
Naujausios
Ne avinais, o ... kiaulėmis reikia būti
Neseniai „Šiaulių krašte“ rašėme apie tai, kaip 81 metų užventiškė Marijona Skirmantienė demaskavo sukčius, neva nelaimės ištikto anūko vardu prašiusius 20 tūkstančių eurų.
Drąsos nestokojanti žemaitė sako nebijojusi nė vieno latro kaimyno, nuo jų apgindavusi moteris. Neseniai padėjo kitai senutei kaimynei panaikinti įgaliojimą giminaitei, kuri norėjo išvežti ją į prieglaudą, o jos trobą parduoti.
„Esame avinų tauta, – sako ponia Marijona. – O turėtume būti kaip kiaulės: vieną pjauna, kita atbėgusi kanda.“
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sukčiai Marijonai Skirmantienei skambino jau ne pirmą kartą. Pernai taip pat buvo sulaukusi panašaus skambučio. „Perpykau. Užkrito ausys“, – prisimena tą būseną.
Šiemet, sulaukusi jos anūku apsimetusio sukčiaus skambučio, moteris vos nepatikėjo, kad anūkas tikrai pakliuvo į bėdą. Juolab kad tuo metu buvo išvykęs į Norvegiją.
Sūnaus Petro – garsaus baleto šokėjo, šiuo metu M.K. Čiurlionio menų gimnazijos mokytojo sūnūs jai labai brangūs. Pati juos užaugino, nes marti mirė, nesulaukusi nė trisdešimties. Vis prisimena po žmonos mirties sūnaus ištartus žodžius: „Jeigu tu nepadėsi, man teks sėdėti su vaikais prie Katedros.“
Marijona paliko savo namus Užventyje, vyrą ir išvažiavo pas sūnų į Vilnių. Su anūkais namo grįždavo tik vasaromis. Anūkai išaugo geri, baigė aukštuosius mokslus. Vienas architektas, kitas – bioinžinierius.
Galbūt kas nors iš vietinių žmonių žinojo močiutės sentimentus ir apie juos informavo sukčius...
„Šiaulių krašte“ rašėme, kad paskambinęs sukčius pasakojo, jog anūkui pasidarė bloga, jis griuvo ir griūdamas sužalojo su motina ėjusią mažą mergaitę. Jai skilo kaukolės pagrindas. Pateko į reanimaciją. Mergaitės tėvai reikalauja 20 tūkstančių eurų.
Suvokusi, jog turi reikalą su sukčiais, M. Skirmantienė dvi valandas „vykdė“ visas jų pateiktas sąlygas: nepadėjo telefono ragelio, vaidino, kad eina skolintis pas kaimynus pinigų, pasakojo sukčių pasiuntiniui, kaip atvažiuoti iki jos namų. Bet kartu paskambino sūnui, išsiaiškino, kad jo vaikams viskas gerai, ir pranešė policijai, kuri surengė pasalą.
Atvažiavęs pinigų, bet įtaręs, kad M. Skirmantienės namuose dar kažkas yra, sukčius norėjo sprukti pro duris. Nepavykus nubėgo į galinį kambarį, atsikabino langą, iššoko iš namo ir, peršokęs tvorą, nubėgo į kelią, kur jo laukė automobilis. Automobilį netrukus pavijo policija ir sulaikė tris sukčius: moterį ir du vyrus, atsibeldusius iš Mažeikių rajono.
„Auksinis žmogus: nei lango išdaužė, nei mane sumušė,“ – šiandien ironizuoja drąsuolė.
Tačiau nenorėtų dar kartą patirti „tokio malonumo“. Kelias dienas vos begalėjo pakilti nuo sofos. Bet viliasi, jog jos poelgis ne tik ją pačią išgelbėjo nuo nuostolių.
Tie patys sukčiai išviliojo 1050 eurų iš garbaus amžiaus kražiškių ir 1820 eurų iš tytuvėniškių. „Gal sukčiai dar bus neišleidę tų pinigų ir grąžins juos vargšams pensininkams? – rūpinasi ponia Marijona. – Juk sutaupyti tokias sumas iš pensijos – labai sunku. Reikia labai skrumniai gyventi.“
Prieš kelias savaites M. Skirmantienė padėjo neprarasti turto kaimynei. Savo vaikų neturinti senolė pasirašė ant įgaliojimo ją prižiūrėti žadėjusiai giminaitei. O ši ketino visus reikalus sutvarkyti paprasčiau – jos namelius parduoti, o senutę atiduoti į prieglaudą. Tik tai supratusi, moteris pasipasakojo M. Skirmantienei.
Ji vienintelė suskubo skambinti į visas instancijas, kad padėtų kaimynei savo namuose sulaukti gyvenimo pabaigos. 81 metų moteris surado notarus, kurie panaikino ir senutės pasirašytą įgaliojimą, ir testamentą.
„Iš tų nervų atsidūriau ligoninėje, – neslepia ponia Marijona. – Kaimynės turtą norėjusi užvaldyti giminaitė klausė, ko aš čia atsivilkau, sakė, jog man vieta tik pekloje. Iškenčiau įžeidinėjimus, nepritrūkau žodžių atsikirsti. Buvo nemalonu. Bet šiandien mano kaimynė ramiai gyvena savo namuose puikiausiai prižiūrima socialinės darbuotojos Adelės Misiulienės.“
Išauginusi anūkus ir grįžusi į Užventį, M. Skirmantienė ilgai slaugė garbaus amžiaus užventiškį Antaną Juozapavičių, kol šis, sulaukęs šimto metų ir devyniolikos dienų, iškeliavo Amžinybėn. Dabar lanko jo kapą.
Po kelių pastarųjų sukrėtimų atsigavusi 81 metų užventiškė – guvi, rodo savo augalus, sodą, patenkinta gyvenimu, kasdien padėkojanti aukštesnėms jėgoms už tai, kad dar neprarado proto, kad gali vaikščioti savo kojomis. Kad dar gali padėti ir kitiems.
Pilietiški poelgiai poniai Marijonai – tarsi gyvenimo būdas. Ji niekuomet nemokėjo išlikti abejinga kito žmogaus skausmui, negalėjo toleruoti neteisybės. „Nebijojau nė vieno miestelio pijoko. Net didžiausi mušeikos manęs išsigąsdavo, – šiandien su humoru prisimena moteris. – Vienos kaimynės vyras užsikūrė dujinę viryklę, norėjo padegti užuolaidas ir namus. Nupuoliau pas kaimynus, užgesinau dujinę, ant žemės išpyliau šnapsą ir paskambinau į policiją. Kaimynas išsipagiriojo, pėsčias parėjo iš Kelmės į Užventį nuleidęs galvą.“
38 metus M. Skirmantienė dirbo Užvenčio ligoninėje medicinos seserimi. Darbavosi rentgeno kabinete, paskui buvo vyriausioji seselė. Kaip pati sako, „ant spirito butelio sėdėjusi“. Tačiau niekuomet nekilo noras gerti. Ir tuomet kovojo už teisybę, nors ne visiems tai patikdavo.
Su vyru ji išaugino du gabius, gerus savo vaikus: dukrą Genutę ir sūnų Petrą, kurie šiandien mamai teikia ir paguodą, ir visokeriopą globą, kai tik prireikia.
„Jeigu žmonės būtų drąsesni, kovingesni, Lietuva geriau gyventų, – įsitikinusi ponia Marijona. – Mažiau veistųsi sukčių. Jie bijotų visuomenės nepakantumo. Dabar esame kaip avių banda, visi ir visko bijome. O turėtume imti pavyzdį iš kiaulių: vieną jau pjauna, o kita atbėgusi kanda.“
Autorės nuotr.
DRĄSA: 81 metų užventiškei Marijonai Skirmantienei užteko drąsos įveikti savo gyvenimo negandas, padėti kitiems ir demaskuoti sukčius.
KADAGYS: Marijonai Skirmantienei labiausiai patinka prie namo sienos augantis kadagys. Gal todėl, kad jos charakteris šiek tiek panašus į kadagį – visuomet kovoja už teisybę, nors ne visiems tai patinka.