Regioniniame parke naujovės: patogumai turistams, viešbučiai vabzdžiams

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Biržiečiai galės grožėtis gamta naujose pavėsinėse.
Biržų regioniniame parke įgyvendinamas didelis projektas. Jį finansuoja Saugomų teritorijų tarnyba. Už gautas lėšas yra numatyta renovuoti ir sumontuoti 19 informacinių stendų, 17 medinių nukreipiamųjų rodyklių, 8 stalai ir 34 suolai, 2 laiptų komplektai, 1 tualetas, 7 laužavietės, 3 šiukšlinės, 1 medinis takas, 4 pavėsinės, 2 vabzdžių nameliai ir 18 kelio ženklų.

Darbai prasidėjo šiemet

Projektas turėjo būti įgyvendintas dar praeitais metais, tačiau viešuosius pirkimus laimėjusi įmonė to nepadarė. Tad šiais metais buvo surengti nauji viešieji pirkimai, kuriuos laimėjo biržiečiai. Darbai po truputi artėja link finišo.

Vabzdžių namai

Dar rugsėjo mėnesį buvo pastatyti vabzdžių namai. Tokių Biržuose yra du. Vienas prie Kirkilų apžvalgos bokšto, kitas prie Regioninio parko direkcijos. „Vabzdžių viešbučių tikslas – saugoti biologinę įvairovę, kuri sparčiai mažėja dėl žmogaus veiklos“ – pasakojo Biržų regioninio parko direkcijos ekologė Indrė Vėtaitė. Čia dažniausiai apsigyvena pavieniui gyvenančios bitės, kamanės, įvairūs drugiai, šimtakojai, boružės, žiedmusės, medienoje gyvenantys vabzdžiai. Kartu čia gali apsigyventi grybai, kerpės, vėžiagyviai, moliuskai, vorai ir net pelės.

Vabzdžių viešbučiai turi kelias paskirtis: kaip vabzdžio vystymuisi tinkama buveinė, kaip žiemojimui tinkama vieta ar kaip slėptuvė dienos ir nakties metu. Sąlygos vabzdžiams gyventi ir išgyventi gamtoje labai skirtingos. Vieni jų gyvena keletą metų, kiti tik keletą valandų. Gamtoje vabzdžiai žiemoja po medžių žieve, lapais, žeme, drevėse. Medienai pūvant, viešbučio gyventojai nuolat keisis: vieni viešbutį paliks, bet atsikraustys kiti.

Pasak Regioninio parko direktoriaus Kęstučio Barono, svarbiausi vabzdžių namai – moliniai pastatai. Gyvenantys kaimuose ir turintys molinius pastatus daro didelę klaidą juos griaudami ar kitaip bandydami pakeisti. Jie kenkia vabzdžiams, kurie mažuose plyšiuose įsikuria. Taip išnaikinami ir reti vabzdžiai.

Pavėsinės

Biržiečiai jau greitai galės džiaugtis naujomis keturiomis pavėsinėmis. Dvi – prie Karvės olos, dar dvi Astravo gatvės poilsiavietėje. Čia naujos pavėsinės dar nebaigtos, tačiau vyksta darbai. Atnaujinant pavėsines, deja, niekas negalvoja apie kelius. Į Astravo gatvėje esančią poilsiavietę įvažiuoti sunku. Atvykėlius pasitinka duobėtas ir kalnuotas įvažiavimas. Pasak, Biržų regioninio parko direktoriaus Kęstučio Barono, lėšų tvarkyti įvažiavimui prašo kasmet. Tačiau kelių programos jų neskiria.

Susijusios naujienos

2020-10-09
Komentarai: