Rinkimai artėja, kas naujo šiemetinėje tvarkoje?

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė inicijavo susitikimą su Biržų rajono vadovais, kuris įvyko užvakar nuotoliniu būdu. Buvo aptarti artėjančių rinkimų organizavimo klausimai – rinkimų patalpų pritaikymas neįgaliesiems, papildomos apsaugos priemonės, kurių reikalauja Covid-19 situacija šalyje ir kiti. L. Matjošaitytė teigė, kad šiemet už darbą rinkimų metu bus atsilyginama dosniau nei prieš ketverius metus.

Pratęs išankstinio balsavimo laiką

Viena iš ateinančių rinkimų naujovių – pratęstas išankstinio balsavimo laikas. „Dėl Covid-19 šiemet atsiras papildomos dvi dienos, o balsuoti bus galima ateiti valanda anksčiau. Žmonės bus priimami nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, 7 – 20 valandomis“,- kalbėjo L. Matjošaitytė. Šiuo sprendimu tikimąsi sumažinti rinkėjų srautus vienu metu, kad būtų apribotas infekcijos plitimas.

VRK pirmininkės teigimu, net tuo atveju, jei šalyje būtų paskelbtas karantinas, apie rinkimų atidėjimą negalvojama ir tikimąsi, kad jie įvyks.

Už darbą atsilygins dosniau

L. Matijošaitytės teigimu, nuo praeitų rinkimų yra ženkliai išaugęs finansavimas. 2016 m. rinkimų išlaidos sudarė 7,5 mln. Eur, o šiemet tam skirta per 12 mln. Eur. „Beveik 9 mln. iš tos sumos keliauja į apygardų rinkimų komisijas. Apygardos pirmininko valandinis koeficientas (su mokesčiais) šiemet yra 13,64 Eur, apygardos nario 11 Eur, apylinkės pirmininko 11 Eur, o nario 8,80 Eur.

Kitos saugumo priemonės

Kol kas sunku prognozuoti, kaip virusas bus paveikęs Lietuvą rinkimų metu. Šiuo metu planuojama, kad papildoma patalpa srautų reguliavimui esant reikalui atsirastų apylinkėse, kur yra daugiau nei 3000 rinkėjų. Biržų apygardoje tokios nėra, didžiausias rinkėjų skaičius yra Atžalyno rinkimų apylinkėje – 2119 rinkėjų.

Jei epidemiologinė situacija nepasikeis, komisijos nariai turės dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius, rinkėjai – kaukes, tačiau nebūtinai medicinines. Taip pat atsiranda rekomendacija atsinešti savo rašymo priemonę, tačiau, kaip ir ankščiau, jos bus suteikiamos rinkimų organizatorių.

Laukia pritaikymo neįgaliesiems

Susirinkime dalyvavo neįgaliųjų organizacijų atstovai, kurie išreiškė savo pastebėjimus dėl balsavimo patalpų pritaikymo neįgaliesiems. „Šiuo metu Sėlos vakarinėje apygardoje patalpos ir inventorius nėra galutinai pritaikyti neįgaliesiems, bet savivaldybės vadovai žadėjo, kad iki rinkimų esami neatitikimai bus ištaisyti. Vienos apylinkės adresas keisis, kadangi nėra galimybių ją pritaikyti neįgaliesiems“, – teigė l. Matjošaitytė. Pasak VRK pirmininkės, dažniausiai ruošiant patalpas neįvertinamas durų plotis, įvairūs laipteliai, kurie atsiranda įeinant į balsavimo patalpą.