Pagerbtas Kazimiero Venclauskio atminimas

Pagerbtas Kazimiero Venclauskio atminimas

Pagerbtas Kazimiero Venclauskio atminimas

Šeštadienį Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje pagerbtas vieno žymiausių socialdemokratijos veikėjų ir kūrėjų, Lietuvos Respublikos Steigiamojo ir Pirmojo Seimo nario, pirmojo nepriklausomos Lietuvos Šiaulių miesto burmistro ir Šiaulių apskrities savivaldos kūrėjo, kultūros mecenato, "Rotary" klubo nario, advokato Kazimiero Venclauskio (1880— 1940) atminimas. Minėjimas skirtas 130-osioms jo gimimo metinėms. 130 metų jam sukako vasario 27 dieną.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Dainos, poezija ir prisiminimai

Prisiminimų, poezijos ir dainų dedikaciją K. Venclauskio atminimui pristatė aktorė Virginija Kochanskytė, dainininkas Liudas Mikalauskas, pianistė Virginija Unguraitytė. Dedikacijoje skambėjo poetų A. Nykos-Niliūno, S. Gedos tekstai, Dž. Verdžio, J. Tallat-Kelpšos, J. Gruodžio, St. Šimkaus dainos Lietuvos didybės ir prasmės temomis.

Jubiliato dukra, Šiaulių miesto garbės pilietė Gražbylė Venclauskaitė, atsidėkodama už gražią ir prasmingą dedikaciją jos tėvui, artistams įteikė tulpių žiedų.

V. Kochanskytė skaitė amžininkų, šeimos prisiminimus apie K. Venclauskį, jo kelią, šeimą, veiklą, vaikus. Apie jo tvirtą būdą, principus, protą, pomėgius, altruizmą ir darbštumą.

V. Kochanskytė priminė, kad simboliška, jog atminimo popietė vyko Ch. Frenkelio viloje. 1911 metais K. Venclauskis buvo išrinktas Šiaulių miesto Dūmos nariu, dirbo Šiaulių savivaldybės turto vertinimo komisijoje ir privertė miesto turtuolius deklaruoti visą turimą turtą. Taip iki tol savo turto nedeklaravęs fabrikantas Chaimas Frenkelis suskaičiavo savo turtus ir tapo milijonieriumi.

K. Venclauskio namus dukros Gražbylė ir amžinam poilsiui iškeliavusi Danutė 1991 metais dovanojo Šiaulių „Aušros“ muziejui.

Gražbylė Venclauskaitė, papasakojusi apie savo tėvą ir šeimos santykius, atsisėdo specialiai ant Kazimiero ir Stanislavos Venclauskių namuose, kur dabar įsikūrę Šiaulių „Aušros“ muziejaus vieni iš rūmų, išlikusių kėdžių.

Meilė ir atsidavimas

G. Venclauskaitė šmaikščiai pasakojo, kad dėl tėvo jai nebuvę abejonių, o kad jos mama Stanislava iš tikrųjų yra ir jos tikroji mama sužinojusi sulaukusi trylikos su puse metų. Gražbylė vis galvojusi, kad jos mama, kaip ir kitiems dešimtims augusių Venclauskių namuose augintinių, yra tik globėja. „Taip mano tėvai neskyrė ir mylėjo visus lygiai ir augintinius, ir tikruosius vaikus. Aš esu vienintelis gyvas liudytojas visko, kas vyko mūsų namuose“, — sakė G. Venclauskaitė.

K. ir S. Venclauskiai savo namuose išaugino ir išauklėjo per 100 našlaičių. Nuo holokausto paslėpė per 100 žydų. Menotyrininkas ir 98 metų sulaukusios G. Venclauskaitės globėjas profesorius V. Rimkus, šalia kitų dokumentų apie Venclauskių šeimą įteikė „Aušros“ muziejui ir dokumento kopiją, kur jidiš kalba parašyta apie Venclauskių šeimą ir jos žygdarbį žydų tautai.

Kai K. Venclauskis susirgo vėžiu, prisiminė jo dukra Gražbylė, pasakęs tokius žodžius: „Aš arba dirbu, arba mirsiu“. Ir dar dukra prisiminė tėvą sakius, kad ar būtų kriaučius, ar šiaučius, jis savo srityje būtų geriausias. Jis buvo vienas geriausių ne tik Šiaulių, bet visos Lietuvos advokatu.

Dukra prisiminė, kad tėvas, sužinojęs apie ligą, norėjo pasitarnauti kitiems žmonėms savo organais. „Naudingas jis norėjo būti ir po mirties, o aš po mirties noriu būti sudeginta“, — sakė G. Venclauskaitė.

Į minėjimą buvo susirinkę ir Šiaulių bei Lietuvos socialdemokratai. Seimo narys socialdemokratas Juozas Olekas minėjo, kad K. Venclauskis buvo vienas iš tų politikų socialdemokratų, kurie kūrė, palaikė ir atstatė Lietuvą, įnešė didžiausią indėlį į Lietuvos savivaldos kūrimą. „Pamąstykime, į ką mums verta lygiuotis“, — siūlė J. Olekas.

Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Alvydas Šedžius prisiminė, kad šiemet, minint Lietuvos Steigiamojo Seimo 90-ąsias metines, tuometiniame Seime irgi valdantieji buvo krikščionys demokratai, o socialdemokratai buvo opozicijoje, lygiai taip, kaip ir šiandien.

 

ATMINTIS: Vienintelė gyva išlikusi Kazimiero Venclauskio darbų ir gyvenimo liudytoja dukra Gražbylė Venclauskaitė prisiminė savo tėvą.

PAGERBIMAS: Minėjime dalyvavo Kazimiero Venclauskio dukra Gražbylė Venclauskaitė, Šiaulių miesto garbės pilietė. Šalia – Seimo narys socialdemokratas Juozas Olekas.

Jono TAMULIO nuotr.