Po Tytuvėnų tragedijos ieškoma pinigų ir vertybių

Po Tytuvėnų tragedijos ieškoma pinigų ir vertybių

Po Tytuvėnų tragedijos ieškoma pinigų ir vertybių

Vakar dėl Tytuvėnų vienuolyno ir bažnyčios ansamblio gaisro pasitarimas vyko pas premjerą Andrių Kubilių. Tartasi ir dėl pinigų, ir dėl atstatymo darbų. Pažeistų pastatų apsaugojimui nuo aplinkos poveikio pinigai iš Vyriausybės jau pažadėti. Ieškoma ir eksponuotų muziejuje vertybių.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Aptarti darbai

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė sakė, kad susitikimo tikslas — aukščiausiu lygmeniu aptarti veiksmus, kurie būtų atlikti artimiausiu metu, kad apgadintas ansamblis būtų apsaugotas ir likviduoti gaisro padariniai, kol pastatai bus pradėti atkurti.

Savivaldybės administracija nedelsiant turėtų kreiptis į Vyriausybę dėl lėšų, būtinų laikinam pastatų apsaugojimui nuo aplinkos poveikio, nes vienuolynas po gaisro liko be stogo.

Lėšos uždengti pastatams, pasak D. Varnaitės, neturėtų viršyti 200 tūkstančių litų.

Lauks draudimo lėšų

D. Varnaitės teigimu, maždaug po mėnesio bus aišku, kokia patirtų nuostolių sumą abiems pastatams kompensuos draudimas. Vienuolynas buvo apdraustas 10,5 milijono litų, o bažnyčia — beveik 6 milijonams litų.

Pasak D. Varnaitės, Piligrimų centras, nelaukiant draudikų tyrimo pabaigos turėtų pasiruošti vienuolyno stogo atkūrimo projekto sąmatą.

„Kai bus aišku, kokią sumą sumokės draudimas, tada bus sprendžiamas stogo uždengimo klausimas. Jeigu pakaks lėšų iš draudimo, stogas nedelsiant bus atkuriamas“, — sakė D. Varnaitė.

Bažnyčiai 5 milijonai likę

Dar iki gaisro buvo parengtas bažnyčios fasado restauravimo projektas ir tam, pasak susitikime dalyvavusio Kelmės rajono mero Kosto Arvasevičiaus, skirti 5 milijonai litų iš Europos Sąjungos fondų. Pinigai, pasak mero, yra skirti.

Bažnyčios fasado restauravimo projektą, pasak D. Varnaitės, reikėtų pakoreguoti, nes gaisro metu dalinai nukentėjo ne fasadas, o stogo konstrukcijos.

Pasak D. Varnaitės, bažnyčios fasadas ir stogas būtų rekonstruojamas už projekto ir draudimo pinigus.

„Spėjame, kad draudimo sumos bažnyčios stogui gali nepakakti. Bus išnagrinėtos galimybės pakeisti arba patikslinti projektą, kad pirmenybė būtų skirti lėšas bažnyčios stogui, ne tik fasadui“, — sakė D. Varnaitė.

Tebeieškoma vertybių

D. Varnaitės teigimu, teisėsaugos pareigūnų, tiriančių gaisro aplinkybes, prašyta, kad gaisro vietos, kuriose sudegė meno vertybės, būtų labai kruopščiai ištirtos.

„Būtina, kad laužavietė, nuodėguliai būtų ištirti ir aiškiai įvardinta, kas ten sunyko. Ar yra žinoma, kas ten buvo eksponuojama, informacija dar tikslinama. Vyskupija surinko liturginius reikmenis iš savo bažnyčių. Ar dėl visų vertybių eksponavimo Tytuvėnuose buvo gautas Kultūros paveldo departamento leidimas, šiandien atsakymo dar neturime“, — sakė D. Varnaitė.

VERTYBĖS: Taip atrodė liturginių meno vertybių ekspozicija iki gaisro Tytuvėnų Piligriminio centro muziejuje. Dabar šioje vietoje — suodžių krūva.

Sauliaus PUČINSKO nuotr.