Neįprastas kapas prie Širvėnos tvenkinio

Kristinos Undzėnienės nuotr.
Kapas atkreipė dėmesį iš tolo. Priartėjus matoma pasodintos vazoninės gėlės.
Naminiai gyvūnai tampa tikrais šeimos nariais. Jiems susirgus dažnai negailima pinigų vaistams ir sudėtingoms operacijoms, o nugaišus gedima kaip netekus artimo draugo. Prireikus augintinį palaidoti neretai susiduriama su skaudžiu klausimu – kur rasti tokią vietą, kuri neįžeistų gyvūno atminimo. Vis tik kai kurie sprendimai iki galo neapgalvoti.

Širvėnos pakrante nusprendusios pavaikščioti Biržų gyventojos laukė įdomus įvykis. Ji iš tolo pamatė gėlėmis papuoštą žemių kauburėlį primenantį kapą. Moteris priėjo arčiau ir įsitikino, kad akys nemeluoja. Jei ne kapo išvaizda, palaidojimo vieta turbūt būtų ir neatkreipusi dėmesio, tačiau neįprastas jo papuošimas sukėlė klausimų. Nežinodama tokio palaidojimo priežasties sutrikusi gyventoja kreipėsi į seniūniją.

Atkasus žemes buvo rastas aviganis. Buvo išsiaiškinta, kad aviganis žuvo Biržų miesto šventės naktį iš rugpjūčio 1 dienos į rugpjūčio 2 dieną dėl patirto eismo įvykio.

Paprastai gyventojai nugaišusius gyvūnus laidoja savo kiemuose, tačiau tokios galimybės neturi gyvenantys butuose. Klausimas, kur dėti augintinio palaikus, lieka atviras, kadangi, pasak Biržų seniūnės Kristinos Undzėnienės, vietos, kurioje būtų galima legaliai laidoti gyvūnus Biržuose nėra. Tenka važiuoti už miesto į atokesnes vietas, miškelius ir ten paskutinįkart atsisveikinti su augintiniu. Tiesa, toks laidojimas yra nelegalus. Gyvūnų kapinėms vietą rasti ir jas įteisinti gali savivaldybė. Tai daroma atsižvelgiant į poreikį.

Didžiuosiuose šalies miestuose veikia legalios gyvūnų kapinės, savo paslaugas siūlo verslininkai, padedantys tinkamai palaidoti šeimos draugą. Tiesa, legalus laidojimas turi savo kainą – Kaune esančiose kapinėse už palaidojimą tenka susimokėti keliasdešimt eurų, taip pat savininkas įsipareigoja kapavietę prižiūrėti.

UAB „Biržų komunalinis ūkis“ padalinio vadovė Asta Sadauskienė teigė, kad konteineriuose gyvūnų tenka aptikti retai ir tai bendrojo naudojimo. Bendrovė gyvūnų utilizavimo paslaugų neteikia, ji surenka ir į UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ išveža tik eismo įvykių metu žuvusius, viešose teritorijose rastus nugaišusius gyvūnus.

UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ yra vienintelė tokias paslaugas teikianti Lietuvoje.

Simos Kazarian inf.