
Naujausios
Politiniais kaliošais per ligonių kūnus
Šiaulių rajone, Meškuičiuose, esančiai Savivaldybės globos įstaigai atimta licencija, tačiau tame pačiame pastate veikia Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė. „Mirties oaze“ ir „ubagynu“ vadinamoje įstaigoje, kuriai vadovauja Tarybos narys, – išmatų kvapas. Prie aptriušusių sienų suguldyti ligoti žmonės, jiems čia skirta maždaug tiek vietos, kiek kapo duobėje.
Europos Sąjunga žada eurų „socialinių paslaugų plėtrai rajone“. Kieno gyvenimas už juos bus pagerintas?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Virto padaliniu dėl politinės karjeros?
Nedidelis dviejų aukštų pastatas Meškuičiuose nuo praėjusių metų pavasario turi du direktorius.
Pirmasis pastato aukštas, kuriame buvo teikiamos globos paslaugos, priklauso Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centrui, kurio direktorius Aloyzas Rapševičius.
Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei, kuri anksčiau buvo užėmusi visą pastatą, paliktas antras aukštas. Šios ligoninės vyriausiasis gydytojas – nuo 2004 metų trečią kadenciją dirbantis ir Šiaulių rajono taryboje Liberalų sąjūdžio narys Darius Krištaponis.
Jis „Šiaulių kraštui“ paaiškina, jog ligoninė yra Šiaulių rajono pirminio sveikatos priežiūros centro padalinys.
„Kitaip aš negalėčiau Tarybos nariu būti Šiaulių rajone. Padaliniui galiu vadovauti, o Savivaldybės įstaigai – ne“, – sako D. Krištaponis.
Tarybos narys, kuris balsuoja už Savivaldybės įstaigų biudžetus, vadovų atlyginimus patikslino, kad jo pareigybė yra „vyriausiasis gydytojas, bet iš tikrųjų – padalinio vadovas ir nurodymus vykdau Rapševičiaus“.
Meškuičių ligoninė specialiai paversta padaliniu, kad D. Krištaponis galėtų sėdėti ant kelių kėdžių: ir ligoninės vadovo, ir rajono Tarybos nario?
„Ne taip supratote...“ – aiškina D. Krištaponis.
Jo darbo valandos, kai lankėmės Meškuičiuose, buvo pasibaigusios, vadovas-politikas tuo metu dirbo Šiauliuose. Su juo kalbėjomės telefonu.
Dokumentuose – pirmas aukštas, realybėje – pusrūsis
Pirmajame aukšte, primenančiame pusrūsį, nuo 2015 metų buvo įkurtas licencijuotas globos skyrius. Šį balandį Sveikatos apsaugos ministerijos komisija, radusi netinkamas sąlygas, panaikino licenciją.
Kodėl rajono globos namai – pusrūsyje?
D. Krištaponis pabrėžia: nors siena žemiau langų – žemėje, bet „statybos dokumentuose tai nesiskaito pusrūsis, nes parašyta ir priduota, kaip pirmas aukštas“.
Šiuo metu pirmame aukšte vyksta remonto darbai. Europos Sąjungos ženklais pažymėtame stende ant sienos rašoma, kad čia vyksta Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės patalpų pritaikymas neįgaliųjų poreikiams.
Įrengtas pandusas, glaistomos sienos, išlietos cementinės grindys, nors kai kuriose patalpose dar žymu ir buvusios antisanitarinės sąlygos. Ant sienų – įvairių spalvų atsilupę dažų sluoksniai, matosi sienomis gausiai tekėjusio vandens pėdsakai.
Iš Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Gipoldo Karklelio sužinojome, kad Savivaldybei savo biudžeto lėšomis – apie 60 tūkstančių eurų – teko remontuoti pastatą, kad rajono globos įstaiga kuo greičiau atgautų atimtą licenciją ir galėtų teikti globos paslaugas.
„Ubagynas“ ar „Mirties oazė“?
Užlipę į antrąjį aukštą, kur veikia Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, jau dvylika metų vadovaujama D. Krištaponio, supratome, kodėl šią įstaigą žmonės vadina "ubagynu".
„Meškuičius vadina „ubagynu“, o žinot, kaip gretimos savivaldybės tokią įstaigą vadina? "Mirties oazė"! Kažin, kaip geriau vadintis?“ – kontrargumentuoja D. Krištaponis.
Išmatų smarvė. Dejonės. Tarp lovų – tik siaurutis praėjimas, visa kita erdvė užpildyta lovomis, kuriose miega, dejuoja seni ir pusamžiai sunkiai sergantys, daugiausia nevaikštantys žmonės.
Graudžiai juokaujame, kad numirusiems kapuose daugiau vietos skiriama, nei gyviesiems šioje ligoninėje. D. Krištaponis paaiškina: matavo ir „viskas atitinka reikalavimus“.
Pro palatų langus žmonės iš savo lovų gali matyti nebent medžių viršūnes ir praplaukiančius debesis.
Grindų danga išminta, sienos kai kur užglaistytos cemento mišiniu, kai kur dažų atplaišos dar raitosi.
Už ką ir kam susimoka?
Tokiose slaugos įstaigos patalpose ligonis gali praleisti keturis mėnesius arba 120 dienų per metus. Gali būti, kad čia sunkūs ligoniai būna žymiai ilgiau, nes ligoninės gydytojas Martynas Pocius – tuo metu vienintelis gydytojas, sutiktas ligoninėje žurnalistams užsiminė, kad daugelis šių žmonių yra vieniši, todėl gyvena čia.
D. Krištaponis paaiškina, kad už 120 parų pagal sutartį už slaugą finansuoja Ligonių kasos. Suėjus šiam terminui žmogus turi eiti „arba namo, arba į globą“. Bet įstaigoje, pasak D. Krištaponio, yra žmonių, kurie nenori „eiti į globą, o lieka slaugoje“.
Bet už tai turi susimokėti „iš savo kišenės apie 30 – 40 eurų per parą“.
Kam?
D. Krištaponis teigia, kad įstaigai.
„Gauna pensiją, pinigus už nuolatinę slaugą ir dar prideda. Pasiima pinigus ir susimoka čia už visą mėnesį ir gyvena slaugoje, o ne globoje“, – sakė D. Krištaponis.
Šinšiloms geriau nei žmonėms
Lankantis Meškuičiuose, ligoninę vizitavo ir Šiaulių rajono Tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas socialdemokratas Laisvūnas Neimanas.
Pamatęs sąlygas, L. Neimanas sušuko: „Reikia išsiaiškinti, kas čia kur tą veiloką tiek ilgai tampo! Žmonės išmėtyti, licencija atimta! Šinšiloms ir tai šiais laikais narvus didina, o čia – žmonės! Reikia, kad nesmirdėtų! Rusų kareivių kazarmos būdavo gražiau įrengtos!“
Politikas teigė gavęs „signalų“, todėl atvykęs pažiūrėti, kaip vyksta remonto darbai, kodėl, kol vyks čia remontas, „nieko čia nebus, o algas gaus“.
Gydytojas M. Pocius politikui L. Neimanui paaiškino, kad licencija atimta, nes „higieninės normos neatitiko“.
L. Neimanas teigė, kad remontą dar iki atimant licenciją buvo galima padaryti, bet „atėmė pinigus iš čia ir įrengė liftą Kuršėnuose, todėl ir licencija krito“.
„Šiaulių kraštas“ rašė, kad L. Neimano vadovaujamas Kontrolės komitetas tyrė peripetijas, kodėl Kuršėnuose, J. Basanavičiaus g. 6, ir ligoninei, ir poliklinikai priklausančiame pastate įrengtas keltuvas neįgaliesiems „be keltuvui įrengti skirtų pinigų“.
Trečdalis milijono: „už“ ar „prieš“
Ateinantį antradienį Šiaulių rajono Taryba balsuos, pritarti ar ne Savivaldybės administracijos planuojamam rengti ir įgyvendinti projektui „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra Šiaulių rajone“.
Projekto vertė – per 305 tūkstančius eurų, iš kurių – per 259 tūkstančiai eurų – Europos Sąjungos finansavimo lėšos, per 45 tūkstančiai eurų – Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto lėšos.
Tarybai teikiamame sprendimo projekte rašoma: „Projekto įgyvendinimo metu planuojama modernizuoti VšĮ Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Socialinės globos padalinio Meškuičių mstl. pastatą. Bus papildomai įrengta 16 vietų socialinei globai ir 6 vietų nakvynės namams“.
Savivaldybės administracijos direktoriaus G. Karklelio teigimu, dabar Taryba spręs tik pastato remonto projektą. O globos ar gydymo įstaiga liks Meškuičiuose, paaiškės po „pokalbio su gyventojais, būsimu sveikatos apsaugos ministru, ar globa šioje įstaigoje sudarys 100 procentų, ar 60 – 70 procentų“.
D. Krištaponis teigė kitaip: „Ligoninės likimas spręsis jau antradienį: uždaro ar ne“. Jis balsuosiąs „prieš“ siūlomą projektą, nes balsavus „už“ pastato remontą „ligoninė turės užsidaryti, liks tik globos įstaiga, į kurią pateksi, jeigu esi vienišas arba alkoholikas“.
Kažkas, pasak D. Krištaponio, vis tiek nukentės, nes „slaugą finansuoja Ligonių kasos, o globą – Savivaldybė, o slaugos finansavimas yra didesnis“.
Ar politikas neturėtų nusišalinti, kai sprendžiamas jo darbovietės klausimas?
„Aš nusišalinsiu. Bet matot, dabar yra naujas įstatymas, prašai nusišalinti, bet jeigu kiti Tarybos nariai balsuoja, kad gali likti, tada toliau dalyvauji ir balsuoji“, – paaiškino ant dviejų kėdžių „sėdintis“ D. Krištaponis.
ERDVĖ: Slaugos ligoninės vadovas tikina, kad skiriamą ligoniui plotą matavo kvadratais.
SLAUGA: Meškučių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje slaugoma 40 žmonių.
„OAZĖ": Meškuičių ligoninę žmonės dėl prastų sąlygų, nutriušusios aplinkos neretai pavadina „ubagynu“. Ligoninės vadovas teigia, kad gretimoje savivaldybėje slaugos ligoninę vadina „Mirties oaze“.
EMOCIJOS: Šiaulių rajono Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Laisvūnas Neimanas emocingai vertino situaciją. Ligoninės gydytojas Martynas Pocius (kairėje) paaiškino, licencija atimta, nes „higieninės normos neatitiko“.
REMONTAS: Pastato pirmasis aukštas, kuriame atliekamas remontas. Čia buvo teikiamos globos paslaugos, kol įstaigai buvo neatimta licencija.
AUKŠTAI: Pastatas dokumentuose – dviejų aukštų, bet pirmojo aukšto siena po langais – po žeme.
PRIESAIKA: Darius Krištaponis trečią kartą, kaip Tarybos narys, davęs priesaiką, apie savo vadovaujamą slaugos ligoninę teigė: „Negalima sakyti, kad ligoninėje antisanitarinės sąlygos, nes Higienos pasą mes tai gavome“.
Šiaulių rajono Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Laisvūnas NEIMANAS:
„Šinšiloms ir tai šiais laikais narvus didina, o čia – žmonės! Rusų kareivių kazarmos būdavo gražiau įrengtos!“