Prisimenama Kazimiero Venclauskio veikla

Prisimenama Kazimiero Venclauskio veikla

Prisimenama Kazimiero Venclauskio veikla

Rytoj (šeštadienį) atminimo popiete Ch. Frenkelio viloje bus paminėtos 130-osios vieno iš žymiausių Lietuvos socialdemokratijos veikėjų, Steigiamojo Seimo ir Pirmojo Seimo nario, Šiaulių miesto burmistro ir apskrities savivaldos kūrėjo advokato Kazimiero Venclauskio gimimo metinės.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Buvo aktyvus politikas

Dedikaciją, kurioje skambės jubiliato bendražygių ir amžininkų prisiminimai, tarpukario kompozitorių kūryba, pristatys aktorė Virginija Kochanskytė, dainininkas Liudas Mikalauskas, pianistė Virginija Unguraitytė. Renginyje dalyvaus ir jubiliato dukra, Šiaulių miesto garbės pilietė Gražbylė Venclauskaitė.

Pasak Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Irenos Nekrašienės, susirinkusieji galės mintimis nusikelti į tarpukario Venclauskių namus, kuriuose skambėdavo muzika, vyko diskusijos apie pašaukimą, gyvenimo prasmę, teatrą, kultūrą bei šurmuliuodavo priglobti našlaičiai.

I. Nekrašienė sako, kad impulsą paieškoti naujų štrichų K. Venclauskio portretui suteikė ne tik jubiliejinė sukaktis, bet ir muziejininkų rengiama paroda „Šiauliečiai — parlamentarizmo tradicijų puoselėtojai“, kuri bus pristatyta Kovo 11 dieną, minint Lietuvos valstybės atkūrimo 20-metį. Be to, šiemet sukanka 90 metų ir nuo Lietuvos Steigiamojo Seimo darbo pradžios.

Į Steigiamąjį Seimą K. Venclauskis buvo išrinktas V Panevėžio rinkimų apygardoje kaip socialdemokratų atstovas pagal partinį sąrašą, kuriame buvo įrašytas pirmas. Dirbo Laikinosios valstybės konstitucijos projekto, Ekonominėje, Savivaldybės ir administracijos, Kodifikacinėje, Bendrojoje teisių komisijose.

Savo įsitikinimus K. Venclauskis gindavo atkakliai, dėl tokios pozicijos ir pačiam ne kartą teko nukentėti. Pasisakydamas dėl Laikinosios konstitucijos rengimo, siūlė Prezidento institucijos Lietuvoje neįvesti: esą dėl jos neišvengiamos įvairios kolizijos.

Neretai K. Venclauskis vienas ar frakcijos vardu kalbėdavo tautinių mažumų klausimais, aktyviai dalyvavo svarstant Žemės reformos įstatymą. Svarus K. Venclauskio, kaip teisininko, indėlis į 1922-ųjų metais priimtą Konstituciją.

K. Venclauskis buvo išrinktas ir į Pirmąjį Seimą, bet jį 1923 metais paleidus, grįžo į Šiaulius.

Nuoseklumo pavyzdys

„Rengiant šią parodą, dar kartą įsitikinome, kad K. Venclauskis yra ne tik vienas iš žymiausių Šiaulių parlamentarų. Peržiūrėjus visų išrinktųjų atstovų biografijas, visuomeninę veiklą, padėtį visuomenėje, profesijas, jų svorį, matome, kad K. Venckauskis buvo vienas iš ryškiausių viso Steigiamojo Seimo narių“, — sako I. Nekrašienė.

Pasak muziejininkės, minint sukaktis, verta į asmenybes pažiūrėti iš šių dienų pozicijos.

„K. Venclauskis garsėjo savo socialiniu teisingumu, ryžtu. Žinoma, ir to meto Seimuose būta viso: muštynių, protestų, pasižodžiavimų. Bet K. Venclauskis ir šiandien gali būti nuoseklumo, pozicijos turėjimo pavyzdys. Jis visą gyvenimą išliko tikruoju socialdemokratu, mažo žmogaus gynėju“, — sako I. Nekrašienė.

„Aušros“ muziejus K. Venclauskio ir jo šeimos atminimui skiria išskirtinį dėmesį. Jo gyvenimas ir veikla įamžinta I. Nekrašienės sudarytoje knygoje “Kazimieras Venclauskis“, pernai “Aušros“ muziejaus leidykla išleido Leono Peleckio-Kaktavičiaus knygą “Namuose ant Pasadnos ulyčios. Dar po dvidešimties metų“.

Vienas iš „Aušros“ muziejaus padalinių — Venclauskių namai — yra įsikūrę Venclauskių dukrų Danutės ir Gražbylės Šiauliams padovanotame šeimos name. Kiemelyje stovi skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurtas paminklas K. Venclauskiui.

ASMENYBĖ: Kazimieras Venclauskis — žymi XX amžiaus pirmosios pusės visuomeninio, politinio, kultūrinio gyvenimo asmenybė, kultūros mecenatas ir filantropas. Fotografuota apie 1916 metus.

PAŽYMĖJIMAS: Kazimiero Venclauskio Lietuvos Respublikos Seimo atstovo pažymėjimas. 1923 metai.

L. PELECKIO-KAKTAVIČIAUS archyvo nuotr.

SĄRAŠAS: V Panevėžio Seimo rinkimų apygardos socialdemokratų partijos rinkiminis sąrašas. Pirmuoju numeriu jame įrašytas Kazimieras Venclauskis.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

FRAKCIJA: Steigiamojo Seimo socialdemokratų frakcija. Iš kairės sėdi: Stasys Digrys, Kipras Bielinis, Kazimieras Venclauskis, Steponas Kairys, Vladas Požela, Eduardas Šukevičius, stovi: Jurgis Daukšys, Pranas Šemiotas, Jonas Pakalka, Antanas Povylius, Bronius Cirtautas. 1920— 1922 metai.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.

PRASMĖ: Pasak Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Irenos Nekrašienės, šiemet, minint Lietuvos Steigiamojo Seimo 90-ąsias metines, aktuali bei prasminga tampa ir K. Venclauskio veikla Lietuvos Respublikos Steigiamajame ir I Seimuose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.