Planiniai reidai baigti, bet pažeidėjus medžios ir toliau?

J. Bruniuvienė pastebi, kad pagyvenusiems žmonėms nuotekų tvarkytis neleidžia pajamos.
Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai Biržų mieste ir rajone šiais metais atliko 5 reidus. Pareigūnai patikrino 74 privačias namų valdas bei nustatė 21 buitinių nuotekų tvarkymo pažeidimus. Kokie pažeidimai užfiksuoti ir ar tikėtis daugiau patikrinimų šiemet ?

Biržuose pažeidimų nedaug

Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai Biržų mieste patikrino 23 privačias namų valdas, kurių savininkai nėra prisijungę prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų.

Nustatyti 2 nesandarių nuotekų kaupimo rezervuarų pažeidimai. Per reidus rasti prisijungę prie centralizuotų nuotekų tinklų, apie kuriuos UAB „Biržų vandenys“ informacijos neturėjo.

Kilučiai gana tvarkingi

 Kilučių kaime prisijungimo, prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų, galimybės nėra. Iš patikrintų 22 Kilučių kaimo gyventojų namų valdų, inspektoriai nustatė 3 nesandarių nuotekų kaupimo rezervuaro pažeidimus, už kuriuos gyventojai gavo administracines nuobaudas.

Kupreliškyje situacija liūdnesnė

Kadangi Kupreliškio kaimo gyventojai taip pat neturi galimybių prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų, nuo patikrinimų jiems išsisukti nepavyko. Tikrindami 11 privačių namų valdas aplinkosaugininkai nustatė 7 pažeidimus – tiek gyventojų nuotekų tvarkymo rezervuaro neturėjo.

Suoste problemų daugiausiai

Praėjusią savaitę aplinkosaugininkai lankėsi Suostų kaime, kur galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų taip pat nėra. Šis patvirtinimas atvėrė skaudžią visuomenės dalį, kuomet net pusė patikrintų namų valdų neturi nuotekų kaupimo rezervuarų ar jie yra nesandarūs – net 9.

Pažeidimų pobūdis

Vieni dažniausiai aplinkosaugininkų randami pažeidimai yra rezervuarų nebuvimas. Gyventojai nuotekas pila tiesiogiai ant žemės paviršiaus, iškastose duobėse grunte. Fiksuojamas ir nuotekų rezervuarų nesandarumas. Nuotekos iš kaupimo rezervuarų nėra išvežamos į nuotekų valymo įrenginius, o tiesiog išpumpuojamos į aplinką.

Nuotekų tvarkymo patikrinimas Suosto kaime, kaip ir kituose, davė rezultatų, nes kiekvieno patikrinimo metu, gyventojai, kurie yra įspėjami ar pamatę, jog kaimynas šįkart jau gavo nuobaudą, tvarkosi. „Taip po truputi mažinama aplinkos tarša“ – sakė Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Elona Pipiraitė, kuri norėjo ir pasidžiaugti, jog atsiranda ir sodybų, kuriuose yra tvarkomasi nedarant žalos aplinkai.

Vienas pažeidimas vandens telkiniuose

Šiais metais buvo nustatytas vienas pažeidimas dėl nuotekų leidimo į vandens telkinius. Patikrinimo metu, buvo pastebėtas nuotekų kaupimo rezervuare įrengtas vamzdis, nuvestas į upę. Tikrinimo metu, nuotekos į upę nebuvo leidžiamos.

E. Pipiraitė pasakojo, kad gyventojai susidūrę su aplinkosaugininkais elgiasi įvairiai. Iš gyventojų yra sulaukiama nemažai priešiškumo, nes yra baudžiama ir reikalaujama, nuotekas tvarkyti pagal reikalavimus. Dauguma teigia, kad neturi tam pinigų. Pažeidėjų yra dvi pusės: viena iš karto pripažįsta ir pasisako, kad netinkamai tvarko nuotekas, kitiems reikia įrodyti, kad nuotekos patenka į aplinką ir ją teršia. Aplinkosaugininkai informuoja gyventojus, kad nevalytų nuotekų išleidimo poveikis kenkia paviršiniams ir požeminiams vandenims, todėl būtina nuotekas tvarkyti pagal teisės aktų reikalavimus.

Atsipūsti neleis

Nuo vasaros vidurio savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai padedantys UAB „Biržų vandenys“ darbuotojams bei gamtos apsaugos pareigūnams įvykdė 348 patikrinimus, kaip gyventojai tvarkosi su nuotekomis. Nors planinių patikrinimų kiekis Biržų aplinkos apsaugos inspekcijoje yra jau įvykdytas, tačiau gali būti vykdomi ir neplaniniai patikrinimai. Todėl nuotekų kontrolė bus vykdoma ir toliau. Asmenys, netinkamai tvarkantys nuotekas, gali sulaukti administracinių baudų iki 1170 eurų, taip pat gali tekti atlyginti aplinkai padarytą žalą.

Kai kurie neįsileidžia tikrintojų

Pasak savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės, ne visi gyventojai noriai renkasi bendrauti su tikrintojais. Kiti, pamatę, kas užsuko į svečius, tiesiog neatsidaro durų. Todėl į pašto dėžutes buvo įmesti informaciniai lapeliai, kurie gyventojams priminė apie reikalingos informacijos pateikimą.

Tie, kurie į šaukimą neatsiliepė, greičiausiai sulauks tikrintojų vėl. Iš 348 patikrintų namų 3 gyventojams surašyti administraciniai nusižengimai, 5 buvo jau įsirengę bioįrenginius. Sudaryta 50 naujų nuotekų prisijungimo sutarčių.

Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius yra išleidęs lankstinuką apie nuotekų tvarkymą, kuriame yra smulki informacija nuo ko pradėti. J. Bruniuvienė pasakojo, kad daugiausia problemų su pagyvenusiais žmonėmis. Mažos pragyvenimo lėšos riboja jų galimybes tvarkytis.

Kaltina visus, tik ne save

Žala gamtai neatsakingai tvarkant nuotekas yra didelė, todėl gyventojai turėtų bijoti ne baudų, o teršti aplinką. Žmonės paprastai linkę priekaištauti savivaldybei už neteisingus sprendimus valant vandens telkinius, nors problema slypi pačiuose. Dėl neatsakingo nuotekų tvarkymo kiekvienais metais, ežerų, upių užterštumas didėja.