
Naujausios
Partijų kišenes pildo ne tik partiečiai
Pirmą kartą šalyje nuteistas politikas dėl kyšio ėmimo partijai — buvęs sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas prisipažino 20 tūkstančių litų kyšį ėmęs partijos Šilutės skyriui. Tai „Šiaulių kraštą“ skatino pasidomėti, iš kokių lėšų gyvena partijų skyriai Šiauliuose?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Dotacijų nemato
Buvęs liberalcentristų sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas žaibiškai nuteistas, nors už grotų jam neteks sėdėti, jeigu toliau neprasižengs įstatymams.
Kam lėšas seikėja partijų vietos skyriai? Ar tam reikia tūkstančių litų, jeigu nevyksta rinkimų kampanijos?
Skyrių vadovai prisipažįsta, jog yra priversti prašyti aukų. Be jų niekaip neišsiverčiama per rinkimų kampanijas.
Ne vienas politikas tvirtino, jeigu partijų veikla būtų finansuojama tik iš valstybės dotacijų ir nario mokesčio lėšų, partijų veiklos skaidrumas nebekeltų problemų. Bet valstybės dotacijų skyriai nemato, o nario mokesčio užtenka tik būstinėms išlaikyti.
Partijoms aukojamos lėšos praktiškai taip pat nusėda centrinėse būstinėse. Be paramos lėšų neišsiverčiama per rinkimus. Tada skyrių vadovai nebeišvengia prašytojų vaidmens.
Turi pareigas — moki daugiau
Kone visos partijos nario mokestį diferencijuoja. Seimo, savivaldybių tarybų nariams, politinius postus užimantiems partiečiams tenka plačiau praverti pinigines.
Liberalcentristai per metus, pavyzdžiui, nario mokesčio moka po 20 litų. Tie, kurie yra išrinkti į Seimą, savivaldybių tarybas ar užima politinius postus — kas mėnesį po 3 procentus atlyginimo.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai nario mokestį dar labiau diferencijuoja. Pensininkams — 1 litas per mėnesį, kitiems — 3 litai, o išrinktiesiems ir paskirtiesiems į politinio pasitikėjimo pareigybes — 1 procentas nuo algos.
Naujosios sąjungos nariai moka po 2 litus nario mokesčio per mėnesį, o parlamentarai, savivaldybių politikai — po 50 litų.
Socialdemokratai nario mokesčio moka kas mėnesį po 1,5 procento nuo algos. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai — 12 litų per metus.
Būstines išlaiko politikai
Liberalų ir centro sąjungos Šiaulių skyriui vadovaujantis miesto meras Genadijus Mikšys prisipažįsta, jog į partijos kasą kas mėnesį sumoka po 150— 160 litų nario mokesčio.
Kadangi po 3 procentus nuo algos nario mokesčio mokančių liberalcentristų miesto Savivaldybės taryboje yra nemažai, tai, anot mero, būstinei išlaikyti pinigų užtenka. Etatinio darbuotojo liberalcentristų būstinėje nėra. Darbo valandomis ji užrakinta. Tik po darbo valandų čia dirba savanoriai.
„Jeigu ne rinkimų metai, tai nėra didelių išlaidų, — sako G. Mikšys. — Iš partijos centrinės kasos kasdieninei veiklai pinigų negauname.“
Liberalų ir centro sąjungą dvi trys Šiaulių įmonės kasmet paremia. Pernai, pavyzdžiui, viena individuali įmonė aukojo po 2000— 3000 litų kas ketvirtį. G. Mikšys tvirtina, jog šio aukotojo nepažįsta: „Gal kas kitas prašė.“
Anot G. Mikšio, kokie gali būti įtarimai, kai aukos įstatymų yra deklaruojamos, internete viešinamos. O dėl A. Skiko atvejo, politiko nuomone, gal partija turėjusi savo narį ir apginti, jeigu „partijai buvo dirbama“.
„Tik aišku, ne po automobilio sėdyne auką reikia dėti — yra aukos lapai, oficialiai žmogus juos užpildo, ir tų pinigų į rankas niekas neduoda, — sako G. Mikšys.
„Tvarkietė“ vicemerė Daiva Matonienė, vadovaujanti vienam iš trijų partijos Šiaulių skyrių, taip pat teigia, jog būstinė yra išlaikoma iš nario mokesčio lėšų. Būstinės komunalinius mokesčius apmoka, daugiau lėšų aukodami keturi “tvarkiečiai“ miesto Tarybos nariai.
Pati D. Matonienė pernai partijai paaukojo 2320 litų: „Turi paaukoti, o kaip kitaip, jeigu politines pareigybes užimi.“
Išlaiko savivaldybės
Šiauliuose Socialdemokratų partijos ir Naujosios sąjungos būstines išlaikyti padeda čia priimamuosius įsirengę Seimo nariai vienmandatininkai. Ne iš savo algos ar kanceliarinių lėšų — iš savivaldybių biudžetų.
Savivaldybės pagal įstatymą privalo vienmandatininkų būstines išlaikyti, apmokėti šildymo, vandens, elektros išlaidas. Tik už ryšių paslaugas seimūnai patys moka.
Pernai miesto Savivaldybė tam tikslui iš viso atseikėjo 6085 litus. Socialdemokratų Andriaus Šedžiaus ir Edvardo Žakario priimamiems išlaikyti skirta po 2065 litus, o Naujosios sąjungos atstovo Seime V. Simulik — 1955 litus.
„Neįsivaizduoju, kaip būstines išlaiko tos partijos, kurios neturi Seimo narių ar savivaldybių tarybų narių, — sako V. Simulik, kuris yra ir partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas. — Mūsų atveju vien jie kas mėnesį nario mokesčio sumoka po 400 litų, o dar iš Savivaldybės lėšų išlaikoma trečdalis būstinės patalpų.“
Anot politiko, valstybė partijas turi daugiau remti, kad nebūtų tokių skandalų, kaip A. Skiko.
„Jeigu norime, kad partijos dirbtų skaidriai, turi būti išanalizuota, kiek reikia lėšų būstinėms šildyti, vandeniui, elektrai — tokios dotacijos turėtų būti, — teigia politikas. — Arba turi būti normali paramos sistema. Kodėl dabar verslininkai, išskyrus stambiuosius, nenori remti partijų? Nes jeigu paremia, tai mokesčių inspekcija ar kita instutucija tuoj pradeda domėtis, kodėl remia? Nėra elementaraus pilietiškumo skatinimo.“
Anot V. Simulik, tokių asmenų, kurie patys, be jokių prašymų, aukoja po 100 litų ar kiek daugiau — vienetai.
A. Skiko atvejį komentuodamas Seimo narys teigė, jog pirmiausia norėtų žinoti, ar buvęs viceministras „pats prašė kyšio, ar buvo provokuojamas jį imti?“
„Daug provokacijų yra, pakišinėjami politikai, valdininkai, net vienos tarnybos pakišinėja kitas, — teigė parlamentaras. — Europos žmogaus teisių teisme dėl to ir pralošinėjame bylas.“
Konservatoriai džiaugiasi dotacija
Tėvynės sąjungos— kriščionių demokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Jonas Bartkus taip pat mano, jog partijas reikia finansuoti iš biudžeto.
„Kai tai pradėta daryti, partijų veikla pasidarė skaidresnė, — sako J. Bartkus. — Gali prašyti paremti dėl idėjos.“
J. Bartkaus teigimu, konservatoriams yra lengviau nei kitiems: „Turime 45 vietas Seime, 4 europarlamentarus, ir krūvą savo atstovų savivaldoje. Pagal tai mums skiriama didžiausia valstybės dotacija.“
Šiauliuose konservatorių būstinė išlaikoma iš nario mokesčio lėšų, bet partija iš dotacijos padeda išlaikyti etatinį koordinatorių Šiaulių apskrityje.
BŪSTINĖS: Partijų vietos skyriams nario mokesčio lėšų užtenka tik būstinėms išlaikyti. Naujosios sąjungos Šiaulių skyriui pasisekė, nes čia yra ir Seimo nario būstinė, todėl už trečdalio patalpų išlaikymą moka mokesčių mokėtojai.
MOKESČIAI: Valerijus Simulik, Naujosios sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas, sako neįsivaizduojąs, kaip išlaiko būstines partijos, kurios neturi Seimo narių vienmandatininkų, savivaldybių tarybų narių ar politinių pareigūnų, mokančių didesnius nario mokesčius.
SKAIDRUMAS: Jonas Bartkus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas, įsitikinęs, kad partijas reikia finansuoti iš biudžeto:„Kai tai pradėta daryti, partijų veikla pasidarė skaidresnė.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Liberalų ir centro sąjunga — ant VRK kabliuko
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas teigia, jog dėl A. Skiko kyšininkavimo bylos Liberalų ir centro sąjunga jau sulaukė padidinto VRK dėmesio:
— Liberalų ir centro sajunga dabar turi įrodyti, kad savo finansus tvarko nepriekaištingai. Nemanau, kad partiją reikėtų bausti, atimti dotaciją vien dėl to, kad partijos rekomenduotas asmuo pakliuvo į teisėsaugos akiratį. Mes tik pradėjome tyrimą, o sprendimą turėtume priimti iki balandžio 15 dienos. Visos partijos ataskaitas dėl dotacijos ir kitų pajamų panaudojimo turi pateikti kovo pradžioje.
Liberalų ir centro partijos pirmininkas Gintautas Babaravičius yra pažadėjęs atskleisti ir savo 12 tūkstančių litų asmeninės aukos partijai šaltinius. Nes pats vienu metu pajamų deklaracijose buvo nurodęs, jog jų turi nulį.
Skaičiai ir faktai
Partijos per 2009 metus aukų surinko apie 4 milijonus litų. Pirmąjį ketvirtį — 0,984 milijono litų, antrąjį — 1,08 milijono litų, trečiąjį — 0,942 milijono litų, ketvirtąjį — 0,988 milijono litų. Gausiausiai remtos liberalų partijos, kurioms atiteko kone pusė visos aukų sumos. Maždaug po 1 milijoną litų.
Valstybės dotacijų 2009 metais partijos gavo 12,41 milijono litų. Šiuos pinigus pasidalijo dešimt partijų. Tos, kurias per paskutinius savivaldybių ir parlamento rinkimus palaikė ne mažiau kaip 3 procentai rinkėjų. Šiemet partijų dotacijoms bus skirta 5,498 milijono litų.