Puota maro metu?

Puota maro metu?

Puota maro metu?

Šeštadienį Ch. Frenkelio viloje Šiaulių „Rotary“ klubas „Harmonija“ rengia pirmąjį mieste Vienos pokyliu pavadintą renginį. Kadrilio, valso ir kitais ritmais suksis kvietimus už 250 litų įsigiję svečiai. Pakviestas ir Prezidentas Valdas Adamkus su ponia Alma. Visuomenė skirtingai vertina tokius plunksnų kedenimus. Pokylis – dėl labdaros ar dėl jos dalyvių?

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Galvojo dešimt metų

Pokylio sumanytoja, klubo „Harmonija“ narė, Šiaulių universiteto Senato pirmininko pavaduotoja, Humanitarinio fakulteto profesorė, daktarė Genovaitė Kačiuškienė sako mintį surengti pokylį puoselėjusi bemaž dešimtmetį: „Prieš dešimt metų pokylį norėjau surengti su Šiaulių UNESCO klubu, tačiau nesulaukiau didelio palaikymo ir mintis laikinai buvo užšaldyta.“

Pernai įsteigus klubą „Harmoniją“ ji vėl pasiūlė šią idėją. Jai pritarta. „Manau, Šiauliams reikia elegantiškesnių renginių. Vienos pokylis – vienas tokių“, – sakė G. Kačiuškienė.

Ji akcentavo, kad Vienos pokylis nėra vien šokių vakaras, tai – labdaringas renginys. Jo metu surinktos lėšos (už kvietimus ir vakaro loterija) bus skirtos „Harmonijos“ klubo garbės narės regėjimo grąžinimo operacijai.

Pokylio globėjas – Austrijos Respublikos ambasadorius dr. Helmut Koller su ponia.

Pinigus leidžia suknelėms ir frakams

Pobūvio kvietimo dviem asmenims kaina – 250 litų, tokių kvietimų iš viso yra apie 100. G. Kačiuškienės žodžiais, dar „vienas kitas neparduotas kvietimas“ yra likęs. Dar apie 10 dovanota vakaro garbės svečiams ir rėmėjams (tarp jų ir Šiaulių „Aušros“ muziejus, lengvatinėmis sąlygomis renginiui išnuomojęs patalpas – aut. past.), 8 – jaunimo poroms.

Pobūvio kvietime nurodytas aprangos kodas – vakarinis: ponioms – ilgos suknelės (išskyrus baltas) ir pusilgės ar ilgos pirštinės, ponams – smokingai, frakai, tamsūs kostiumai ir peteliškės.

Viena vakaro viešnių „Šiaulių kraštui“ pasakojo suknelę išsinuomojusi už 400 litų, vyrui smokingą – už 300 litų. „Dar kainuos šukuosena, makiažas... Sudėjus šias ir kvietimo išlaidas, išeis virš 1000 litų“, – skaičiuoja.

Kviestinis vakaro jaunimas – savas

Austrijoje Vienos operos pokylis tradiciškai pradedamas uvertiūra. Taip bus ir Šiauliuose, jaunimas šoks keturis šokius: polonezą, kadrilį, polką, valsą į kairę.

Klubas „Harmonija“ aštuonioms jaunoms poroms prieš pokylį dovanojo repeticijas – apie 15 šokio pamokų.

„Gal ateities pokyliams jaunimas jau turės nusipirkti kvietimus. Vilniuje šiemet jaunimui jie kainavo 100 litų, svečiams – 300 litų“, – skaičiuoja G. Kačiuškienė.

Jaunimo poros daugiausia – Šiaulių „Interact“ ir „Rotaract“ klubų nariai – būsimieji rotariečiai. „Likusieji – draugai, gal vienas kitas šokėjas, jei trūko poros“, – sakė pokylio sumanytoja.

Nemokamoje šokių pamokoje prieš pokylį galėjo dalyvauti ir jo svečiai. Vakare be šokių jų laukia Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokyklos akordeonistų ansamblio ir kamerinio ansamblio „Ars Vivo“ pasirodymai, bus siūlomos bufeto paslaugos ir tradiciniai naktipiečiai – vengriškas guliašas ir alus.

„Vargingieji sluoksniai tik laimi“

Paklausta, ar tokia šventė didėjant atskirčiai tarp skurdžiai ir prabangiai gyvenančių žmonių, yra tinkama, G. Kačiuškienė atsakė: „Nemanau, kad padėti sergančiam, kenčiančiam yra patogus laikas. Labdara, krizė ar ne krizė, karas ar ne karas, yra reikalinga.“

Jos žodžiais, kitaip manančių žmonių yra visame pasaulyje.

„Jų valia – mąstyti taip, kaip jiems patogu. Nemanau, kad šį renginį reikėtų smerkti. Juk aukojami pinigai iš žmonių santaupų, o tie vargingieji sluoksniai nuo tokių renginių nenukenčia, o tik laimi, juk jiems skiriamos tos lėšos“, – sakė profesorė Genovaitė Kačiuškienė.

EPA-ELTA nuotr.

POKYLIAI: Austrijos aukštuomenė į kasmetinius labdaros pokylius renkasi Vienos operoje. Vienos bohema ne kartą kritikavo pokylį, sakydama, jog tai yra kičinė pramoga naujiesiems turtuoliams. Prieš pokylį vyksta susirėmimų tarp demonstrantų ir policijos.

RŪPESČIAI: Vienos pokylio Šiauliuose sumanytoja Genovaitė Kačiuškienė sako pati nesukusi galvos dėl vakaro aprangos: „Turbūt merginoms debiutantėms rasti baltas sukneles buvo sudėtingiau. Tokio amžiaus moteris, kaip aš, tikrai ras savo spintoje vakarinę suknelę, beliks šį bei tą modifikuoti ir eiti“.

Redakcijos archyvo nuotr.

 

Ką manote apie Šiauliuose rengiamą Vienos pokylį?

Markas Roduneris, Šveicarijoje gimęs, Šiauliuose gyvenantis vertėjas, Lietuvių kalbos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas:

– Vienos pokylio svečiai – aukštuomenė, inteligentija. Tikrų šio sluoksnio atstovų Šiauliuose, kaip ir visoje Lietuvoje, pasigendu. Tačiau tai nėra vien Lietuvos problema, Austrijoje stebiu panašius pokyčius. Kyla klausimas: kas dalyvaus pokylyje?

Ar pats eičiau į tokį vakarą? Ne, ir pirmiausia mane stabdo ne kvietimo kaina. Nemoku šokti tokių šokių ir manęs nedomina tokie renginiai. Kvietimo kaina priimtina pasiturinčiam vidutinio sluoksnio atstovui. Nors dabar man asmeniškai – tai būtų per dideli pinigai.

Redakcijos archyvo nuotr.

Nijolė PRASCEVIČIENĖ, Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos mokytoja–ekspertė:

– Puota maro metu. Labdaringi tikslai – gerai, tačiau negi nėra kitų būdų duoti labdarą. Einama pigiausiu keliu, kopijuojamas Vilnius. Tiek tos naudos tematau. Įdomu būtų sužinoti, kas eis į Vienos pokylį? Kur mūsų Šiauliuose yra tų ponių ir ponų? Neįsivaizduoju.

Kvietimo tikrai nepirkčiau, geriau našlaičiui pinigus paduosiu, o ne per Vienos pokylį. Mano akimis, čia – tuštybės mugė. Mes, mokytojai – inteligentija, bet dabar man eiti į tokį renginį – absurdas.

 

Gediminas RAMANAUSKAS, Šiaulių universiteto docentas, Šiaulių LIONS Alka klubo narys:

– Šiemet pokylyje nedalyvausiu, nes jis reikalauja specialaus pasiruošimo – tinkamos aprangos, mokėti šokių. Su žmona iš tiesų rimtai svarstėme galimybę dalyvauti, vis dėlto nusprendėme praleisti.

Džiaugiuosi, kad Šiauliuose įvyks toks renginys. Ypač teigiamai vertinu jo kilnų tikslą. Moterį, kuriai renkama labdara, pažįstu asmeniškai, ji – puiki masažuotoja, labai man pagelbėjo, kai gulėjau ligoninėje. Tad ir neeidamas į pobūvį, būtinai prisidėsiu prie labdaros.

Žmonės gali nevaržomi rinktis, kaip jiems praleisti laisvalaikį. Svarbiausia, kad tai būtų skirta geriems, gražiems dalykams.

 

Alberta GLOBIENĖ, istorijos mokytoja:

– Kodėl gi ne? Toks renginys praturtintų, paįvairintų Šiaulių kultūrinį gyvenimą. Nesilaikau V. Šustausko idėjų.

Romos imperijoje reikėjo tik „duonos ir žaidimų“, kad žmonės būtų laimingi. Taigi, rengti tokį pokylį sunkmečiu gal kaip tik yra laiku. Žinoma, man 250 litų už kvietimą pokyliui dviem būtų nemaži pinigai, nedalyvaučiau.

 

Povilas ir Nijolė JURGAIČIAI, senjorai:

– Yra ponai, turi pinigų, tegul dovanoja. Tegul šoka, dainuoja, linksminasi. Jei daug turi, tegul daug ir leidžia. Ar Šiauliuose yra tų ponų? O kur jų nėra. Visur yra.

Kalbėjosi Marina VISOCKIENĖ, fotografavo Giedriaus BARANAUSKAS