Renkama medžiaga JAV Holokausto memorialiniam muziejui

Nuotrauka iš R. Puišytės asmeninio archyvo
Istorikė Rūta Puišytė kartu su bičiuliu Žydų teologinės seminarijos Niujorke profesoriumi Davidu Fishmanu.
Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Vašingtone, yra vienas iš pasaulyje didžiausių Holokausto muziejų, kuriame saugomi tiek tą žiaurų laikmetį menantys daiktai (knygos, baldai, drabužiai ir t.t.), tiek kitokio tipo dokumentai ir prisiminimai – rankraščiai, laiškai, dienoraščiai, audio ar video įrašai. Muziejaus darbuotojai siekia surinkti kiek įmanoma daugiau vertingos medžiagos iš įvairių šalių. Šįmet bandoma papildyti muziejaus archyvus prisiminimais iš Lietuvos. Tikimasi ir biržiečių pagalbos.

Istorikė Rūta Puišytė seniai tyrinėja žydų istoriją ir kultūrą. Ji dirbo Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje (VVGŽM), vėliau Vilniaus jidiš institute, kur ėjo direktoriaus pavaduotojos pareigas. Šiuo metu istorikė bendradarbiauja su JAV Holokausto memorialiniu muziejumi ir rūpinasi, kad būtų surinkta kuo daugiau medžiagos, susijusios su Antruoju pasauliniu karu ir Holokaustu. Lietuvoje tokias paieškas Rūta Puišytė atlieka ne pirmą kartą, tačiau pirmą kartą Vašingtone esančio muziejaus fondams. Žydų istorijos Lietuvoje tyrinėtojai rūpi atsiminimai apie karą ir Holokaustą mūsų krašte, išsaugoti laiškai, dienoraščiai, laikraščiai ar jų iškarpos, plakatai, brošiūros, knygos, nuotraukos, įrašai. Muziejų domina ir kitų tautybių žmonių, karo belaisvių daiktai, menantys rusų ar vokiečių kareivius, žydų gelbėtojus. Ieškoma ir bet kokių daiktų, liudijančių to meto įvykius, paaiškinančius motyvaciją juose vienaip ar kitaip dalyvauti. Pageidaujama muziejui surinkti įvykiuose dalyvavusių žmonių daiktus. Pavyzdžiui, tai galėtų būti ir drabužio saga, ir suknelė ar baldas, tačiau kiekvienas toks objektas privalo turėti savo istoriją.

„Holokausto muziejus Vašingtone (www.ushmm.org) yra nemažai pasiekęs kaupdamas paveldą. Apsilankę muziejaus internetiniuose archyvuose rasime nemažai medžiagos, kurios originalai saugomi Lietuvos archyvuose. Savaime suprantama, kad muziejus saugo ir dokumentus apie žydų gyvenimą Biržų krašte. Muziejus yra gana jaunas, atidarytas 1993 m. Tačiau amerikiečių pastangos pildyti savo archyvus yra ypač sėkmingos ir pradėtos dar prieš atidarant patį muziejų. Šįkart domimasi konkrečiais daiktais, kurie yra išlikę žmonių rankose. Taip norima išsaugoti daiktus ir padaryti juos prieinamus pasauliui. Spėjama, kad dar galima pabendrauti su Holokausto liudininkais lietuviais ar kitų tautybių šeimomis mūsų krašte. Jų rankose gali būti nuotraukų, laiškų, kitų daiktų, liudijančių praeitį,“ – kalbėjo Rūta Puišytė.

Mokslininkė pastebėjo, jog JAV esančio muziejaus ekspozicijas galima matyti ir internetu, surinkta archyvuose saugoma medžiaga prieinama plačiajai visuomenei įvairiose šalyse. JAV Holokausto memorialinis muziejus yra vienas iš daugelio žydų muziejų pasaulyje (vienas jų yra Lietuvoje), tačiau išsiskiria sukauptos medžiagos turtingumu.

Istorikė Rūta Puišytė judaiką studijuoja nuo pat studijų metų Vilniaus universitete, kur dešimtajame dešimtmetyje veikė Judaikos studijų centras, kuriam vadovavo prof. Mejeris Šubas. Pasirinkusi tyrinėti žydų istoriją ir kultūrą, mokslininkė dalyvavo ekspedicijose Lietuvoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, rinkdama archyvinę ir žodinę medžiagą pasirinktai temai. Taip pat turima informacija ne kartą dalinosi skaitydama paskaitas apie žydų kultūrą bei istoriją. Nelengvą temą studijuojančiai istorikei visą laiką teko kalbėti apie... mirtį. Jai rūpėjo ir rūpi, kad būtų atskleista tiesa, kad nepasimirštų tuose įvykiuose dalyvavusių žmonių vardai.

Norintys susitikti su mokslininke Rūta Puišyte biržiečiai gali jai skambinti telefonu 8 (614) 30871 arba rašyti elektroniniu adresu: rutapu@yahoo.com