Naujausios
Parolimpinis galiūnas atskriejo plieniniais žirgais
Vakar pavakare Šiaulių skvere prie Savivaldybės iškilmingai sutikti iš Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių sugrįžę šiauliečiai – rutulio stūmimo rungtyje auksą ir disko metimo rungtyje sidabrą iškovojęs Mindaugas Bilius, dešimtąją vietą ieties metimo rungtyje pelnęs Jonas Spudis ir jų treneriai Rimantas Plungė bei Deimantas Jusys. M. Bilių ir trenerį R. Plungę į šventę atvežė šiauliečiai baikeriai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šiltas sutikimas
Sutikti parolimpiečių į skverą susirinko ne mažesnis būrys nei iš olimpiados bronzą parvežusių baidarininkų Aurimo Lanko ir Edvino Ramanausko.
Šviečiant saulei ir skambant Šiaulių pučiamųjų orkestro muzikai, Aušros alėjoje pasigirsta motociklų riaumojimas. Renginio vedėjas praneša, kad į aikštę atvyksta parolimpinis čempionas ir sidabro laimėtojas Mindaugas Bilius, o jį atlydi dviejų klubų baikeriai: „Free Hawks“ ir „Road Tribe“.
Tarp pasitinkančiųjų – ir M. Biliaus artimieji: žmona Sima ir mama Danutė. Moterys sportininką pasitiko jau Vilniaus oro uoste ir visi kartu grįžo į Šiaulius.
Dar oro uoste M. Bilius sakė, kad pirmiausia nori gerai išsimiegoti, tačiau mama ir žmona paatviravo, kad Mindaugui pailsėti pirmąją naktį Lietuvoje nepavyko.
Ir mama, ir žmona sunkiai tramdė jaudulio ašaras dėl gražaus sportininkų sutikimo oro uoste ir Šiauliuose. Pasikalbėti su Mindaugu, pasidalyti įspūdžiais iš Rio moterims dar nebuvo kada. Mama Danutė tikisi: gal kita savaitė sūnui bus kiek laisvesnė.
Ar tikėjosi, kad Mindaugas grįš su medaliais?
„Taip, tuo tikslu ir dirbo. Pasąmonėje visada yra viltis, bet lemia daug faktorių. Vyras labai daug dirbo, daug treniravosi. Pastaruoju metu turėdavo po dvi treniruotes kiekvieną dieną“, – pasakojo žmona Sima.
Dirbta ne veltui
M. Bilių į Šiaulius atlydėjo jo treneris kaunietis Rimantas Plungė. Treneris su parolimpiečiu penkerius metus dirba nemokamai. R. Plungė žurnalistams sakė, kad darbas su parolimpiečiu jam buvo iššūkis. Mokydamas sportininką disko metimo ir rutulio stūmimo technikos, pats mokėsi, kaip dirbti su specialiųjų poreikių žmogumi.
„Mes mokėmės ir mums pavyko. Galiu pasidžiaugti mūsų tarpusavio harmonija, supratimu ir pasitikėjimu. Tai ir davė tą vaisių, kurį šiandien raškom“, – sakė treneris.
Darbo, siekiant medalių, buvo įdėta daug – aštuonios treniruotės per savaitę. Kadangi R. Plungės pagrindinis darbas – su sveikais sportininkais, šiek tiek to laiko tekdavo „nugriebti“ Mindaugui, daug dirbti vakarais.
„Aš iš jo (trenerio) pasiėmiau viską, ką galėjau, todėl ir parvežiau aukso medalį. Ačiū jums, treneri“, – R. Plungei dėkojo M. Bilius.
Treneris savo ruožtu „pakoregavo“ parolimpiečių terminą: „Tie žmonės, kurie vadinami neįgaliaisiais, iš tiesų yra galiūnai. Kiekvienas jų turi savo istoriją, pakilęs iš sunkios ligos patalo, yra pasiekęs didelių laimėjimų ir yra pavyzdys kiekvienam, kokiu reikia būti.
Labai malonu buvo išklausyti Lietuvos himną čia, bet šimtą kartų buvo maloniau, kai šis himnas skambėjo Rio de Žaneiro stadione ir vėliava kilo ant aukščiausio stiebo, o tą vaizdą matė milijonai pasaulio televizijos žiūrovų. Džiaugiamės, kad pavyko padaryti tai, dėl ko negaila ir įdėto laiko, ir pastangų. Vadinasi, dirbom ne veltui.“
Premija skirta ir J. Spudžiui
J. Spudis apgailestavo, kad šį kartą nepavyko laimėti medalių, tačiau žadėjo nenuleisti rankų ir dirbti toliau, kol aplankys sėkmė.
J. Spudžio treneris D. Jusys dėkojo Savivaldybei, kurios dėka nuo 2011 metų pradėta kurti neįgaliųjų sporto bazė Šiauliuose. „Jų palaikymu pasiekėme tai, ką turime ant scenos – dviejų medalių laimėtoją“, – sakė D. Jusys, pirmasis M. Biliaus treneris.
M. Biliui, J. Spudžiui, treneriams R. Plungei ir D. Jusiui uždėti ąžuolo vainikai, įteikta gėlių, o sportininkams dar įteiktos ir Savivaldybės premijos. M. Biliui – 5 800 eurų už abu medalius, o J. Spudžiui – 1 400 eurų už patekimą į dešimtuką ieties metimo rungtyje.
Sporto bendruomenė jau tradiciškai iškepė du „medalius“. Šį kartą – vieną auksinį, kitą sidabrinį. Į aikštę buvo įnešti du didžiuliai tortai, prie kurių greitai nusidriekė eilės. Visiems norėjosi paragauti saldaus parolimpinių medalių skonio.
Eilė rikiavosi ne tik prie torto, bet ir norinčiųjų nusifotografuoti su M. Biliumi ar paprašyti autografo.
Netrukus M. Bilius iš Kauno, kur pastaruoju metu gyveno, studijavo ir treniravosi, persikels į gimtuosius Šiaulius ir dirbs Tarybos sekretoriumi. Tačiau kaip toliau vyks treniruotės, nei sportininkas, nei treneris dar negalvoja. Tikina, kad jų keliai neišsiskirs, o atstumas tarp Šiaulių ir Kauno – ne toks ir didelis, ypač kai palygini, jog kelionė nuo Rio de Žaneiro olimpinio miestelio iki stadiono trukdavo tris valandas.
Tikisi gerų permainų
„Šiaulių kraštui“ su M. Biliumi pavyko trumpai pasikalbėti vakar per pietus.
– Ar nudžiugino toks visuomenės, žiniasklaidos dėmesys?
– Iš dalies tikėjausi tokios reakcijos, nes pribrendo laikas. Iš Londono grįžome be medalių, ir reakcijos nebuvo tiek, kiek dabar. Tikiuosi ir noriu, kad pajudėtų į priekį visas neįgaliųjų sportas, kad mūsų visuomenė gautų daugiau informacijos.
Manau, kad mūsų visuomenė jau dabar yra tam subrendusi. Pažiūrėkit, kaip smagu, kaip visi kovoja, kaip džiaugiasi.
– Tikriausiai jau girdėjote apie diskusijas dėl neįgaliųjų sportininkų premijų, gal ir klausimų apie tai sulaukėte?
– Klausinėja apie premijas, bet čia ne mums, sportininkams, spręsti. Tai reikia spręsti valdžiai, visuomenei. Viskas pradės judėti į priekį, kai visuomenė žinos, kas yra neįgaliųjų sportas, kiek neįgaliesiems reikia įdėti pastangų, vien išdrįsti pasirodyti stadione. Dar daug neįgaliųjų bijo išeiti į gatvę, o ką jau kalbėti apie stadionus. Žmonės, kurie dalyvauja varžybose, jau yra pasiruošę tam žingsniui, bet kiek dar yra, kurie sėdi užsidarę namuose.
Čia ir turi būti didžiausias tikslas, kad sportu, menu ar kita veikla užsiimtų kuo daugiau neįgaliųjų, kad jie jaustųsi visaverte visuomenės dalimi.
Daugumoje Europos šalių taip jau yra, žiūrima, kad moterys vyrai, neįgalieji, sveiki – visi būtų lygūs. Pas mus dar to trūksta.
Žada didesnes premijas
Parolimpiečių rinktinė į Lietuvą sugrįžo naktį į ketvirtadienį. Pavargę, bet laimingi, su trimis medalių komplektais: dviem aukso ir vienu sidabro. Aukso medalius parsivežė golbolo rinktinė.
Parolimpiečius Vilniaus oro uoste pasitiko didelis būrys gerbėjų, artimųjų, sporto bendruomenės ir žiniasklaidos atstovų.
„Visi esame nustebę tokio pasitikimo. Kai pamačiau, kad visuomenė taip susidomėjusi mūsų rezultatais, tikėjausi, kad kažkoks sutikimas gali būti, bet tokio didelio dar nesame turėję. Visi lietuviai patekome į dešimtukus, golbolo rinktinė iškovojo auksą, nugalėjo JAV. Jaučiamės padarę gerą darbą“, – sakė M. Bilius.
Lietuvoje po parolimpiečių laimėjimų užvirė diskusijos apie per mažas premijas parolimpinių žaidynių nugalėtojams ir prizininkams. Premjeras Algirdas Butkevičius šią savaitę pažadėjo premijas padvigubinti, o Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlė jas net suvienodinti su olimpinių žaidynių prizininkų premijomis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PALYDA: Griausmingai riaumojant plieniniams žirgams, į skverą prie Šiaulių savivaldybės atvežti parolimpinis čempionas Mindaugas Bilius ir jo treneris Rimantas Plungė.
PREMIJA: Mindaugui Biliui Šiaulių miesto savivaldybė skyrė 5 800 eurų premiją: 3 000 eurų už auksą ir 2 800 eurų už sidabrą.
PASKATINIMAS: Lengvaatlečiui Jonui Spudžiui skirta 1 400 eurų premija.
PLOJIMAI: Mero Artūro Visocko pamokyti, susirinkusieji parolimpiečiams plojo aukštai iškėlę rankas.
PALAIKYMAS: Pasitikti šiauliečių parolimpiečių į skverą rinkosi ir seni, ir jauni.
KOLONA: Baikerių kolona atskriejo Aušros alėja.
MEDALIAI: Ant Mindaugo Biliaus kaklo du parolimpiniai medaliais: auksas iškovotas rutulio stūmimo rungtyje, sidabras – disko metime.
TORTAI: Kaip ir olimpiniams bronzininkams šiauliečiams baidarininkams A. Lankui ir E. Ramanauskui, M. Biliui sporto bendruomenė iškepė du „medalius“ – šįkart auksinį ir sidabrinį.
DALYBOS: Norinčiųjų iš čempiono rankų gauti saldaus parolimpinio medalio greitai nusidriekė eilė.
DĖMESYS: Gerbėjų dėmesio ir dovanų sutiktuvėse nestokojo ir ieties metikas Jonas Spudis, parolimpinėse žaidynėse pelnęs 10 vietą.
MOTERYS: Mindaugo Biliaus mama Danutė ir žmona Sima buvo sujaudintos šilto parolimpiečių sutikimo Vilniaus oro uoste ir Šiauliuose.