
Naujausios
„Regitros“ varteliai kliba
Norite laikyti praktinį vairavimo egzaminą anksčiau, nei jums paskyrė elektroninė valstybinės įmonės „Regitra“ sistema? Internete galima rasti skelbimų, siūlančių paslaugą – „pagreitinti“ egzaminą už tam tikrą mokestį. Socialiniame tinkle yra net uždaros grupės pirkti ir parduoti vietą „Regitros“ eilėje. VĮ „Regitra“ atstovas teigia, jog tokia paslauga – nelegali, o specialistai tobulina elektroninę sistemą ir „vartelius uždarė“. Gal tokia paslauga siūloma su valstybinės įmonės žinia?
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Greitinimo kaina – nuo 15 iki 100 eurų
Socialiniame tinkle „Facebook“ galima atrasti specializuotą uždarą grupę, skirtą pirkti – parduoti „Regitros“ vietas. Joje reklamuojamos paslaugos – paankstinti praktinį vairavimo egzaminą.
Įprastai būsimas vairuotojas, norintis laikyti praktinį vairavimo egzaminą, suvedęs asmens duomenis prisijungia prie „Regitros“ elektroninės sistemos, mato pateiktą grafiką su laisvu laiku ir pasirenka jam tinkamiausią. Kartais iki egzamino eilėje tenka laukti ir keletą mėnesių.
Padėti siūlo „pagreitinimo“ specialistai, sukūrę fiktyvias anketas socialiniuose tinkluose.
„Šiaulių krašto“ žurnalistė parašė keletui specialistų, teiraudamasi apie paslaugą. Paaiškėjo, jog tokios paslaugos kaina – 15 eurų.
Galima atrasti komentarų, jog anksčiau tai kainavo 20 ar 30 eurų. Kitas žmogus forume guodžiasi, jog už pagalbą siūlė 50 eurų, tačiau „gelbėtojas“ paprašė 100.
Randa „suradimo būdu“
Solidžiausiai paslauga reklamuojama viešoje grupėje. Ten skelbiama, jog vietos „Regitros“ egzaminams, visuose miestuose, visoms kategorijoms surandama 100 procentų besikreipiančių žmonių, bet kuriame mieste.
„Neketiname gadinti sau statistikos“, – teigia „greitintojai“. Informuojama, jog garantas – pasirašoma sutartis.
Pabrėžiama, jog vietas jie ne parduoda, bet „suranda atlaisvintas“. Kaip suranda? Į šį klausimą atsakymas – „suradimo būdu“.
Į abejonę „Taigi aš pats galiu jungtis ir tikrinti vietas“ greitintojai atsako: „Galime tikrinti vietas 24/7. Rasti vietą dar ne viskas – reikia spėti ją užimti. Mes užtikriname, kad atlaisvinta vieta bus užimta būtent jums.“
Susisiekus su paslaugos teikėju jis patvirtina, jog atlieka laisvų egzamino vietų paiešką, vos ją radus pakeičia laiką. Teigiama, jog dažniausiai vieta randama per kelias dienas. Susidomėjus į elektroninį paštą atsiunčiama paslaugos teikimo sutartis.
Užsakovas turėtų ją užpildyti, sumokėti pinigus, tada teikiama paslauga. Iš sutarties galima spręsti, jog vaikinas dirba oficialiai – pateikiamas individualios veiklos pažymos numeris.
Internete pasidomėjus paslaugą teikiančio vaikino vardu ir pavarde galima atrasti, jog jis Vilniaus universitete baigęs Informatikos studijų programos specialybę.
Kiek kainuoja įsigyti teises?
Uždaroje grupėje diskutuojama ir kitais vairuotojams aktualiais klausimais, pavyzdžiui, prieš keletą savaičių prašyta pagalbos, kaip reikėtų papirkti egzaminuojančius instruktorius?
Komentatoriai pataria, jog reikėtų šnekėti su instruktoriumi, nes „vis tiek jie yra pažįstami“, „susakys kainas ir t. t“. Rašoma, kad Mažeikiuose jam buvo „pasakyta, kiek ir kas, ir kam“.
Kitas pataria išlaikyti teorijos egzaminą, o papirkti tik praktiniame egzamine, „tereikia nekirsti ištisinių, žiūrėti perėjas ir šviesoforus“.
Kitas patarimas kur kas išsamesnis: „Nupirkti galima kaip teorija, taip ir praktika. Teorijos geriau nepirkt, nes jos kaina yra pakankamai auksta, geriau pabandyti islaikyti 100 kartu, vis tiek maziau kainuos. O vairavimas bus daug pigesnis. Anksciau buvo 700-900 Lt, dabar 300 Eu Vilniuj mazdaug. Puse metu gal nesidomejau siuo dalyku, bet manau kad viskas taip pat ir liko)“. (Kalba netaisyta.)
Šis atsakymas klausėją patenkino.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
EGZAMINAS: Praktinio vairavimo egzamino kartais tenka laukti mėnesį, todėl žmonės susigundo pasinaudoti „pagreitinimo“ paslauga. VĮ „Regitra“ atstovo teigimu, tokia veikla yra nelegali.
„Jei kažkas netingi gaudyti laisvų vietų – tegul gaudo“
Situaciją pakomentavo VĮ „Regitra“ Egzaminų metodikos skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas TARABILDA.
– Ar internete tokia siūloma paslauga yra legali?
– Faktas, kad tai yra nelegalu. Pernai vasarą interneto skelbimų autoriai tvirtino, kad už mokestį jie gali atsisakyti registracijos į egzaminą ir laisvą egzamino vietą „perleisti“ pirkėjui.
Ši pasipelnymo schema gali būti naudinga tik vietos eilėje pardavėjui, nes laisvas vietas „Regitra“ elektronine registravimosi laikyti egzaminus sistema visiems vartotojams paskirsto vienodai ir nėra jokių garantijų, kad ji vėl bus pateikta pirkėjui.
Asmeniui išsiregistravus arba pakeitus egzamino datą, atsiradusi laisva vieta sistemoje parodoma ne iškart, bet po kurio laiko. Kompiuterinė programa neužimtas vietas automatiškai paskelbia sistemoje atsitiktinai parinktu laiku.
Mūsų informacinių technologijų specialistai ne kartą yra išsiaiškinę galimai nesąžiningos registracijos į egzaminus atvejus, kai asmenys, naudodami kompiuterines programas, daugybę kartų prisiregistruodavo ir išsiregistruodavo, taip norėdami surasti kuo „tinkamesnį“ laiką.
Būtent praėjusių metų vasarą tokie veikėjai išlindo – rado silpną vietą, apeidavo sistemą. Pamatėme, ką jie išdarinėja, ir šitie varteliai užsidarė. „Regitra“ nuolat tobulina elektroninę registravimosi į egzaminus sistemą, siekdama užtikrinti nuolatinį jos saugumą ir patikimumą.
Ne paslaptis, visi gyvenime ieško jaunystės eliksyro – ieško visokių nesąmonių. Vieni perka, kiti parduoda. Taip ir čia. Jei kažkas netingi gaudyti laisvų vietų – tegul gaudo.
– Ar sumokėjęs pinigus iš tiesų gali gauti paankstintą egzamino datą?
– Negaliu garantuoti, atsakyti už jų veiksmus. Jūs puikiai žinote, kaip teigiami atsiliepimai internete yra generuojami...
– Ar įmanoma surasti ankstesnę vietą, nei siūlo „Regitros“ sistema?
– Vietų gali atsirasti – vieni užsiregistruoja, po to apsigalvoja, laisvų vietų atsiranda. Galbūt kažkoks interneto maniakas sėdi apsikabinęs sistemą, miega su ja, baksnoja, gal ir randa ankstesnę vietą.
– Ar ilgai tenka laukti praktinio egzamino, kad žmonėms tampa aktuali tokia paslauga?
– Būna visaip. Pirmenybę teikiame tiems, kurie baigę vairavimo mokyklą laiko egzaminą pirmą kartą. Tiems, kurie laiko ne pirmą kartą, tenka laukti ilgiau.
– Gal tokios paslaugos siūlymas vyksta su „Regitros“ žinia?
– Ne. Su „Regitros“ žinia visiems teisės vienodos, nėra jokios pirmenybės. Negalėčiau garantuoti, kad vėl kas nors neatrado apėjimo mechanizmo. Kiek mūsų informacinių technologijų specialistai išsiaiškino, spragas panaikinome.
– Ar „Regitra“ žino apie tokių grupių egzistavimą, siūlomas paslaugas?
– Žinome. Tai vyksta jau ne pirmus metus. Siekdama apsaugoti vartotojų interesus, įmonė perduoda informaciją policijai apie nustatytus atvejus, kai registruojantis laikyti egzaminus buvo galimai piktnaudžiaujama pasipelnymo tikslais.
– Vienoje iš grupių žmogus klausia patarimo, kiek kainuoja įsigyti vairuotojo pažymėjimą. Ar iš tiesų galima jį nusipirkti?
– Buvo toks senas anekdotas. Sakydavo – automobilį nusipirkau, vairuotojo pažymėjimą nusipirkau, tik važinėjimo nenusipirkau. Ką, žmogus žinias ir gebėjimus nusipirks? Neturi kur pinigų dėti? Tegul pasilieka pinigus ir panaudoja protingai arba pasilieka laidotuvėms.
– Ar atsiranda siūlančių kyšius instruktoriams?
– Visada atsiranda norinčių pasiūlyti, apeiti nustatytą tvarką. Tik ką jie iš to išlošia – nesuprantu. Vairuoti reikės jiems patiems, ne instruktoriui. Tegul tada išsikviečia taksi – bus ir saugiau, ir patikimiau.
Socialinio tinklo iliustracijos
PASIŪLYMAS: Socialiniame tinkle įkurtose grupėse siūloma paslauga – sumokėjus pinigus rasti ankstesnę egzamino datą ir laiką.
PRAŠYMAI: Internete grupės narys prašo pragalbos, kaip papirkti vairavimo egzamino instruktorius.