Plaukimo pasaulyje tvyro euforija

Plaukimo pasaulyje tvyro euforija

Plau­ki­mo pa­sau­ly­je tvy­ro eu­fo­ri­ja

„Ne­ga­lė­jau už­mig­ti. Ne­si­ti­kė­jau, kad taip ga­li bū­ti. Ste­buk­las. Iki šiol sun­ku pa­ti­kė­ti“, – emo­ci­jų ne­sle­pia įpras­tai san­tū­rus Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ di­rek­to­rius Va­le­ri­jus Be­lo­vas. Lon­do­no olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se dir­ban­tį šiau­lie­tį su­jau­di­no ži­nia – 15-me­tė plau­ki­kė Rū­ta Mei­lu­ty­tė ta­po olim­pi­ne čem­pio­ne.

Gied­rius VAIT­KE­VI­ČIUS

sportas@skrastas.lt

Var­žo­vėms ne­pa­li­ko vil­čių

R. Mei­lu­ty­tė pir­mą­jį Lie­tu­vos olim­pi­nį me­da­lį Lon­do­ne iš­ko­vo­jo pir­ma­die­nio va­ka­rą. Ji 100 met­rų plau­ki­mo krū­ti­ne rung­ty­je fi­ni­ša­vo per 1 mi­nu­tę 5,47 se­kun­dės.

Si­dab­ro ap­do­va­no­ji­mą pel­nė pa­sau­lio čem­pio­nė 25-erių me­tų ame­ri­kie­tė Re­be­ka So­ni (Re­bec­ca So­ni). Ji lie­tu­vei pra­lai­mė­jo 0,08 se­kun­dės. Įvei­kus 50 met­rų, JAV plau­ki­kė bu­vo ket­vir­ta.

Bron­zos me­da­lį iš­ko­vo­jo 21-erių me­tų ja­po­nė Sa­to­mi Su­zu­ki (Sa­to­mi Su­zu­ki, 1 min. 6,46 sek.).

Nu­ga­lė­to­jos ti­tu­lą gy­nu­si olim­pi­nio re­kor­do sa­vi­nin­kė 26-erių me­tų aust­ra­lė Lai­zel Džons (Lei­sel Jo­nes) li­ko penk­ta (1 min. 6,95 sek.).

„Dar ne­sup­ra­tau, ką pa­da­riau. Vi­sos emo­ci­jos tie­siog su­si­lie­jo, ko­jos lin­ko, mel­džiau­si, kad ne­nuk­ris­čiau, – po ap­do­va­no­ji­mo žur­na­lis­tams pa­sa­ko­jo ket­vir­tuo­ju ta­ke­liu plau­ku­si R. Mei­lu­ty­tė. – No­rė­čiau pa­dė­ko­ti sa­vo šei­mai, drau­gams, tre­ne­riams“.

R. Mei­lu­ty­tei už auk­so me­da­lį Lie­tu­vo­je bus įteik­ta 400 tūks­tan­čių li­tų pre­mi­ja. Plau­ki­kė tei­gė apie pre­mi­ją nie­ko ne­ži­no­ju­si.

Lie­tu­vė bu­vo grei­čiau­sia ir at­ran­kos var­žy­bo­se, ir pus­fi­na­ly­je. Pus­fi­na­ly­je Rū­ta pa­sie­kė nau­ją Eu­ro­pos re­kor­dą (1 min. 5,21 sek.), o sau pri­klau­san­tį Lie­tu­vos re­kor­dą olim­pia­do­je pa­ge­ri­no dau­giau nei 2 se­kun­dė­mis.

Ne­lauk­ta per­ga­lė

Pa­sak plau­ki­mo tre­ne­rio V. Be­lo­vo, nie­kas ne­si­ti­kė­jo, kad R. Mei­lu­ty­tė pa­teks į fi­na­lą. Pla­nus te­ko pa­keis­ti ir ša­lies pre­zi­den­tei Da­liai Gry­baus­kai­tei. Ji ne­grį­žo į Lie­tu­vą, o li­ko Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, kur pa­lai­kė R. Mei­lu­ty­tę.

„Ko­le­gos Lie­tu­vo­je už­si­mi­nė, kad Rū­ta ga­li pa­si­ro­dy­ti ge­riau už ša­lies plau­ki­mo rink­ti­nės ly­de­rį Gied­rių Ti­te­nį. Ta­čiau tai bu­vo tik pa­mąs­ty­mas. Aš Rū­tos per­ga­le ne­ti­kiu iki šiol. Olim­pi­ne čem­pio­ne ta­po spor­ti­nin­kė, ku­ri prieš tai nie­kur ne­bliz­gė­jo“, – ste­bė­jo­si V. Be­lo­vas.

Jo tei­gi­mu, silp­nes­ni spor­ti­nin­kai at­ran­kos plau­ki­muo­se, pus­fi­na­liuo­se ati­duo­da vi­sas jė­gas, kad pa­tek­tų į fi­na­lą. Plau­ki­mo spe­cia­lis­tai ma­nė, kad bū­tent taip bu­vo su R. Mei­lu­ty­te.

Svei­ki­ni­mų ma­ra­to­nas

Prieš plau­ki­mo fi­na­lą „strei­ka­vo“ tech­ni­ka – pra­džia vė­la­vo ke­lias mi­nu­tes dėl star­to sis­te­mos ge­di­mo.

„To­kių in­ci­den­tų neat­si­me­nu. Ki­lo vi­so­kių min­čių. Gal­vo­ju net apie pro­vo­ka­ci­ją. Ta­čiau tuo ti­kė­ti ne­no­rė­čiau. Sis­te­mos taip pat da­ro klai­dų“, – svars­tė V. Be­lo­vas.

Po pir­ma­die­nio fi­ni­šo pa­sau­liui te­ko su­si­tai­ky­ti su ži­nia – 15-me­tė lie­tu­vė už nu­ga­ros pa­li­ko ti­tu­luo­tas var­žo­ves ir ta­po olim­pi­ne čem­pio­ne.

„Už­sie­nie­čiai pri­pra­tę prie ga­lin­gų pa­si­ro­dy­mų. Be to, ne vi­si ži­no, kad jai 15 me­tų. Ta­čiau svei­ki­ni­mų su­lau­kia dau­ge­lis lie­tu­vių Lon­do­ne. Jų ga­vau ir aš – žmo­nės siun­tė ži­nu­tes net nak­tį. Va­di­na­si, jie pa­ten­kin­ti, do­mi­si“, – džiau­gė­si fi­na­lą per di­de­lį ek­ra­ną vieš­bu­ty­je ste­bė­jęs V. Be­lo­vas.

Yra ir ne­ga­ty­vios in­for­ma­ci­jos: plau­ki­mo tre­ne­ris per­skai­tė Vo­kie­ti­jos žur­na­lis­tų ra­gi­ni­mą per anks­ti ne­si­džiaug­ti – olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se yra ir do­pin­go kont­ro­lė.

Šiau­lie­tė no­ri pa­sek­ti pa­vyz­džiu

Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ di­rek­to­riui V. Be­lo­vui su R. Mei­lu­ty­te bend­rau­ti ne­te­ko. Jis pa­žįs­ta spor­ti­nin­kės tė­tį Sau­lių Mei­lu­tį. V. Be­lo­vas elekt­ro­ni­niu pa­štu bend­ra­vo ir su spor­ti­nin­kės tre­ne­riu bri­tu Džo­na­ta­nu Ru­du (Jo­nat­han Rudd).

„Mū­sų spor­ti­nin­kė Eva Glio­že­ry­tė – vie­na ge­riau­sių Rū­tos drau­gių. No­ri­me, kad Eva nuo rug­sė­jo vyk­tų į Ang­li­ją ir tre­ni­ruo­tų­si kar­tu su Rū­ta. Eva jau bu­vo tre­ni­ruo­čių sto­vyk­lo­je, gy­ve­no pas Mei­lu­čius“, – pa­sa­ko­jo V. Be­lo­vas.

Jis ap­gai­les­tau­ja, kad E. Glio­že­ry­tės iš­vy­ki­mui į Di­džią­ją Bri­ta­ni­ją iš­ki­lo kliū­čių. Spor­ti­nin­kė tu­ri iš­lai­ky­ti ang­lų kal­bos eg­za­mi­ną, ta­čiau prieš mė­ne­sį jis iš­lai­ky­tas pra­stai. E. Glio­že­ry­tė in­ten­sy­viai mo­ko­si ir ti­ki­si, jog rugp­jū­tį pa­si­seks ge­riau. „Rū­ta nu­liū­do, kad Evai ne­pa­si­se­kė“, – tvir­ti­no V. Be­lo­vas.

Kau­nie­tės R. Mei­lu­ty­tės pir­ma­sis tre­ne­ris bu­vo Gied­rius Mar­ti­nio­nis. Į Ply­mu­tą (Ang­li­ja) mer­gi­na iš­vy­ko prieš po­rą me­tų.

„Ma­nau, di­džią­ja da­li­mi Rū­tos sėk­mę lė­mė ta­len­tas. Ant­ras da­ly­kas – tė­vas lai­ku pa­da­rė pro­tin­gą žings­nį – iš­vy­ko į Ang­li­ją, kur Rū­tai su­da­ry­tos idea­lios są­ly­gos mo­ky­tis, gy­ven­ti ir tre­ni­ruo­tis“, – įsi­ti­ki­nęs V. Be­lo­vas.

Plau­ki­mo me­da­lių ne­be­si­ti­ki

„Del­fi­no“ di­rek­to­riaus tei­gi­mu, 15-me­tės ta­pi­mas olim­pi­ne čem­pio­ne – re­tas reiš­ki­nys. Ar R. Mei­lu­ty­tė vir­šū­nė­je iš­si­lai­kys il­gai?

„Šia te­ma su ko­le­go­mis daug dis­ku­ta­vo­me. Pa­siek­ti pir­mą­ją vie­tą ne­leng­va, bet įma­no­ma. Plau­ki­kai spor­tuo­ja maž­daug iki 28-erių me­tų. Jai li­ko apie 13 me­tų. Vis­kas pri­klau­sys, kaip or­ga­niz­mas to­kius krū­vius iš­lai­kys to­liau“, – ver­ti­no V. Be­lo­vas.

Lon­do­ne R. Mei­lu­ty­tė star­tuos ir 50 bei 100 met­rų plau­ki­mo lais­vuo­ju sti­liu­mi rung­ty­se.

„Plau­ki­mas lais­vuo­ju sti­liu­mi – pa­grin­di­nė rung­tis. Jo­je da­ly­vau­ja daug spor­ti­nin­kų, net ir su­lau­ku­sių 30 me­tų. Rei­kia sprogs­ta­mo­sios jė­gos. Ma­nau, 50 met­rų plau­ki­me Rū­tos šan­sai nė­ra di­de­li. Plauk­da­ma 100 met­rų lais­vuo­ju sti­liu­mi Rū­ta taip pat ne­bliz­gė­jo“, – me­da­lių ne­be­si­ti­ki V. Be­lo­vas.

G. Ti­te­nis Lon­do­no olim­pi­nių žai­dy­nių 100 met­rų plau­ki­mo krū­ti­ne fi­na­le užė­mė aš­tun­tą­ją vie­tą.

„Aš­tun­to­ji vie­ta – pui­kus re­zul­ta­tas. Tris kar­tus per pu­sant­ros pa­ros plauk­ti ge­riau­siu re­zul­ta­tu sun­ku. Gal­būt pri­trū­ko jė­gų. Bi­jau, kad da­bar Gied­rius ga­li pa­lūž­ti psi­cho­lo­giš­kai. Jis bu­vo rink­ti­nės ly­de­ris, o da­bar at­si­ra­do ki­ta. Vi­sas dė­me­sys ne­be jam“, – ana­li­za­vo V. Be­lo­vas.

Min­dau­gas Sa­daus­kas, va­kar plauk­da­mas po­pu­lia­riau­sią dis­tan­ci­ją – 100 met­rų lais­vuo­ju sti­liu­mi – at­ran­kos var­žy­bo­se užė­mė 28-ąją vie­tą ir į fi­na­lą ne­pa­te­ko.

Star­to 200 met­rų komp­lek­si­nio plau­ki­mo rung­ty­je dar lau­kia Vy­tau­tas Ja­nu­šai­tis.

Lon­do­ne tei­sė­jau­ja

V. Be­lo­vas ti­ki­si, kad R. Mei­lu­ty­tės me­da­lis ne­bus vie­nin­te­lis lie­tu­vių ap­do­va­no­ji­mas Lon­do­ne.

„Ma­nau, me­da­lį ga­li lai­mė­ti bu­riuo­to­ja Gin­ta­rė Šeit. Pas­ku­ti­nė­se var­žy­bo­se ne­blo­gus re­zul­ta­tus de­monst­ra­vo dis­ko me­ti­kas Vir­gi­li­jus Alek­na. Pra­de­du abe­jo­ti, kad me­da­lį lai­mės krep­ši­nin­kai“, – sa­kė V. Be­lo­vas.

Plau­ki­mas Lon­do­ne tu­ri pen­kias ša­kas: plau­ki­mą, šuo­lius į van­de­nį, sinch­ro­ni­nį plau­ki­mą, van­dens­vy­dį ir plau­ki­mą at­vi­ro­se van­de­ny­se, kur spor­ti­nin­kai įveiks 10 ki­lo­met­rų. V. Be­lo­vas tei­sė­jau­ja pa­sta­ro­sio­se var­žy­bo­se. „Yra daug su­si­rin­ki­mų, var­žy­boms ruo­šia­me tra­są“, – apie dar­bą pri­sta­tė „Del­fi­no“ di­rek­to­rius.

Jo tei­gi­mu, Lon­do­ne sun­ku kaž­kur ei­ti, va­žiuo­ti, nes vi­sur pil­na žmo­nių – jau­čia­ma olim­pi­nė dva­sia.

V. Be­lo­vas vy­ko ir į 2008 me­tų Pe­ki­no olim­pi­nes žai­dy­nes. „Gal­vo­jau, kad Lon­do­ne bus blo­giau. Ta­čiau taip nė­ra. Skir­tu­mas tik tas, kad Pe­ki­ne 10 ki­lo­met­rų plau­kė irk­la­vi­mo ka­na­le, Lon­do­ne – eže­re“, – ly­gi­no šiau­lie­tis.

Lie­tu­vių V. Be­lo­vo tei­sė­jau­ja­mo­se var­žy­bo­se nė­ra.

„Del­fi­ne“ pra­si­dė­jo dar­bai

Ka­dan­gi su­si­do­mė­ji­mas plau­ki­mu Lie­tu­vo­je pa­ste­bi­mai išau­go, V. Be­lo­vas ti­ki­si, kad „ša­lies val­džia at­si­bus ir steng­sis, kad ša­lies plau­ki­mo są­ly­gos pa­ge­rė­tų“.

„Da­bar ver­da emo­ci­jos. Pas­kui gy­ve­ni­mas eis sa­vo va­ga. Pri­si­me­nu, kai pre­zi­den­tu ta­pęs Val­das Adam­kus sa­kė, jog ba­sei­nai bus su­tvar­ky­ti“, – ste­buk­lų ne­si­ti­ki V. Be­lo­vas.

„Šiau­lių kraš­tas“ ra­šė, kad su pro­ble­mo­mis se­niai su­si­du­ria „Del­fi­nas“ – ba­sei­nas Eže­ro gat­vė­je apau­go pe­lė­siais. Pa­sak V. Be­lo­vo, pir­mie­ji dar­bai pra­si­dė­jo: vie­to­je su­ply­šu­sios ba­sei­no plė­ve­lės kli­juo­ja­mos ply­te­lės, tvar­ko­ma ir spor­to sa­lė.

EPA-EL­TA nuo­tr.

EMO­CI­JOS: Olim­pi­ne čem­pio­ne ta­pu­si 15-me­tė Rū­ta Mei­lu­ty­tė per ap­do­va­no­ji­mų ce­re­mo­ni­ją ne­su­lai­kė aša­rų. Tik vė­liau jos vei­de at­si­ra­do šyp­se­na.

FI­NI­ŠAS: 1 mi­nu­tė 5,47 se­kun­dės. Toks lai­kas įra­šy­tas auk­si­nė­mis rai­dė­mis. Rū­ta Mei­lu­ty­tė ta­po olim­pi­ne čem­pio­ne.

RE­MON­TAS: Ar olim­pi­nė per­ga­lė pa­dės pa­ge­rin­ti plau­ki­kų są­ly­gas Lie­tu­vo­je? Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ ba­sei­ne kli­juo­ja­mos ply­te­lės.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

PER­GA­LĖ: Pa­sak plau­ki­mo mo­kyk­los „Del­fi­nas“ di­rek­to­riaus Va­le­ri­jaus Be­lo­vo, olim­pi­nio auk­so me­da­lio nie­kas ne­si­ti­kė­jo.

SVEI­KI­NI­MAI: Pre­zi­den­tė pa­svei­ki­no pir­mą­jį Lie­tu­vos olim­pi­nį auk­so me­da­lį Lon­do­ne iš­ko­vo­ju­sią R. Mei­lu­ty­tę.

Džo­jos Ba­ry­sai­tės (EL­TA) nuo­tr.