Protų nutekėjimas nesibaigia

Protų nutekėjimas nesibaigia

Pro­tų nu­te­kė­ji­mas ne­si­bai­gia

Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius kvie­čia ki­ti uni­ver­si­te­tai. Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­do di­rek­to­re pra­dė­jo dirb­ti pro­fe­so­rė As­ta Kli­mie­nė, de­vy­ne­rius me­tus va­do­va­vu­si Bo­ta­ni­kos so­dui Šiau­liuo­se. Išei­na ir lek­to­riai moks­lų dak­ta­rai, neįž­velg­da­mi kar­je­ros per­spek­ty­vų. Vie­nas iš jų – li­te­ra­tū­ro­lo­gas dr. Ne­ri­jus Bra­zaus­kas. Jo nuo­mo­ne, iš­gy­ve­na­ma ne tik hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų kri­zė: „Stu­den­tų ne­bė­ra, bet ne­bė­ra ir po­žiū­rio, koks tu­rė­tų bū­ti, į uni­ver­si­te­ti­nes stu­di­jas.“

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tui rei­ka­lin­gi

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to (KU) Bo­ta­ni­kos so­do di­rek­to­re dir­ba pro­fe­so­rė As­ta Kli­mie­nė. De­vy­ne­rius me­tus ji va­do­va­vo Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) Bo­ta­ni­kos so­dui. KU pa­siū­lė dar­bą ir jos vy­rui, pro­fe­so­riui hab. dr. Ra­mu­čiui Kli­mui. ŠU jis dir­bo moks­li­nį dar­bą, su­si­ju­sį su bio­lo­gi­jos, ge­ne­ti­kos ty­ri­mais.

ŠU bu­vu­si pro­rek­to­rė pro­fe­so­rė Dia­na Ša­par­nie­nė taip pat pra­dė­jo dirb­ti Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te. Tik ji dar dir­ba ir Šiau­lių uni­ver­si­te­te.

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to Hu­ma­ni­ta­ri­nių ir ug­dy­mo moks­lų fa­kul­te­to de­ka­ne nuo praei­to ru­dens dir­ba bu­vu­si ŠU ta­ry­bos na­rė pro­fe­so­rė Ing­ri­da Ba­ra­naus­kie­nė. ŠU ji va­do­va­vo vie­nam stip­riau­sių fa­kul­te­tų – So­cia­li­nės ge­ro­vės ir ne­ga­lės stu­di­jų.

Anks­tes­niais me­tais stip­rūs moks­li­nin­kai „nu­te­kė­jo“ ir į Vil­niaus uni­ver­si­te­tą, ir į Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­tą.

„Bu­vo min­čių, jog ne­rei­ka­lin­ga“

Pro­fe­so­rė A. Kli­mie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, jog pe­rė­ji­mą į KU lė­mė daug ap­lin­ky­bių.

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas pa­siū­lė dar­bą ir jos vy­rui pro­fe­so­riui hab. dr. Ra­mu­čiui Kli­mui, ku­ris ŠU dir­bo moks­li­nį dar­bą, su­si­ju­sį su bio­lo­gi­jos, ge­ne­ti­kos ty­ri­mais.

„Kiek­vie­nam atei­na lai­kas keis­tis – tai nė­ra blo­gai, – ma­no pro­fe­so­rė. – Aš pa­kei­čiau ne dar­bo pro­fi­lį, o tik mies­tą. Pa­ti nu­ste­bau, kai man Klai­pė­do­je pra­dė­jo var­din­ti, kiek pas juos mig­ra­vo iš Šiau­lių. Kiek­vie­nas ieš­ko­me dar­bin­ges­nės si­tua­ci­jos.“

ŠU Bo­ta­ni­kos so­de dar­buo­to­jų ne­ma­žin­ta, bet, pa­sak A. Kli­mie­nės, ne vie­nas jau­nas moks­lų dak­ta­ras pa­ts išė­jo.

„Ma­ži at­ly­gi­ni­mai, su­dė­tin­ga dar­bo spe­ci­fi­ka, o dar­bo daug, stu­den­tai pas mus at­lik­da­vo pra­kti­ką, o jų ma­žė­ja – vis­kas su­si­de­da", – tei­gė pro­fe­so­rė.

Uni­ver­si­te­tas yra pa­si­rin­kęs nau­jas kryp­tis. Bo­ta­ni­kos so­das dau­giau orien­tuo­ja­mas į moks­lo ty­ri­mus.

„Ma­nau, nau­jas va­do­vas sėk­min­gai dirbs, ma­no kryp­tis bu­vo dau­giau edu­ka­ci­ja, švie­ti­mas, kul­tū­ra, ren­gi­niai, bend­ra­dar­bia­vi­mas su mies­to bend­ruo­me­ne, – įvar­di­jo A. Kli­mie­nė. – Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas bū­tent to­kią sa­vo Bo­ta­ni­kos so­do kryp­tį no­ri stip­rin­ti.“

Pro­fe­so­rė ne­sle­pia, jog bu­vo min­čių, kad yra Šiau­liams ne­rei­ka­lin­ga.

„Ne­ban­dė ma­nęs su­lai­ky­ti“, – sa­kė pro­fe­so­rė.

Gal su­lau­kė pa­dė­kos už de­vy­ne­rių me­tų dar­bą, per ku­riuos ŠU Bo­ta­ni­kos so­das ta­po mies­tie­čių trau­kos cent­ru?

„Ne. Pas­ku­ti­nę pa­dė­ką per Žo­li­nes ga­vau tik iš kul­tū­ros mi­nist­ro,“ – pri­si­mi­nė A. Kli­mie­nė.

Pats pa­si­trau­kė

„Pats nu­spren­džiau išei­ti, nors kal­bi­no lik­ti, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ li­te­ra­tū­ro­lo­gas dr. Ne­ri­jus Bra­zaus­kas. – Stu­den­tų ne­bė­ra, hu­ma­ni­ta­ri­nės stu­di­jos nu­men­kin­tos, ir dar­bo, koks tu­rė­tų bū­ti, ne­bė­ra.“

Ap­sisp­ren­di­mą lė­mė jo pa­ties vi­di­nės nuo­sta­tos, be­si­ker­tan­čios su da­bar­ti­ne aukš­to­jo moks­lo si­tua­ci­ja.

Neįž­vel­gia stu­den­tų mo­ty­va­ci­jos, ko­kia tu­rė­tų bū­ti sie­kiant uni­ver­si­te­ti­nio iš­si­la­vi­ni­mo. Jo žo­džiais, „dės­ty­to­jas da­bar tu­ri no­rė­ti, kad stu­den­tas mo­ky­tų­si, o ne pa­ts stu­den­tas“.

„Su­ka­si už­bur­tas ra­tas: kad ga­lė­tų su­si­mo­kė­ti už moks­lą, stu­den­tai pri­vers­ti dirb­ti ir moks­las lie­ka ant­ro­je vie­to­je, – pa­ste­bi bu­vęs dės­ty­to­jas. – Aš ki­taip įsi­vaiz­duo­ju aukš­to­jo moks­lo stu­di­jas, ra­di­ka­liai esu įsi­ti­ki­nęs, jog rei­kia ar­ba mo­ky­tis, ar­ba dirb­ti. Bet, ma­tyt, tai ne­beį­ma­no­ma.“

Stu­den­tą jis įvar­di­ja pa­dė­ties šei­mi­nin­ku, dės­ty­to­jui jis ga­li pa­reikš­ti – pa­ra­šy­si­te že­mą pa­žy­mį, išei­siu.

„Ne­ga­liu ki­to­kio pa­žy­mio ra­šy­ti, jei­gu nie­ko ne­mo­ka, – ti­ki­na N.Bra­zaus­kas ir pa­brė­žia: – Jei­gu stu­di­juo­ja uni­ver­si­te­te, tu­ri įgy­ti in­te­lek­tua­li­nį ka­pi­ta­lą, kad ne­štų vi­suo­me­nei nau­dą, o ne vien tu­rė­tų po­pie­ri­nį dip­lo­mą.“

Jis dės­tė et­no­kul­tū­ros pa­grin­dus, moks­li­nio dar­bo me­to­di­ką, šiuo­lai­ki­nę li­te­ra­tū­rą lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­jos ir ko­mu­ni­ka­ci­jų stu­den­tams. Šie­met į šių stu­di­jų pir­mą kur­są stu­den­tų nė ne­be­su­rink­ta.

„Kai ap­si­spren­džiau, dar ne­ži­no­jau, kad taip bus“, – sa­kė N. Bra­zaus­kas.

Ki­ta ver­tus, ne­be­ma­tęs uni­ver­si­te­te kar­je­ros per­spek­ty­vų. De­vy­ne­rius me­tus dir­bo lek­to­riu­mi pa­gal ter­mi­nuo­tas su­tar­tis – nuo rug­sė­jo 1 die­nos iki bir­že­lio 30 die­nos.

„Anks­čiau ti­kė­jau, kad įma­no­ma bus pa­kil­ti kar­je­ros laip­tais, kad bū­siu įver­tin­tas pa­gal dar­bo re­zul­ta­tus, – pri­si­mi­nė jis. – Bet su­pra­tau, kad to ne­bus.“

Uni­ver­si­te­to struk­tū­ros op­ti­mi­za­vi­mas, jo nuo­mo­ne, duo­da pliu­sų tik iš­li­ki­mo po­žiū­riu.

„Bet jei­gu žvel­gi į uni­ver­si­te­tą, kaip į moks­lo ir stu­di­jų įstai­gą, vie­nin­te­lis ke­lias – kvies­tis ge­rus ir ge­riau­sius spe­cia­lis­tus, tik as­me­ny­bės ga­li pri­trauk­ti stu­den­tus, – ma­no N. Bra­zaus­kas. – To­kia tu­rė­tų bū­ti po­li­ti­ka ir stra­te­gi­ja. Bet tas pro­ce­sas ne­vyks­ta.“

Su­si­tai­kė su pro­tu nu­te­kė­ji­mu

ŠU rek­to­rius pro­fe­so­rius Do­na­tas Jur­gai­tis pro­tų nu­te­kė­ji­mą lai­ko na­tū­ra­liu pro­ce­su.

„Aki­vaiz­du, ma­žė­ja stu­den­tų ir dės­ty­to­jų eta­tų ma­žė­ja, – ko­men­ta­vo rek­to­rius. – Da­bar tu­ri­me 212 dės­ty­to­jų, bet liks tik apie 200".

Kad dės­ty­to­jai išei­na į ki­tus uni­ver­si­te­tus – „jų va­lia, kur dirb­ti“.

„Bet ne vie­nas lie­ka dar dės­ty­ti ir mū­sų uni­ver­si­te­te, – sa­kė rek­to­rius. – O išė­ju­sių iš mū­sų – dau­gy­bė, ga­li var­din­ti ir var­din­ti. To pro­ce­so ne­sus­tab­dy­si­me, nes dar­bo krū­viai ma­žė­ja, ieš­ko­si dar­bo ki­tur – na­tū­ra­lu.“

Rek­to­rius pri­si­me­na, jog Šiau­liai „vi­sa­da au­gi­no dės­ty­to­jus ir bu­vo ki­tų uni­ver­si­te­tų do­no­ras": „Klai­pė­dai mes vi­są iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo fa­kul­te­tą pa­do­va­no­jo­me – ar blo­gai? Šau­nu.“

D. Jur­gai­tis ti­ki­na, jog kar­je­ros per­spek­ty­vų uni­ver­si­te­te yra. Nie­kas ne­truk­dęs to­liau dirb­ti ir pro­fe­so­rei A. Kli­mie­nei, ir pro­fe­so­rei I. Ba­ra­naus­kie­nei.

„Siū­lo­me žmo­gui ko nors dau­giau, gal ga­li­ma ei­ti aukš­čiau, bet kad tų po­zi­ci­jų aukš­čiau yra ne­daug – vi­si gi ne­su­tilps“, – aiš­ki­no rek­to­rius.

Jis pa­brė­žė, jog jau­niems moks­li­nin­kams šiuo me­tu yra pa­skelb­tas kon­kur­sas net į 15 pa­rei­gy­bių Moks­lo ins­ti­tu­te. Siū­lo­ma pa­rei­gas ei­ti ir už eta­tą, ir už 0,75 ar 0,5 eta­to.

„Jau­ni­mui, jei­gu krū­vio neuž­ten­ka, siū­lo­me, ei­ki­te, dirb­ki­te moks­li­nį dar­bą, bet, de­ja, to­kių at­si­ran­da vie­ne­tai, bi­jau, kad pu­sė eta­tų liks tuš­čių“, – pro­gno­zuo­ja rek­to­rius.

Orien­tuo­ja­si į kvies­ti­nius iš už­sie­nio

Ar Šiau­lių uni­ver­si­te­tas ne­ban­do vi­lio­ti dės­ty­to­jų iš ki­tų uni­ver­si­te­tų?

„Kas va­žiuos į pro­vin­ci­ją iš Vil­niaus ar Kau­no?“ – ma­no rek­to­rius.

At­va­žiuo­ja tik kvies­ti­niai dės­ty­to­jai, at­vyks­ta ir iš už­sie­nio pa­gal mai­nų ar bend­ra­dar­bia­vi­mo pro­gra­mas.

„Ame­ri­kie­čiai bu­vo at­va­žia­vę, mu­zi­kos mo­kė mū­sų stu­den­tus, už ačiū dir­bo, – pri­si­mi­nė D. Jur­gai­tis. – Da­bar in­ten­sy­viai ieš­ko­me iš už­sie­nio at­si­kvies­ti in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų dės­ty­to­jų. Kad ir la­bai bran­gu, kvie­si­mės, mo­kė­si­me, kad tik bū­tų nau­din­ga mū­sų stu­den­tams.“

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

PO­KY­TIS: Pro­fe­so­rė As­ta Kli­mie­nė iš­va­žia­vo dirb­ti Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­do di­rek­to­re ir jos nie­kas ne­ban­dė su­lai­ky­ti: „Bu­vo min­čių, kad Šiau­liams ne­rei­ka­lin­ga.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

AP­SISP­REN­DI­MAS: Li­te­ra­tū­ro­lo­gas dr. Ne­ri­jus Bra­zaus­kas iš uni­ver­si­te­to pa­si­trau­kė, nes ne­be­no­ri taiks­ty­tis su si­tua­ci­ja, ku­ri prieš­ta­rau­ja jo pa­ties nuo­sta­toms: „Dės­ty­to­jas da­bar tu­ri no­rė­ti, kad stu­den­tas mo­ky­tų­si, bet ne pa­ts stu­den­tas.“

SI­TUA­CI­JA: Rek­to­rius pro­fe­so­rius Do­na­tas Ju­ra­gai­tis neįž­vel­gia pro­ble­mos, kad dės­ty­to­jai išei­na: „Jų va­lia. Krū­viai ma­žė­ja, ieš­ko dar­bo ki­tur – na­tū­ra­lu. To pro­ce­so mes ne­sus­tab­dy­si­me.“