Pirmasis darželis Biržų rajone, turintis saulės jėgainę

J. Grubinskaitės nuotr.
Biržų lopšelio – darželio direktorė Laimutė Špokienė sako, kad tvarumas ugdymo įstaigos bendruomenei – nesvetimi, todėl buvo nuspręsta imtis dar sudėtingesnio projekto – įrengti saulės elektrinę.
Biržų lopšelyje – darželyje „Genys“ įrengta 30 kW galios saulės elektrinė, kuri aprūpins ugdymo įstaigą žaliąja energija ir prisidės prie ekologiškų idėjų puoselėjimo mieste. Nors projektas finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, savivaldybė iš biudžeto šiam projektui atseikėjo 6 tūkst. eurų.

Aktualumas ir iššūkiai

Anot Biržų lopšelio-darželio „Genys“ direktorės Laimutės Špokienės, kai prieš metus savivaldybės specialistai užsiminė apie galimybę įsirengti saulės elektrinę, ši mintis taip „užkabino“, kad „Genio“ darbuotojai nedelsdami ėmėsi domėtis, nuo ko pradėti. „Išeiti iš patogumo pozicijos niekada nebijojome, tad ir ryžomės. Saulės elektrinių aktualumas ir nauda „tvyrojo ore“. O savivaldybės administracija palaimino mūsų ryžtą ir pažadėjo prisidėti reikiama dalimi lėšų“, – pasidžiaugė ugdymo įstaigos vadovė.

Šis projektas įgyvendintas Klimato kaitos programos lėšomis – „Atsinaujinančių energijos išteklių paskirties pastatuose“ ir Biržų rajono savivaldybės lėšomis. Skaičiuojama, kad savivaldybės investicija atsipirks per 1,5-2 metus, o saulės elektrinė bus eksploatuojama bent 25 metus.

Nauda neabejoja

L. Špokienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, kad finansavimas saulės jėgainei gautas praėjusių metų gruodį. „Džiaugiamės iš karto pavykusiu viešuoju pirkimu ir darbus vykdžiusiais rangovais. Sutartį pasirašėme su UAB „Elmitra“. „, – sakė darželio vadovė.

Nors pats projekto įgyvendinimas užtruko metus, darželio vadovė pasidžiaugė, kad montavimo darbai atlikti itin greitai – beveik dvi savaites. „Specialistai dirbo per patį sniego piką, tad ir sniegą nuo stogo tekdavo nusikasti ir šaltį kęsti. Kai saulė bus dažnesnis svečias danguje, tai, pasak specialistų turėtų įvykti maždaug kovo mėnesį, saulės elektrinė pradės kaupti atsinaujinančius energijos išteklius. Tikime, kad nauda bus didžiulė net atmetus finansinius dalykus“, – šyptelėjo darželio vadovė.

Jos žodžiais, švaresnė ateitis, tvarumas mūsų bendruomenei nesvetimi. „Organizuojame ekologišką maitinimą, dalyvaujame gamtosauginiuose projektuos, tad ir saulės elektrinė skirta tai pačiai intencijai“, – kalbėjo L. Špokienė.

Sulaukia pritarimo ir pagalbos

Pasak L. Špokienės, įgyvendinant bet kokį projektą, reikalinga stipri, kantri ir patikima komanda – projekto įgyvendinimo „variklis“. Vadovė pasidžiaugė, kad įgyvendinant projektus (kokie jie bebūtų!), kolektyve ji visada randa bendrą kalbą. Tad ir šį kartą, nepabūgusi nežinomybės, projekto reikalų derinimo ėmėsi ūkio dalies skyriaus vedėja Lina Melnikonienė, kuriai, pasak vadovės, ne viena nervų ląstelė žuvo...

„Tai – tikrai nelengvas darbas, ypač, kai daroma pirmą kartą. Kantrybės reikia beribės. Džiaugiuosi, kad mano žmonės jos turi ir kantriai, kartais po kelis kartus, beldžiasi į reikiamas institucijas, kol pavyksta įgyvendinti“,- komentavo L. Špokienė.

Tvarumas

Nors Lietuvoje į atmosferą išmetamas palyginti nedidelis šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekis, mokslininkų skaičiavimais, Lietuvoje 2020 metais į atmosferą buvo išmesta beveik 21 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Saulės elektrinė padės ugdymo įstaigai sutaupyti lėšų ir daugiau jų skirti tiesioginei veiklai ar paslaugų kokybės gerinimui.

Kas žino, gal tai tik pradžia ir skambus žodis TVARUMAS virs užčiuopiamu harmonijos palaikymu tarp žmonių, gamtos bei visuomenės tarpusavio santykių. Beje, „Genyje“ daug pirmųjų kartų – ugdymo įstaiga pirmoji pradėjo ekologišką maitinimą pagal Žemės ūkio ministerijos inicijuotą projektą, o dabar – pirmoji įsirengė saulės jėgainę.