Ruošiamės šliužų sezonui: kaip kovosime šiemet?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Nors sakoma, kad šliužai vengia skaldos – tai netiesa. Jie juda lėtai, bet užtikrintai ir kasmet patenka vis į naujas teritorijas, iš kur jų išgyvendinti praktiškai neįmanoma.
Luzitaninis arionas – invazinis šliuzas, kuris sparčiai plinta ir dauginasi visoje šalies teritorijoje. Mūsų šalies gamtoje sau lygiaverčių priešų neturintis gyvis naikina ištisas augalų rūšis, derlių. Vos sušilus orui iš slėptuvių išlįs ir šliužai. Vakarais ir rytais, po lietaus išlindę slėptuvių jie nusės vejas, gėlynus, šaligatvius.

Plinta vis naujose teritorijose

„Apaščios upės pakrantės, Dauguviečio parkas, Agaro, Kilučių gatvės", – vietas, kuriose pastebimi invaziniai šliužai, vardija savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė ekologė Jurgita Bruniuvienė. Tokių vietų kasmet atsiras vis naujų, kadangi šliužai įsitvirtina vis naujose teritorijose.

J. Bruniuvienė tiki, kad nelaukus, kol problema įsisenės, laiku imantis priemonių – žolės pjovimo, rinkimo ir chemikalų panaudojimo – jų plitimą galima pažaboti. Specialistė jau dabar svarsto, kad dalį lėšų, skirtų sosnovskio barščiams, vertėtų perleisti cheminėms priemonėms įsigyti naikinti šliužams, kadangi pastarieji šiuo metu kelia didelę grėsmę.

Dieną sausu oru invazinių parazitų beveik nepamatysite – įkyrūs gyviai išlenda ir žalą daro tik vakarais, naktį, rytais. Šliužai juda pakankamai greitai, bet užtikrintai: jie lipa sienomis, patenka į rūsius, įsikuria po terasų, pavėsinių grindimis ir ant jų, gyvena po malkomis, vazonais, dekoratyviniuose kiemo papuošimuose. Dauginasi greitai – vienas gyvūnas padeda kelis šimtus kiaušinėlių ir po metų kitų vietoj vieno jų atsiranda tūkstančiai.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/