Pastatė simbolinį laivą kviesdami savo vaikus namo

Idėjos iniciatorė Marytė Unzdėnienė stovi pirma iš kairės.
Kai laukai prisipildo kombainų dūzgesio ir oras pakvimpa duona, į žemę ateina Žolinės šventė. Tai vasaros susitikimas su rudeniu. Skrebiškiečiai vasarą palydėjo dainomis, o rudenį pasitiko skambiu juoku. Į kaimą ruduo atplaukė laivu.

Laivo statybos iniciatorė – Biržų kultūros centro Skebiškių padalinio darbuotoja Marytė Undzėnienė. Ji sakė: „Kaimo sankryža per šventes yra papuošiama jau ne vieneri metai. Norisi, kad kaimas būtų gražus. Vienais metais sankryžoje sėdėjo „Žolinukas“ iš varnalėšų, kitais – milžiniškas dinozauras su dinozauriuku ganėsi. Skulptūros šūkis – „ Gyvenkime taip, kad neišnyktume, kaip dinozaurai !“ Šių metų Žolinės šūkis „Sugrįžkite – gimtinė jūsų laukia!“. Ne veltui laivo pavadinimas „Gimtinė“. Kaimo žmonės labai norėtų, kad kaimo jaunimas pargrįžtų iš svetur ir kurtų savo gyvenimą gimtajame kaime. Žolinės šventė prasidėjo prie centrinės kaimo sankryžos, kuri didingai stovi laivas. Garbė pakelti laivo burę buvo suteikta laivo vyriausiam inžinieriui Laimiui Undzėnui.

Renginio metu skrebiškiečiai žiūrėjo pasirodymus, vaišinosi. Laivo statybos iniciatorė Marytė Undzėnienė pasakojo, kad šiais metais ruošti Žolinės skulptūrą pradėjo dar žiemą. Buvo apgalvoti du variantai: arbatinė ir laivas. Pasitarusi su sūnumi Laimiu nutarė statyti laivą iš žolių. Sūnus kiekvieną savaitgalį važinėjo iš Vilniaus, braižė laivo planą, darė apskaičiavimus, pirko reikiamas medžiagas ir detales dėl laivo korpuso. Virves iš žolės Marytė nuvijo dar žiemą. Laivo korpusą sūnus Laimis padarė kieme. Korpusą sudaro daugiau nei šimtas medinių dalių, laivo šonai iš nendrių parvežtų iš Papilio ežero. 201 vienas ryšelis buvo supjautas sudžiovintas, suraišiotas ir apkarpytas. Laivo denis yra papuoštas nertiniais vainikais iš lauko smilgų. Burę pasiuvo Lina Bružienė iš senovinės, namuose austos drobės. Burė pasikelia specialaus aparato pagalba arba rankiniu būdu. Laivo ilgis – 10 metrų, plotis – 3 metrai, stiebo aukštis – 7 metrai. Denyje yra du suoliukai, kuriuos padarė skrebiškietis Vytas Januševičius. Didžiulį laivą sėkmingai ant platformos į vietą nuvežė du kaimo ūkininkai: Regimantas Kairys ir Aloyzas Mikalauskas. Prie laivo kūrimo darbavosi visa Marytės Undzėnienės suburta komanda: Klaudijus Ulevičius, Rapolas Parčiauskas, Danutė Driškevičienė, Agnė Januševičienė, Jurgita Ulevičienė, Antanas Raupys. Laivas papuoštas puokštėmis iš lauko žolių. Papilietės Laimutė Muralienė ir Daiva Pašakarnienė padovanojo laivui puošnų inkarą nupintą iš šieno. M. Undzėnienė yra labai dėkinga už pagalbą ruošiant renginį šeimininkei Jurgitai Ulevičienei, bendruomenės pirmininkei Danutei Kučinskienei, Astrai Ambroziūnienei ir visiems palaikiusiems laivo statybos idėją.

Sandros Bieliauskienės inf.