Savivaldybe. Iki tol esą nežinojęs, kad Šiauliai planuoja aikštės ir karių kapinių pertvarką.
„Manau, tai ne tik Savivaldybės klausimas“, – pabrėžė ambasadorius. Jis priminė, jog „Rusija yra Sovietų Sąjungos teisių perėmėja“, rūpinasi ir finansuoja karių kapinių tvarkybą kitose šalyse.
„Prašome suprasti mūsų susirūpinimą, nes supratome, kad paminklas bus pašalintas“, – sakė ambasadorius. Jis siūlė miesto vadovui pasižiūrėti filmą, kaip šiauliečiai džiugiai sutikę karius, išvadavusius miestą 1944 metais.
Pagarsino susitikęs su mieste gyvenančiais karo veteranais. Jie prašę išsaugoti paminklą-obeliską.
„Prašome į problemą žiūrėti plačiau ir civilizuotai, – ragino ambasadorius. – Žuvusieji nėra kalti.“
Vertybė ar ne?
Ambasadoriaus žiniomis, paminklas yra įrašytas į nekilnojamų kultūros vertybių registrą ir yra saugomas valstybės.
Miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė ir V. Rudokas tai neigė. Jie pabrėžė, jog kultūros paveldo statusą turi ir yra saugoma karių palaidojimo vieta, o ne antžeminė jos dalis. Paminklas neturi kultūros vertybės statuso. Juoba kad jo vaizdas išgyveno net tris virsmus – nuo medinio obelisko iki dabartinio.
„Palaidojimas nebus judinamas, – patikino meras A. Visockas. – O paminklas bus perkeltas – vizualiai vaizdą mes turime teisę keisti. Žmonės aplenkia šią vietą, o norime ją pertvarkyti, kad čia ateitų, žinotų istoriją. Nėra reikalo iš to fakto daryti politiką.“
Architektas pasidalijo vizija pertvarkyti palaidojimo vietą taip, kad atsivertų vaizdas į Katedrą. Žemės lygyje būtų sukurtas memorialinis skveras, kuriame žmonės galėtų ir pasėdėti. Naujai būtų padaryti atminimo užrašai granito plokštėse, įamžintos visų žuvusiųjų pavardės.
„Kapinės – ne poilsiui, – reagavo ambasadorius. – Suprantu architektą, kad paminklas gali netikti, bet kariai žuvo ir tam, kad ta Katedra stovėtų.“
„Ši vieta yra dabar svetimkūnis, – po susitikimo žurnalistams akcentavo architektas V. Rudokas. – Nematau kliūčių realizuoti idėją. Manau, kad kilę klausimai – tai tik nesusikalbėjimo reikalas, nes ambasadorius neturėjo visos informacijos.“
Savivaldybė karių kapinių tvarkybos projektą derins su Kultūros bei Užsienio reikalų ministerijomis, taip pat su Rusijos ambasada.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
DIPLOMATIJA: Šiauliuose Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Udaltsov pageidavo, kad šalia Katedros ir Savivaldybės esantis obeliskas žuvusiems kariams rekonstruojant centrinę aikštę nebūtų iškeliamas.
PLANAI: Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos autorius nesiūlė iškelti karių kapų, tačiau jų įamžinimo vietą sutvarkyti, kad vieta būtų lankoma. Šiandien čia – ir apaugę žolėmis kapai.