Netekus namų – dar vienas smūgis

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Ritą Drungilienę sutikome kieme kapojant malkas.
Praėjo beveik trys mėnesiai po nelaimės Nastopiškyje. Šeimininkams triūsiantis pas gyvulius, namuose kilo gaisras. Devynmetė dukra nulėkė pas tėvus, tačiau liepsna jau buvo įsisiautėjusi. Visi trys šeimos nariai liko be nieko. Apie šeimą rašė spauda, siužetas parodytas per „Maisto banko“ paramos akcijos koncertą praėjusį penktadienį. Su viltimi, kad staiga sustojęs gyvenimas pajudėjo, nuvykome į vienkiemį, kuriame prieš tris mėnesius šeima išgyveno pačią baisiausią naktį.

Dar viena bėda

Nuvykus į Nastopiškį, kieme sutikome Ritą. Moteris skaldė malkas. Pasakojo, jog šildo vandenį gyvuliams ant po gaisro išlikusio pečiaus. Likusius nuo gaisro nuodėgulius ji susipjovė ir liko medienos malkoms. Paklausėme, kas naujo. Nieko nelaukusi moteris papasakojo dar vieną pritrenkiančią žinią. Nepaisant to, jog šeima neteko namų, prieš septynias savaites šeimą paliko vyras. Tai nutiko visiškai netikėtai. Vyras ne tik kad prieš išeidamas nieko nepasakė, bet ir su šeima nepalaiko jokio ryšio.

Vyras tiesiog dingo

Maždaug prieš septynias savaites, šeštadienį, pasišėrę gyvulius šeima nuėjo miegoti. Be jokių išskirtinių ženklų, jog kažkas negerai. Ryte Rita prabudusi vyro jau neberado. Apėjus kiemą, automobilius moteris nepasigedo nieko. Išskyrus dviračio. Prieš kurį laiką jį mergaitei padovanojo šeimos pagalbininkė ir ramstis – Rita Dagienė ir ponas Žemaitis. Moteris pasiskambino Ritai Dagienei klausti patarimo, ką daryti. Papasakojus apie vyro dingimą, moterys nusprendė palaukti, galbūt Antanui reikia laiko.

Rita pasakojo, jog vyras tylus ir uždaras. „Man užtenka pasikalbėti, paverkti ir pasidaro lengviau. Mano vyras kitoks. Jis viską išgyvena savyje“,- pasakojo R.Drungilienė.

Klampina formalumai

Sulaukusi kitos dienos ryto moteris kreipėsi į policiją. Tačiau jau kitą dieną sulaukė skambučio – Antaną rado. Tačiau jis nenorėjo būti surastas. Policijos pareigūnai žmonai apie jos vyrą pasakoti nieko nenorėjo. Pasak jų, vyras pasirašė prašymą informacijos šeimai neteikti. Todėl policijos pareigūnai dėl žmogaus teisių įstatymo pažeidimo jokios informacijos Ritai neatskleidė. „Apie dvi savaites prašėme informacijos, tačiau iš mūsų tik pasišaipė“,- sakė moteris. Per tiek laiko moteris prisigalvojo įvairiausių dalykų. Mintys apie vyrą Ritos nepalieka ramybėje ir šiandien.

Suradę advokatą, kuris pasisiūlė padėti neatlygintinai, kilo mintis paduoti vyrą į teismą dėl alimentų vaiko išlaikymui. Moteris turėjo viltį, jog tokiu būdu sužinos bent jau vyro buvimo vietą. Deja. Teismas atmetė ieškinį. Jame nurodyta, kad ieškinys bus priimtas, kai šeima apsilankys pas mediatorių, tačiau to padaryti neįmanoma, nes vyras dingęs. „Biržiečių žodžiui“ kreipusis į teismo atstovus paaiškėjo, kad pas mediatorių gali užsirašyti ir viena moteris. Sutvarkius reikiamus formalumus, ieškinys turėtų būti priimtas.

Ritai belieka svarstyti ir uždavinėti klausimus pareigūnams, į kuriuos atsakymų nesulaukia. Moteriai neramu dėl vyro sveikatos būklės. „Juk normalios būsenos žmogus nepaliks nei žmonos, nei dukters. Ypač kai tokia padėtis“,- svarstė Rita.

Ieškojo miške

Moteris pasakojo, jog jaučiasi it gyvas robotas. Jei ne visi palaikantys, būtų sunku išgyventi. Rita sužinojo, kad Nausėdžių kaime yra moteris, kuri nusako viską iš nuotraukų. Apsilankius ten, istorija pasinėrė į dar didesnę miglą. Apie praeitį ir ateitį moteris papasakojo ganėtinai aiškiai. Tačiau dabartis juoda. Žiniuonė Ritai pasakė, jog vyrui – proto užtemimas. Moteris po išgirstų dalykų nusprendė eiti miškais. Kelias dienas šukavo miškus užeidama į kiekvieną prieitą trobą. Tačiau nieko.

Keistas nepažįstamasis

Šeima dar gyvendama Svėdasuose susidraugavo su pagyvenusią pora, su kuria bendrauja iki šiol. Vieną dieną pora sulaukė netikėto svečio. Atvykėlis su gražiu automobiliu vardo nepasakė, tik prisistatė siųstas Antano. Vyras tada pasakė, jog perduotų Ritai, kad Antanui viskas gerai ir jis negrįš. Paminėjo, jog Antanas prašo jo neieškoti. Pasak svečio, vyrui išnuomotas būstas, telefonas ir suteiktas darbas. Rita pasakojo, kad nei pati, nei niekas pažįstantis Antaną, tokio elgesio suprasti negali. „Tai nebe tas žmogus „,- sakė moteris.

„Paverkiam ir einam toliau“

„Dabar gyvenimas tapo monotoniškas. Eini, darai. Reikia malkų pasipjauti, pasikapoti, gyvulius pasišerti. Su dukryte apsikabinam, paverkiam. Ir einam toliau“,- sakė Rita. Rita užsiminė, jog atsikraustymas į Biržų rajoną – tikras praradimas. „Nupirkome, investavome, sudegėme ir dar šeimą praradome. Per tokį trumpą laiką...“ – negalėdama patikėti kalbėjo moteris.

Moteris su dukra šiandien gyvena vagonėlyje, kuris vėjo perpučiamas. Jei lyja, tai lietaus lašai laša į padėtą virdulį. Šiandien vienintelis ramstis – dukra. Mergaitė sakė, jog mamytės niekur vienos nepaleidžia. Ant moters pečių liko banda avių, ėriukų, veršiukų, vištų, karvių. Dvi karves teko pigiai parduoti į mėsinę. Didžiausia pagalba – iš aplinkinių. Pažadų sulaukta visokių, tačiau realios pagalbos ne.

Rita sakė, kad prieš rinkimus sulaukė ir kandidato į Seimą Audrio Šimo vizito, kuris sugebėjo ne tik gražiai prižadėti, bet ir prisifotografuoti. Tačiau tada išgirdo tik pažadus, ir frazę, jog prieš rinkimus net saldainių negali duoti. Rinkimai praėjo. Pažadai dingo. Vieni siūlė trobelę išsimokėtinai. Tačiau ji negyvenama. Norint gyventi, reikia pasiremontuoti. Jei kas padetų, taptų lengviau pasitvarkyti. O dabar ateitis taip gąsdina, kad moteris stengiasi toliau negalvoti, rūpinasi, kad išgyventų šiandieną.

Neprisiregistruoja

1

S. Eigirdas

Širvėnos seniūnijos seniūnas Saulius Eigirdas „Biržiečių žodžiui“ sakė, jį liūdina, jog per tiek laiko šeima neprisiregistravo seniūnijoje, tai apsunkina pagalbos teikimą. Seniūnas sakė, kad žmonės žiemai be normalios pastogės neliks, jei pasinaudos pasiūlymu įsikurti bibliotekoje. Pastatas yra kūrenamas, jame yra vanduo.

Vyro noras – svarbiausia

Pasiteiravus, ar gali atsakomybę už nepilnametį asmenį turintis suaugęs žmogus tiesiog dingti, policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris sakė, jog šiuo atveju vyro noras yra svarbiausias, kadangi ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dėl vyro buvimo vietos. Kiekvienas suaugęs žmogus sprendžia ir renkasi su kuo bendrauti.