Parodoje daiktai prakalba akliesiems

Parodoje daiktai prakalba akliesiems

Parodoje daiktai prakalba akliesiems

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje atidaryta unikali ekspozicija „Daiktai, kurie kalba“, skirta silpnaregiams, neregiams ir, žinoma, visai visuomenei. Penktadienį į parodos atidarymą susirinkino minia — tiek neregių, tiek matančių. Pažiūrėti yra į ką — nuo senoviškų eksponatų ar jų kopijų iki šiuolaikinių Šiaulių dailininkų kūrinių.

Įspūdžiai

„O, čia saulutė. Čiupinėju, ir viskas gerai. O, va, šitų eksponatų atpažinti negaliu“. Vyriškis skaito lentelę Brailio raštu — tai buities daiktai iš geležies amžiaus. Šalia senoviniai papuošalai — apyrankės, kaklo papuošalai — irgi sunkiai atpažįstami. Padeda žmona ir šalia esanti informacija Brailio raštu.

Vienas iš pirmųjų prieš ekspozicijos atidarymą atvažiavo Seimo narys, buvęs Šiaulių tuometinio aklųjų kombinato vadovas, Edvardas Žakaris. „Kas yra kažkada matęs, tam lengviau. O kas niekada nieko neregėjo, kur kas sunkiau“.

Paklaustas, kaip vertina tokias parodas ir nuolatines ekspozijas, neregys parlamentaras sakė: „Atsiranda galimybė pažinti istorinius daiktus, meno kūrinius. Kitose parodose ar muziejuose draudžiama liesti eksponatus, o čia galima. Tam, kuris neregys iš vaikystės, tai labai svarbu“.

Gerai, kad į ekspozijos atidarymą atvykome gerokai anksčiau — antraip būtų tekę žiūrėti į nugaras žiūrovų, turėjusių leistis stačiais ir lenktais laiptais į cokolinį vilos aukštą.

Pažinties laukas

Senovinė kavamalė, gramofonas, varinis puodas, primusas ir indas jo žibalui, verpstės, kanklės, senoviniai ragai, vaistininko trintuvė, senoviškas telefono aparatas, sena fotokamera.

Įdomus mokyklinis kampelis — senoviškas suolas, ant kurio grifelinė lentelė ir kreida, rašalinė ir spaustukas rašalui — ir dar daug kitų eksponatų, pažįstamų vyresniosios kartos žiūrovams. Moksleiviams ši paroda būtų tikras galvosūkis.

Socializijos procesas

Į vilos salę gausiai susirinkusiems šiauliečiams skambėjo Aklųjų kultūros namų ansamblio „Sedula“ dainos. Po galingai nuskambėjusios dainos „Eina garas nuo Malburgo“ „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza sakė, kad tokia ekspocizija — žmonių — socializacijos veiksmas, čia vyks ir edukaciniai užsiėmimai.

Direktorius padėkojo šios idėjos sumanytojams iš Šiaulių universiteto ir grupei Šiaulių dailininkų bei tautodailininkų, prisidėjusių prie šios idėjos įgyvendinimo. „Sedulos“ ansamblio vadovei Virginijai Gintilaitei direktorius įteikė padėkos raštą.

ATPAŽINIMAS: Alfonsas kai kuriuos daiktus atpažino, o dėl kurių teko naudotis Brailio raštu.

EKSPONATAI: Parodoje pateikta retų eksponatų, pavyzdžiui, žemėlapis akliesiems.

ANSAMBLIS: Ekspozijos atidaryme koncertavo Aklųjų draugijos kultūros namų ansamblis „Sedula“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.