Nemunėlio Radviliškio gyventojai neviltyje skandina seniūną

G. Kubiliaus nuotr.
Nemunėlio Radviliškio gyventojai nesuvokia ką reiškia užrašas „Elektronikos prietaisus kraukite tvarkingai ČIA“.
Ne pirmus metus Biržų rajono savivaldybė siekdama užtikrinti taisyklingus atliekų išmetimo ir rūšiavimo principus vykdo akciją, kurios metu Biržų mieste ir rajone atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice projektai“ nemokamai rinks gyventojų sukauptas stambiagabarites atliekas. Per dvi savaites „Ecoservice projektai“ aplankys šešias seniūnijas.

Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus ekologė Jurgita Bruniuvienė į redakciją paskambino susirūpinusi gyventojų nenuovoka. Nepaisant to, kad gyventojams yra suteikta galimybė savo stambiagabaritėmis atliekomis atsikratyti savo seniūnijoje, nevežant į tam pritaikytą aikštelę, gyventojai veža tai, ko negalima. Viena, daugiausiai dėmesio reikalaujanti atlieka – padangos. Gyventojams sunku suprasti, kad padangos negali būti išmetamos nei prie konteinerių, nei konteineriuose. Tokių atliekų negalima nešti ir tokių akcijų metu. – Galbūt gyventojai nežino, kad atnešdami padangas prie stambiagabaričių atliekų, jų tvarkymas yra užkraunamas ne kam kitam, o seniūnijai,- sakė ekologė. Kadangi „Ecoservice projektai“ darbuotojai padangų neima, nes to daryti negali, jos tiesiog yra paliekamos seniūnijai. Seniūnija tokiu atveju turi ieškoti lėšų iš kitų sričių. Nėra paslaptis, kad stambiagabaričių atliekų aikštelėje vienas žmogus per metus gali išmesti penkias padangas. Žinoma, jas reikia nuvešti. Gyvenimas vis labiau tampa civilizuotas, tačiau gyventojai gyvena senomis tradicijomis.

Didžiausia problema, su kuria susiduria seniūnijos prieš vykdant stambiagabaričių atliekų surinkimo akciją – gyventojų nesupratimas. Seniūnijų gyventojai tempia viską, ką gali. Kadangi pirmiausia akcijos data yra numatyta spalio 5 dieną Nemunėlio Radviliškyje. Seniūnijos seniūnui tenka kariauti su gyventojais. Seniūnas Giedrius Kubilius netgi pagamino lenteles, kuriose yra aiškiai, juodu ant balto nurodoma, kokios atliekos yra priimamos ir kurioje vietoje jas reikia padėti. Tačiau žmonėms tai nė motais. Seniūno prašymu, pažymėtoje vietoje dėti elektonikos prietaisus, pirmadienio ryte buvo rasta nemaža krūva padangų. Kalbintas Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius liūdesio neslėpė. Seniūnas sakė, jog daugiau tokių akcijų rengti neketina, jeigu gyventojai taip elgiasi. Savo atliekas užkrauna ant seniūnijos pečių. Lėšų tvarkytis su tokiomis problemos seniūnija neturi. Giedrius Kubilius svarstė, gal žmonės nemoka skaityti? O gal tiesiog nesuvokia, kas yra parašyta. Ką darys su padangomis, seniūnas sakė dar nežinantis.

Kalbant bendrai, gyventojų tvarkymuisi šiais metais didelę įtaką padarė karantinas. Pavasarį rengiamos akcijos metu iš viso Biržų rajono buvo išgabenta 33 tonos didžiųjų atliekų (baldų, čiužinių ir kt.) ir 11 tonų buitinės technikos atliekų. Kai pernai buvo išvežta vos 15 tonų atliekų.

Dėl šiukšlių išmetimo tam nepritaikytose vietose, situacija kiek keičiasi. Galima tik daryti prielaidą, kad gyventojams didelę įtaką padarė šiukšlių apmokestinimo principai. Ekologė džiaugiasi, kad šiais metais, iš tiesų, sumažėjo poreikis tvarkyti pamiškes ir šalkikeles. Bet deja, šioje srityje sutaupytus pinigus teks skirti padangų tvarkymu