Pa­rei­ga at­si­mu­šė į abe­jin­gu­mo sie­ną

Pa­rei­ga at­si­mu­šė į abe­jin­gu­mo sie­ną

Pareiga atsimušė į abejingumo sieną

Kas turėtų sureaguoti, kai po įvykusios avarijos automobilio duženomis užteršiama teritorija, o į čia pat esantį upelį teka tepalai?

Atsitiktinai eismo įvykio liudytoja tapusi šiaulietė gydytoja, miesto Tarybos narė Elena Mockuvienė sako praėjusi ilgą kelią, kol pavyko prišaukti aplinkos gelbėtojus.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Avarija

Buvo rugpjūčio 24-osios vakaras, keliolika minučių iki 23 valandos, kai Šiauliuose, Medelyno mikrorajone, gyvenanti E. Mockuvienė išgirdo kurtinantį driokstelėjimą, tarsi kas būtų atsitrenkęs į jos namo tvorą.

Išbėgusi į kiemą medikė pamatė, kad ties gatvių sankryža į griovį nuskriejo ir apsivertė automobilis. Mašina skendėjo dūmuose.

„Pirmą akimirką pagalvojau, kad sprogs, – prisiminimu pasidalijo šiaulietė. – Mačiau, kaip iš apsivertusios mašinos ropščiasi keturi ar penki jaunuoliai ir bėga į šalį. Laimei, dūmai išsisklaidė, sprogimo grėsmė praėjo.“

Į avarijos vietą atvyko policija. Tą pačią naktį visiškai suknežintas automobilis buvo ištrauktas iš griovio ir išgabentas.

Nuo Eimošiaus pas Keipošių

Tačiau kitą dieną, gerokai po pietų, į darbą išsiruošusi medikė nustėro: pakelės žolė tebebuvo giliai išrausta, asfalto danga apgadinta, o sankryžoje ir greta jos keliasdešimties metrų spinduliu mėtėsi automobilio duženos.

Maža to, griovys, kuriuo vanduo jau už keliolikos metrų įteka į Vijolės upelį, mirguliavo įvairiomis, aiškiai išsiliejusių tepalų spalvomis.

E. Mockuvienė apie nelaimės pasekmes nedelsdama pranešė Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui, pasiteiravo, kam priklauso sutvarkyti teritoriją.

Minėto skyriaus darbuotojos, anot Tarybos narės, tik gūžčiojo pečiais: gal ką nors patarti galėtų Viešosios tvarkos skyriaus pavaduotoja ar pati vedėja?

Tačiau atsakymo gauti nepavyko.

E. Mockuvienė paskambino Medelyno seniūnijos seniūnui Vaclovui Kardašiui.

Dėl gamtos teršimo nerimaujančios šiaulietės klausimą, ką daryti, šis vadovas atrėmė: jis atostogauja. Vis tik užsiminė, kad užterštą teritoriją galėtų sutvarkyti nebent gaisrininkai.

Medikė surinko Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos telefono numerį. Tačiau čia, anot E. Mockuvienės, buvo sureaguota, „gal ne taip ten viskas baisu, kaip, ponia, pasakojate?“ Esą jei būtų buvę baisu, signalą priešgaisrinei būtų davusi policija.

Gelbėtojai patarė surinkti Bendrojo pagalbos centro numerį 112 ir iškloti pranešimą, neva jiems būtina gauti nurodymą būtent iš centro.

Pagalba atskubėjo pamažu

Tačiau politikė surinko ne 112, o Šiaulių policijos numerį ir dar kartą, gal jau penktąsyk, išsakė nerimą dėl teršiamo Vijolės upelio.

Vakare grįžusi į namus, E. Mockuvienė avarijos vietą rado aptvertą, į vandenį buvo pripilta chemikalams ir naftos produktams surinkti naudojamų absorbentų, didžiosios automobilio duženos buvo išvežtos, o mažosios bent jau sudėtos į maišą.

„Va, ir būk neabejingas! Ar kiekvienam, net ir labiausiai neabejingam, piliečiui užtektų kantrybės paskambinti į tiek institucijų, kol pagaliau pavyktų gauti bent patarimą, kur kreiptis?“ – pagiežos neslėpė E. Mockuvienė.

Ji įsitikinusi, kad būtent pareigūnai, avarijos vakarą atvykę į vietą, turėjo nedelsiant pranešti gelbėtojams, o galbūt ir aplinkosaugininkams apie užterštą aplinką.

„Gal visiems atrodo, kad aplinkai neskauda ir todėl viską galima padaryti iš lėto arba išvis nedaryti?“ – retoriškai klausė tarnybas atkakliai atakavusi gydytoja.

Pagalbos numeris 112

Šiaulių apskrities VPK Komunikacijos grupės vyriausiasis specialistas Artūras Šliavas informavo, kad minėto sekmadienio vakarą į avarijos vietą nuvykę pareigūnai rado ne tik sulamdytas transporto priemones, bet ir nuverstą elektros stulpą. Apie tai nedelsiant buvo informuota UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“.

Pareigūnai tamsoje, anot A. Šliavo, greičiausiai nepastebėjo, kad avarijos padariniams likviduoti reikalinga ir kitų tarnybų pagalba. O gali būti, kad automobilio tepalai į griovį ėmė bėgti gerokai vėliau nei avarijos vietą apžiūrėjo policija.

„Įprasta, kad po nelaimės policija visada įvertina, kokių tarnybų pagalbos reikia – gal bendrovės „Specializuotas transportas“ šiukšlėms, duženoms ir t.t. surinkti, gal ugniagesių, jei yra, pavyzdžiui, ant kelio dangos išsilieję tepalai ir dėl to slidu, o gal aplinkosaugininkų, – sakė policijos atstovas. – Avarijos vietos visada yra sutvarkomos.“

A. Šliavas akcentavo, kad, pastebėjus netvarką viešose vietose, taigi ir po avarijos likusius padarinius, derėtų skambinti Bendruoju pagalbos centro numeriu 112. Pranešimas nedelsiant išplatinamas visoms reikalingoms tarnyboms.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DARBAI: Nors avarijos vieta, praėjus penkioms dienoms po nelaimės, dar nebaigta tvarkyti, vis dėlto tvarkymo darbai juda.

PATIRTIS: Šiaulietė medikė Elena Mockuvienė sakė savo kailiu patyrusi, kad pilietiškumas kartais gali tapti rimtu išbandymu.

NUMERIS: Šiaulių apskrities policijos Komunikacijos grupės vyriausiasis specialistas Artūras Šliavas dėkoja neabejingiems gyventojams ir pataria įsiminti Bendrojo pagalbos centro numerį 112.