Pietų pertrauka – ant slidžių

Pietų pertrauka – ant slidžių

Pietų pertrauka – ant slidžių

„Čiuožk į biblioteką!“ Tokį šūkį ant nugarų užsikabino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos darbuotojai, darnia vora vakar stoję ant slidžių. Sausio 18-ąją, Pasaulinę sniego dieną, centriniame parke šliuožė aštuoniolika bibliotekininkų, taip ragindami lankytis bibliotekoje.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pagal slidininką – ir slidės

Vakar, per pietų pertrauką, aštuoniolika bibliotekininkų prisimatavo tinkamus batus, slides, lazdas ir iššliuožė į parką.

„Visai nešalta!“, „Tuoj suprakaituosime!“ – geros emocijos liejosi nuo pirmųjų šliūžtelėjimų.

Prieš startą darbuotojai sustojo į vieną liniją, kad iš raidžių ant nugarų būtų galima perskaityti šūkį: „Čiuožk į biblioteką!“

„Norime lankytojus paskatinti ateiti į biblioteką. Ar nuobodu, ar reikia knygos, ar nežinote, kur įsikūrusi Jaunimo erdvė, ar tiesiog norite pabendrauti – čiuožkite į biblioteką!“ – ragino Lijana Feimanienė, bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė.

Slidžių, lazdų, batų parūpino Šiaulių jaunųjų turistų centras.

„Surinkome, ką turime, kas susikaupia per ilgus metus. Kas ką atneša, padovanoja. Tai – masinės slidės, naudojamos pradedantiesiems, vaikams, dar nesportuojantiems žmonėms“, – sakė Šiaulių jaunųjų turistų centro metodininkas Evaldas Liekmanis.

Slidės, batai, lazdos – įvairiausių metų ir gamintojų. „Vyriausioms“ slidėms – apie 40 metų, jos vyresnės už ne vieną bibliotekos darbuotoją.

„Jos iš labai senų laikų, tada, kai aš buvau jaunas ir slidinėjau“, – juokėsi metodininkas.

Kaip pasirinkti tinkamas slides? „Priklauso nuo slidininko. Yra standartai: slidžių ilgis, lazdų aukštis – pagal ūgį, slidės dar renkamos ir pagal svorį. Bet didelės įtakos neturi – „pirmokams“ užtenka, kad yra slidės“, – sakė E. Liekmanis.

Ši žiema – labai tinkama slidinėti: geras oras, yra sniego, tad Salduvės trasoje, sako metodininkas, slidinėja daugybė žmonių. Beveik visi jaunųjų turistų užsiėmimai vyksta gamtoje: šokę ant slidžių, vaikai Salduvę pasiekia tiesiai per ežerą.

Atgaivino įgūdžius

Bibliotekininkų-slidininkų patirtis – labai įvairi: ir mėgėjai, ir niekada nečiuožę, ir patyrę, turintys slidininkų aprangą.

L. Feimanienė yra slidinėjusi „labai, labai seniai – mokyklos laikais nuo kalniukų“. Prisimena: brolis pykdavo, jei griūdama sugadindavo slidžių vėžes.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyriausiajai bibliotekininkei Sigitai Vaitkaitytei slidės – ne naujiena. Ji čiuožia ir laisvuoju, ir klasikiniu stiliumi.

„Mūsų šeima sportiška, aš, ko gero, ant slidžių stoviu nuo trejų metukų, deja, dabar slidžių neturiu. Puiki proga prisiminti sportą, kuris dėl oro sąlygų Lietuvoje vis mažiau propaguojamas“, – šypsojosi Sigita.

S. Vaitkaitytės mama – kūno kultūros mokytoja, tad vaikai nuo vaikystės buvo pratinami sportuoti. Mama jau slidinėjo ir šią žiemą, o Sigita ant slidžių stojo po kelerių metų pertraukos. Slidinėti pasirengė atsakingai: specialiai akcijai prie kepurės prisisiuvo bumbulą ir, kad nebūtų šalta, nusimezgė vilnones kojines.

Laikinai bibliotekos direktorės pareigas einanti Regina Miežetienė paskaičiavo: slidinėja po maždaug dešimties metų. Pastarąjį kartą Šiauliuose su slidėmis leidosi nuo kalniukų. Anksčiau su šeima yra slidinėjusi Tatruose, o studentavimo laikais – Karpatuose.

„Nesu gera slidininkė, bet dabar galvoju vėl slidinėti. Po daugelio metų pabandžiau čiuožti pačiūžomis. Ši žiema – puikus laikas atgaivinti įgūdžius – nenorime surūdyti!“ – juokėsi R. Miežetienė.

Bibliotekos darbuotojai centriniame miesto parke slidinėjo apie 40 minučių – kiek leido įgūdžiai, jėgos ir pietų pertrauka. Surengė fotosesiją, planuoja sukurti filmuką.

L. Feimanienė tikisi, kad akcija bus efektinga: pernykštis sumanymas nulipdyti senį besmegenį su šūkiu „Nebūk besmegenis – skaityk!!!“ sulaukė daug dėmesio. Pamatę šiauliečių pavyzdį, prie bibliotekų senius besmegenius lipdė ir kitų Lietuvos bibliotekų darbuotojai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

STARTAS: Pirmieji mostai – linksmi ir energingi.

INVENTORIUS: Bagažinėje – aštuoniolika porų slidžių, lazdų, batų.

PASIRENGIMAS: Iš žieminių – į slidininko batus.

METODININKAS: Šiaulių jaunųjų turistų centro metodininkas Evaldas Liekmanis sako, kad slidės priklauso nuo slidininko.

ŠŪKIS: „Čiuožk į biblioteką!“ – vakar ragino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos darbuotojai.

PATIRTIS: Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Sigita Vaitkaitytė slidinėja nuo vaikystės.

Apie biblioteką

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka – didžiausia Šiaurės Lietuvos viešoji biblioteka, įsteigta 1950 metais spalio 1 dieną.

Biblioteka turi 9 226 skaitytojus. Per metus apsilanko per 100 tūkstančių lankytojų.

Bibliotekos fonde – 524 764 dokumentai.

Bibliotekoje veikia 8 skyriai (Bendrasis skyrius, Regioninis bibliotekų veiklos ir vadybos skyrius, Amerikos skaitykla, Fondų organizavimo skyrius, Abonemento skyrius, Skaitytojų aptarnavimo skyrius, Informacijos skyrius, internetas, kraštotyros skaitykla, Meno ir muzikos skyrius, Vaikų literatūros skyrius), iš jų 7 aptarnauja skaitytojus.

2005 metais JAV ambasados Lietuvoje iniciatyva bibliotekoje įsteigta Amerikos skaitykla.

Naujovės: 1 000 laisvai prieinamų elektroninių knygų bibliotekų vartotojams; įsigyta mobili laboratorija: 10 iPAD planšečių, 6 LEGO MINDSTORMS EV3 (31313) konstruktoriai, robotas žaislas „Sphero BB-8“, kuris yra tarsi mokslo ir mistikos sąjunga; 3D spausdintuvas.

Dovana iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus – bibliotekai grąžinta restauruota fondo knyga „ “, išleista Kaune, 1903 metais.

Šiuo metu skaitomiausios knygos: Nijolės Narmontaitės „Aktoriai, režisieriai ir studentai“, Rimvydo Valatkos „Jogailos akmuo Lenkija“, Undinės Nasvytytės „Apie sceną, radiją ir meilę“. Daugybės skaitomiausių detektyvų, meilės, psichologinių knygų pavadinimai nesikeičia metus ir daugiau – šios knygos dar nė karto nebuvo „savo“ vietoje lentynoje, o eina iš rankų į rankas.

Parengta pagal Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos inf.