
Naujausios
Parako statinė sprogo
Naktį į trečiadienį Radviliškyje, bendrovėje „Gairelita“, kilęs didžiulis gaisras ant kojų sukėlė ne tik šalies specialiąsias tarnybas. Į įvykio vietą atvyko šalies Premjeras.
Dūmai užklojo dalį miesto, ugnis pasiekė šalia gyvenančių žmonių namus.
Mieste paskelbta ekstremali situacija.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Ugnis įsiplieskė naktį
Gaisras Radviliškyje, Žironų gatvėje veikiančios įmonės „Gairelita“ teritorijoje, kilo apie ketvirtą valandą ryto. Apie jį tuoj po keturių buvo pranešta Bendrajam pagalbos centrui.
Užsiliepsnojo 15 metrų aukščio pjuvenų krūva. Įmonės teritorijoje supiltų milžiniškų pjuvenų kalnų čia ne vienas, tad kilo didžiulis pavojus, kad užsidegs ir kitos krūvos.
Baisiausia šitoje situacijoje tai, kad čia pat, už įmonės teritorijos, gyvena keturios radviliškiečių šeimos. Čia gyvenantys senoliai artimųjų tuoj pat buvo išvežti pas giminaičius.
Šalia gaisravietės liko tik namų valdų savininkai bei jaunesni gyventojai.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, į įvykio vietą suvažiavo per 15 ugniagesių automobilių – autocisternų, gaisrinių keltuvų, du galingi mobilieji švirkštai, siurblinė stotis ir apie 60 ugniagesių gelbėtojų iš visų aplinkinių rajonų – Pakruojo, Šiaulių, Panevėžio, Mažeikių.
Vėliau atvyko ir apie 20 kariškių.
Gesinimo darbų situaciją sunkino stiprus ir kryptį kaitaliojantis vėjas.
Apie 9 valandą ryto atviros liepsnos užsidegusioje krūvoje nebuvo matyti, tačiau dūmų debesis ir stiprus smogas gana greitai judėjo gyvenamųjų namų rajono, ten esančios mokyklos bei vaikų lopšelio-darželio link.
Mokymo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai buvo įspėti vaikus namo išleisti tik su tėvais.
Mieste važinėjo policijos automobiliai, per garsiakalbį įspėdami gyventojus apie gresiantį pavojų.
Rajono Ekstremalių situacijų komisijos narių tikinimu, apie ekstremalią situaciją gyventojai buvo informuoti mobiliosiomis žinutėmis, tačiau tokias žinutes gavo ne visi.
„Mes jau ketveri metai šaukiamės pagalbos“
11 valandą, kai į UAB „Radviliškio šiluma“ salę antrą kartą rinkosi rajono Ekstremalių situacijų komisija, į patalpą įlėkę gyventojai su ašaromis maldavo padėti.
„Jūs čia posėdžiaujate, o link mūsų namų jau slenka atvira liepsna – ugnis jau apėmė gyvatvorę, bet niekas čia ugnies negesina. Gaisrininkai tik skėsčioja rankom. Mes jau ketveri metai šaukiamės pagalbos: valdžia, gelbėkit mus. Tik ar pasikeitė kas?“ – kalbėjo į posėdį atlėkusi visai šalia gaisro židinio gyvenanti Bronislava Jakštienė.
Rajono vadovai apie susidariusią grėsmingą situaciją informavo Premjerą Algirdą Butkevičių.
Gyventojams ir komisijai pranešta: Premjeras apie įvykį informavo visas galinčias padėti ministerijas, tarp jų ir Krašto apsaugos, o pats važiuoja į Radviliškį.
Aplinkiniams gyventojams buvo pradėti dalinti nuo dūmų saugantys respiratoriai: netoli gaisravietės dūmai ir suodžiai skverbėsi ne tik į kvėpavimo takus, bet ir į akis, o aplinkui skraidė pavojingos žiežirbos.
Stiprus vėjas nešiojo ne tik jas – ugnis kaipmat apėmė visą pjuvenų kalną.
„Nežinau, ar bepajėgsime apsaugoti gyventojų namus – kariškiai jiems jau padeda į saugią vietą išnešti svarbiausius daiktus“, – „Šiaulių kraštui“ sakė vicemeras Kazimieras Augulis.
Pasak jo, rajone parengtos vietos, kur prireikus būtų galima evakuoti gyventojus. Juos pasirengusi priimti V. Kudirkos pagrindinė mokykla bei Reabilitacinis profesinio rengimo centras.
Apie galimą poreikį paguldyti į ligoninę nuo dūmų ar ugnies nukentėjusius žmones informuotos ir rajono medicinos įstaigos.
Į pagalbą – karinis sraigtasparnis
Į pagalbą ugniagesiams atskubėjo ir kariškiai. Iš posto, esančio Kaune, gaisravietėje pasirodęs kariuomenės sraigtasparnis Mi-8 į Radviliškį atskrido su specialia kriauše vandeniui semti.
Ir sraigtasparnis, ir ugniagesių mašina vandenį sėmė iš Eibariškių mikrorajone esančio tvenkinio. Nuo jo iki gaisravietės buvo nutiestos ir gesinimo žarnos.
Ugniagesiai gesinimo žarnomis laistė gyventojų namus taip juos vėsindami. Sraigtasparnis liejo ant degančio kalno vandenį. Jam tai pavyko ne iš karto – stiprus vėjas iš pradžių nunešdavo vandenį į šoną. Vos jį išpylus, aplinkui pasipildavo dūmų kamuoliai, tačiau tuoj pat pro juos vėl prasiverždavo ugnis.
„Tai labai pavojingas gaisras, nes yra iškilęs didelis pavojus gyventojams. Dūmai yra labai pavojingi, jų nuo pjuvenų yra labai daug. Dviem šalia gyvenantiems žmonėms pasidarė bloga ir jie buvo išvežti. Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Žinome tiek, kad gaisro židinys yra pačioje pjuvenų krūvoje. Visus gesinimo darbus koreguoja stiprus vėjas, o darbai gali trukti ir kelias dienas ar net savaitę“, – redakcijai sakė Šiaulių apskrites priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Nerijus Adomavičius.
Ugniagesys suskaičiavo: šiemet tai jau ketvirtas gaisras. Ankstesnių gaisrų priežastys įvairios – ir savaiminis užsidegimas, ir technologinio proceso gedimai – tąkart dėl kilusio sprogimo buvo sužeistas įmonės darbuotojas.
Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesys Vidas Norvaiša sakė yra gesinęs ir dar vieną „Gairelitoje“ kilusį gaisrą. Paskutinis, anot jo, bus sudėtingiausias savo gesinimo trukme.
Valdininkai skėsčioja rankomis
Šalia vandeniu laistomų namų stovintys gyventojai „Šiaulių kraštui“ drebančiais balsais pasakojo, kad jau laukę šios nelaimės.
Anot gyventojos B. Jakštienės, jau prieš gerą savaitę jie juto smalkių kvapą.
„Tačiau įmonės vadovai mūsų į teritoriją neįleidžia ir mūsų net nesiklauso. Ką mes žinome, gal jau tada pjuvenos buvo pradėjusios smilkti, o administracija mėgino tyliai ramiai tai užglaistyti?“ – svarstė moteris.
„Kiek galima belstis į visas įmanomas duris – kiek kartų mes kreipėmės į Savivaldybę, į aplinkosaugininkus, įvairias ministerijas? Šaukėme, kad gyvename ant parako statinės, gelbėkit mus. Bet visi tik skyrė terminus pašalinti trūkumus, o jie kaip buvo, taip ir liko. Štai ir iššovė tas parakas vieną kartą“, – kalbėjo kitas gyventojas.
Apie žmonėms gresiantį didelį pavojų ir atsakingų institucijų tuščius pažadus daug kartų rašė ir „Šiaulių kraštas“ bei „Mūsų kraštas“.
Į Ekstremalių situacijų komisijos posėdį atėjęs rajono meras Antanas Čepononis tik patikino, kad Savivaldybė ketino, gindama viešąjį interesą, kreiptis į prokuratūrą ir kad atsakingos institucijos nesiėmė reikiamų priemonių.
Esą paskutiniame iš Vidaus reikalų ministerijos gautame rašte rašoma, kad situacija privalo būti suvaldyta iki spalio 10 dienos, o Aplinkos ministerija parašiusi, kad iki spalio 2 dienos „Gairelitos“ teritorijoje turi likti toks pjuvenų kiekis, kuris atitiktų visus reikalavimus.
Anot mero, Savivaldybė situaciją yra svarsčiusi ne kartą, tačiau ne ji dėl to kalta – esą situacijos nevaldo už tai atsakingos institucijos – būtent aplinkosaugininkai ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.
O kol vietos valdžia bei ministerijos susirašinėja ir mėgina „suvaldyti“ situaciją, gyventojai naktimis šokinėja iš baimės sudegti.
Abejinga valdininkų rašliavoms yra ir „Gairelitos“ administracija – net pastarojo gaisro metu bendrovei buvo priekaištaujama, kad ji turi technikos, tačiau nesiima atskirti degančios krūvos nuo kitų, nors tai gresia dar didesniu ugnies išplitimu.
Pasak Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojo Nerijaus Adomavičiaus, po gaisro gesinimo darbų dar reikės perkasti pjuvenas, kad jos nesmilktų ir gaisras neatsinaujintų.
Anot N. Adomavičiaus, bendrovė jau yra bausta už priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimus.
Bendrovės „Gairelita“ direktorius Edmundas Vilčiauskas su ugniagesių vado pavaduotojo teiginiais nesutinka. Anot jo, priešgaisrine sauga bendrovėje buvo rūpinamasi. O nuo padegimų ar užsidegimų esą niekas nėra apsaugotas.
Kokių nuostolių bendrovei padarė gaisras, kol kas nėra aišku.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SRAIGTASPARNIS: Gaisrą Radviliškio įmonėje gesino kariškių sraigtasparnis.
VANDUO: Nuo 13 valandos iki pusės penkių ant degančių pjuvenų kariškių sraigtasparniu išpilta 15 kaušų vandens. Viename telpa trys tonos.
UGNIS: Medžio pjuvenų kalne siautėjusią ugnį ugniagesiams sunkiai sekėsi sutramdyti ir trečiadienio popietę, praėjus ne vienai valandai po gaisro.
APSAUGA: Gaisravietės pašonėje esančius gyvenamuosius namus bandyta apsaugoti aušinant vandeniu.
VANDUO: Ugnies neužkabintos durpės, saugant jas, aplietos vandeniu. Gaisravietėje dirbo daugiau nei dešimt autocisternų ir kita gaisrininkų technika, iš viso – per 60 ugniagesių.
Rimanto LUKOŠIAUS nuotr.
PASIKĖSINIMAS: Vaizdas iš kariškių sraigtasparnio. Ugnis ir dūmai kėsinasi įkibti į gyventojų namus.
Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.
ŠAUKSMAS: Į Ekstremalių situacijų komisijos posėdį įlėkusi radviliškietė Bronislava Jakštienė: „Mes jau ketveri metai šaukiamės pagalbos: valdžia, gelbėkit mus. Tik ar pasikeitė kas?“
PAVOJAI: Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Nerijus Adomavičius: „Gairelita“ šiemet dega ketvirtą kartą. Pastarasis gaisras labai pavojingas, nes kelia pavojų ne tik šalia gyvenantiems.“
IŠSKIRTINUMAS: Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesys Vidas Norvaiša (kairėje): „Gesinu nebe pirmą gaisrą „Gairelitoje“. Šis bus išskirtinis gesinimo trukme“.
GELBĖJIMASIS: Gyventojai smulkesnius daiktus nešė į automobilius, ką spėjo – krovė ant žolės šalia namų.
PAGALBA: Gesinti gaisro sulėkė ugniagesių mašinos iš kelių aplinkinių rajonų.
UGNIAGESIAI: Ugniagesiai nešė gesinimo žarnas prie gaisro židinio.