Nyksta paskutiniai Biržų molinukai. Ar dar kas mena jų istoriją?

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Iš molinio tvarto Šlepščių kaime liko vos dvi sienos.
Biržai iš kitų regionų išsiskiria moliniais pastatais. Nusprendėme pasivažinėti ir pakalbinti žmones, kurių sodybose jų yra. Klausėme, ar jie atsimena, kaip vyksta molinė statyba. Deja, tokių radome nedaug. Pašnekovai tvirtino – molinį pastatą statyti sunku. Tačiau, pasak vieno senolio, jei žmogus moka minkyti duoną, mokės minkyti ir molį. Tad kokia ji, molinė statyba?

Molį rinkosi iš taupumo

Senovės žmonės molį naudojo rūsių statybai, dėl taupumo iš jo mūrydavo klojimus, daržines ar net gyvenamuosius namus. Nors Biržų rajone yra likę keli moliniai gyvenamieji namai, tačiau galime pamatyti nemažai ūkinės paskirties pastatų. Jiems atsirasti reikėjo vienos pagrindinės sąlygos – netoliese turėjo būti molio. Jo telkiniai nulemdavo ir pastato vietą – statybos vykdavo šalia molio klodų, kad jo nereikėtų toli gabenti.

Važiuojant per Šlepščių kaimą už akių užkliuvo vos dvi likusios sienos. Šioje sodyboje gyvenanti moteris sakė, kad kadaise čia buvo tvartas. Šioje vietoje ji gyvena apie 40 metų, o molinuką pasistatė ankstesni šeimininkai. „Pastatas griūva, liko dvi netvirtos sienos. Šlepščiuose esu mačiusi tik dar vieną statinį iš molio, kuris dabar jau sugriuvęs“, – sakė pašnekovė.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/