Pristatytas projektas „Bendru sutarimu link savivaldybių savarankiškumo stiprinimo“

Savivaldybės nuotr.
Tarybos narys Aidas Vaitkevičius ir administracijos direktorius Vidas Eidukas bendrauja su viešniomis.

Biržų rajono savivaldybės meras Vyta Jareckas, Tarybos narys Aidas Vaitkevičius ir administracijos direktorius Vidas Eidukas susitiko su „Kurk Lietuvai“ programos projektų vadovėmis Skaidrile Grigaite-Mockevičiene ir Dovile Sujetaite.

Susitikimo metu buvo pristatyta Lietuvos regionų būklės ir savivaldybių savarankiškumo apimties esamos situacijos analizė, kuri parodė, kad Lietuvos valdymas yra ypač centralizuotas, o savivaldybės turi mažai laisvės ir atsakomybės lyginant su kitomis ES ir EBPO šalimis tiek formuodamos savo biudžetą, tiek skirstydamos savarankiškas ir valstybės deleguotas funkcijas, tiek disponuojant savivaldybės teritorijoje esančia valstybine žeme ir kitose savo veiklos srityse.

Taip pat buvo pristatytas LR Prezidento kanceliarijoje įgyvendinamas „Kurk Lietuvai“ programos projektas „Bendru sutarimu link savivaldybių savarankiškumo stiprinimo“. Projekto tikslas – bendradarbiaujant institucijoms atviru ir patraukliu formatu parengti tvarų savivaldybių savarankiškumo stiprinimo planą ir pateikti konkrečias priemones jam įgyvendinti.

Pasak projekto autorių, savivaldybių savarankiškumo stiprinimas, kaip ir glaudesnė centrinės valdžios institucijų ir vietos savivaldos partnerystė, leistų efektyviau pasiruošti naujai 2021–2027 m. ES finansavimo perspektyvai, ieškoti tvarių savivaldos finansinių šaltinių, suteiktų teisinį pagrindą įgyvendinti naujus ir regioninei politikai svarbius strateginius dokumentus ir įstatymus, leistų efektyviau mažinti didelius regioninius skirtumus bei atskirtį tarp atskirų Lietuvos regionų, leistų efektyviau kovoti su COVID-19 pandemijos sukeltomis ekonominėmis, demografinėmis ir socialinėmis pasekmėmis.

Paklaustas, kokios yra didžiausios problemos Biržų rajone, Biržų rajono savivaldybės meras V. Jareckas įvardino specialistų trūkumą, nepakankamą skiriamų lėšų įvairių projektų vykdymui įsisavinimo trukmę, būtinybę įrengti naujas bei atnaujinti esančias geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemas (ypač kaimo vietovėse), prijungti prie jų dar to nepadariusius gyventojus. Kaip problemos įvardintos ir merdėjantis Biržų autobusų parkas, didelės šilumos kainos, teisnių prielaidų ir galimybių trūkumas intensyvesniam atskirų savivaldybių bendradarbiavimui.