Pakartotiniai tyrimai nedžiugina – maudytis vis dar pavojinga

Evaldo Prunskaus nuotr.
Šioje maudykloje išplito melsvadumbliai. Maudytis pavojinga.
Prieš savaitę Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, įvertinęs gautus liepos mėnesio antrosios pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, informavo, kad dvejose Biržų maudyklose išplito melsvadumbliai, todėl maudytis pavojinga. Rugpjūčio 4 d. pakartotų tyrimų rezultatai ir vėl nenudžiugino.

Vienoje maudykloje skaičiai pablogėjo

Liepos 22 d. atliktų tyrimų duomenimis, Biržų Širvėnos ežero Centrinėje maudykloje nustatytų melsvadumblių kiekis viršijo normas, todėl maudymasis kėlė grėsmę sveikatai.

Rugpjūčio 4 d. visuomenės sveikatos biuro darbuotojos pakartojo maudyklų vandens mėginius. Gauti rezultatai irgi nenudžiugino. Biuro vadovė Justina Kasakauskienė teigė, kad Širvėnos ežero Centrinėje maudykloje melsvadumblių šiek tiek sumažėjo, bet vis dar viršijamas melsvadumblių kiekis (313 tūkst ląstelių/ml.). Jaunimo parko maudykloje melsvadumblių kiekis šoktelėjo vos ne dvigubai ir jau siekia 412 tūkst. ląstelių/ml.

– Toliau plintant melsvadumbliams, maudytis šiose dvejose maudyklose pavojinga. Galima pasigauti įvairių odos ligų, – perspėja J. Kasakauskienė.

Mėginius paėmė kilus įtarimui

„Biržiečių žodžiui“ Visuomenės sveikatos biuro vadovė J. Kasakauskienė pasakojo, kad anksčiau specialistės atlikdavo tik maudyklų vandens mikrobiologinės taršos tyrimus. Vandens tirti dėl melsvadumblių neprivaloma, kitose savivaldybėse tokie tyrimai ir neatliekami. Bet šiemet biržietėms sveikatos biuro specialistėms įtarimą sukėlė maudyklų vandens spalva, todėl imdamos mėginius mikrobiologiniams tyrimams jos papildomai paėmė tyrimus ir dėl melsvadumblių.

Ekologės komentaras

Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė ekologė Jurgita Bruniuvienė teigė, kad Širvėnos ežeras – vienas seniausių potvenkinių Lietuvos ežerų. Jis negilus, vidutiniškai tik apie 3 metrus gylio. Šiltuoju sezono metu ežeras įšyla, nusenka. Susidaro puiki terpė melsvadumbliams plisti. Į Širvėnos ežerą sąnašas įtekančios Agluona ir Apaščia į ežerą suneša tai, ką žmonės į šias ir kitas į jas sutekančias upes sumeta ar suleidžia: nuotekas, įvairias chemines valymo priemones, augalų, trąšų likučius... Visas šis „gėris“ – azoto ir fosforo junginiai skiedžia Širvėnos ežero vandenį. Ežeras dumblėja, ežere mažėja deguonies.

– Melsvadumbliai nėra vien tik Biržų problema. Jų randama ir Baltijos jūroje, Kauno mariose. Praėjusių metų vasarą mūsų maudyklose taip pat buvo rasti padidinti melsvadumblių kiekiai, bet tik trumpą laiką, – primena ekologė J. Bruniuvienė.

Ekologė įsitikinusi: šiuo metu melsvadumblių plitimą maudyklose galėtų suvaldyti tik gamta. Melskim lietaus.