Oro erdvę saugo portugalai ir kanadiečiai

Oro erdvę saugo portugalai ir kanadiečiai

Oro erdvę saugo portugalai ir kanadiečiai

Vakar Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje Šiauliuose pirmą kartą per dešimtmetį simbolinį Baltijos šalių oro erdvės raktą laikė keturių šalių vadai. Nuo šiandien Baltijos šalių oro erdvėje patruliuoja portugalai ir jiems talkinantys kanadiečiai, pakeitę lenkus ir juos sustiprinusius britus.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Ramybės nebuvo

Pasikeitimo ceremonija šį kartą truko gerokai ilgiau: daugiau kalbėtojų bei dvigubai daugiau apdovanotųjų, nes Lietuvos KOP medaliai, padėkos buvo įteiktos dviejų šalių kariams.

Po pasikeitimo ceremonijos į dangų pakilo britų „Eurofighter Typhoon“, lenkų MiG-29 bei portugalų F-16 „Fighting Falcon“ ir kanadiečių CF-18 „Hornet“.

Misiją baigusio lenkų junginio vadas pulkininkas leitenantas Krzysztof Stobiecki sakė, kad ši misija buvo rimtas iššūkis.

„Pakilimų dėl galimų oro erdvės pažeidimų buvo dukart daugiau nei prieš dvejus metus. Be to, reikia nepamiršti, kad reagavome ne tik mes, bet ir danai iš Amario (Estija). Buvome kaip reikiant užimti. Labiausiai neramūs buvo birželio ir liepos mėnesiai“, – sakė vadas.

Portugalai Baltijos šalių oro erdvę saugos antrą kartą. Pirmą kartą jie budėjo 2007-ųjų lapkritį – 2008 metų gruodį. Portugalų junginio vadas pulkininkas leitenantas Joo Pires sakė, kad po pirmosios misijos portugalai išmoko keletą pamokų – ypač, kaip dirbti žiemos sąlygomis.

Dešimt naikintuvų

Šį kartą portugalai patruliuos šešiais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“. Portugalijos junginį sudaro apie 70 karių: lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai.

Jiems talkinantys kanadiečiai patruliuos su keturiais CF-18 „Hornet“. Jų junginyje – apie 130.

Keletą dienų Aviacijos bazėje stovėjo aštuoniolika naikintuvų. Išskridus lenkams ir britams, keturis mėnesius bus dislokuota dešimt.

Jiems iki šių metų lapkričio pabaigos planuojama pastatyti tris naujas priedangas. Keturios senosios, statytos 2004 metais, bus modernizuojamos.

Sutartį šiems darbams atlikti KOP Aviacijos bazė rugpjūčio 27 dieną pasirašė su Jungtinės Karalystės įmone „Rubb Buildings Ltd“. Bendra šio projekto vertė 6,7 milijono litų.

NATO bazės – planuojamos

Sekmadienį Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ paskelbė, kad NATO planuoja įsteigti penkias karines bazes Rytų Europoje – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Rumunijoje.

Ceremonijoje dalyvavęs NATO Jungtinių operacijų centro Uedeme vadas generolas leitenantas Joachimas Wundrakas šią informaciją komentuoti atsisakė motyvuodamas, kad tai – politinis klausimas.

Krašto apsaugos viceministras Marijus Velička patvirtino, kad naujų bazių steigimas Lietuvoje ir partnerių šalyse šiuo metu yra planuojamas. „Artimiausiu metu turėtų būti paskelbta, kada ir kur turėtų būti. Manau, tai turėtų būti padaryta iki šių metų pabaigos“, – sakė viceministras.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASIKEITIMAS: Baltijos šalių oro erdvės simbolinį raktą (iš kairės) britų junginio vadas pulkininkas leitenantas Simon Hulme ir lenkų junginio vadas Krzysztof Stobiecki perdavė Portugalijos junginio vadui pulkininkui leitenantui Joo Pires ir Kanados junginio vadui David Pletz.

GAUSA: Ceremonijoje dalyvavo keturių šalių kariai.

APDOVANOJIMAS: Lietuvos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Audronis Navickas įteikė apdovanojimus misiją baigusiems britų ir lenkų kariams. Britų karių žygiavimas – neįprastas lietuvių akiai.

INFORMACIJA: Gausiai susirinkę žurnalistai informaciją stengėsi perduoti kuo greičiau – ir nuo naikintuvo sparno.

NAIKINTUVAI: Danguje – keturių šalių naikintuvai.