„Norime algą gauti visus metus“

„Norime algą gauti visus metus“

„Norime algą gauti visus metus“

Šiaulių miesto švietimo darbuotojų profsąjunga vakar miesto Savivaldybėje inicijavo diskusiją dėl ikimokyklinių įstaigų finansinės padėties. Iš valdžios reikalauta dialogo ir įsipareigojimo tik laikinai taikyti taupymo priemones, tarp jų — atlyginimų mažinimo.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Taupyti nebėra iš ko

Apie situaciją ikimokyklinėse įstaigose kalbėjo ir ikimokyklinių įstaigų darbuotojai ir vadovai. Dar sykį miesto valdžiai jie tvirtino, jog neįmanoma bus išgyventi. Šiais metais miesto biudžeto lėšų ikimokyklinės įstaigos gaus tiek, kad atlyginimus galės mokėti tik dešimt mėnesių. Kai kurios lėšų algoms neturės ir 3,5 mėnesio.

„Norime gauti algą visus metus, o ne dešimt mėnesių ar mažiau“, — sakė Daiva Kavaliauskienė, atstovavusi specialiesiems pedagogams, dirbantiems lopšeliuose darželiuose, mokyklose.

Anot jos, specialiesiems pedagogams gresia 20— 30 procentų mažesni atlyginimai. Tuo tarpu Vyriausybė garsina, kad vidutiniškai turėtų mažėti tik 8 procentais.

D.Kavaliauskiene siūlė vadinamuosius taupymo būdus — nemokamas atostogas ir kitus — tiesiai šviesiai įvardyti atlyginimų mažinimu dėl sunkmečio ir tą mažinimą taikyti laikinai.

Garsinta, jog pernai ikimokyklinės įstaigos sugebėjo sutaupyti iš viso 900 tūkstančių litų, bet įstaigų padėties tai nepagerino. 55 procentai šių įstaigų darbuotojų gauna tik minimalų atlyginimą, nuo 1000 iki 1500 litų — 11 procentų, per 33 procentai — iki 2000 litų, per 2000 litų — 1 procentas.

Algų pernai negavę lapkritį ir gruodį lopšelių darželių darbuotojai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Įklimpo į mokesčių skolas, bet jos neatidedamos. Kompensacijos už šildymą bandė prašyti, negavo, „nes atlyginimai buvo priskaičiuoti“. Paėmusiems kreditus bankai grasina teismais.

Pinigų bus, bet ne algoms

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Ilona Grigaravičienė aiškino, jog ikimokyklinės įstaigos — „savivaldybės funkcija“.

„Turite tartis su įstaigų vadovais ir Savivaldybės administracija“, — sakė ministerijos valdininkė.

Ministerija tik rūpinasi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra. Programa sudaryta iki 2012 metų, pagal ją numatyta 200 milijonų litų ES paramos. 88 milijonus litų investicijų numatoma investuoti į ugdymo bazės atnaujinimą. Šiaulių apskrityje 10 įstaigų to sulauks.

2012 metais turėtų atsirasti ir ikimokyklinių įstaigų krepšelis. Dabar šių įstaigų darbuotojų algos priklausančios nuo savivaldybės, aiškino valdininkė ir pasiguodė: „Mums irgi keturis kartus mažino atlyginimus, gauname algas tokias, kaip jūsų“.

Meras Genadijus Mikšys bandė atremti, jog ne vien nuo savivaldybės atlyginimai priklauso: „ Atlyginimų koeficientus ministerija nustato“.

„Ministerija, sunkmečiu norėdama padėti, įvedė koeficentų žirkles, kas sugebėjo surinkti biuždetus, tas galėjo išsimokėti algas ir pagal aukščiausius koeficientus, — teigė aukšta valdininkė. — Kas nesugebėjo, turi tvarkytis “žirklių“ ribose.“

Merui reikia pasiūlymų

G. Mikšys tvirtino, jog „pinigų daugiau nėra ir nebus“. Pernai nebuvo surinkta 30 milijonų litų. Perdaug optimistiškai jis planuotas. Šiemet biudžetas mažėja nuo 264 milijonų litų iki 232 milijonų litų. Tokius skaičius Šiauliams nustatė Seimas, Vyriausybė.

Dėl to mažėja visų sričių finansavimas. Bet Šiauliai, anot mero, dar ne blogiausioje padėtyje. Šiauliuose nedarbas tik 11,4 procento, Panevėžyje — 15 procentų, Alytuje — 16 procentų.

„Bet Panevėžys algas sugebėjo išsimokėti“, — suošė salė.

Meras kvietė: „Teikite pasiūlymus, ką daryti“. Tačiau diskusijų iki galo nesiklausė, išskubėjo kitur.

Diskusijos svečias Audrius Jurgelevičius, Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos susivienijimo vadovas, stebėjosi, kad meras, turėdamas šalia Savivaldybės valdininkų armiją, dar pasigenda siūlymų.

„Mokytojas neklausia mero, kaip jam mokyti istorijos šeštos klasės mokinį“, — sakė A.Jurgelevičius.

Profsąjungų lyderis šiauliečiams siūlė per Trišalę tarybą tartis. Raštiškai fiksuoti, jog atlyginimų mažinimas ir kiti taupymo būdai yra laikini — iki 2010 gruodžio 31 dienos. Tokia pat nuostatą siūlyta fiksuoti ir kolektyvinėse sutartyse.

DIALOGAS: Meras Genadijus Mikšys bando atremti ministerijos valdininkės teiginius, kad ikimokyklinių darbuotojų atlyginimai priklauso tik nuo Savivaldybės.

 

ALGOS: Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Ilona Grigaravičienė pasiguodė, kad ir jai atlyginimas mažintas keturis kartus: „Gauname algas tokias, kaip jūsų.“

ŽODŽIAI: Daiva Kavaliauskienė, specialiųjų pedagogų atstovė, ragino nesislėpti už žodžių ir vadinamuosius taupymo būdus tiesiai šviesiai įvardyti atlyginimų mažinimu.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.