Naujausios
Naujas reikalavimas vienus pykdo, kitų nejaudina
Nuo vakar alkoholis daugumoje šalies prekybos centrų parduodamas tik pateikus asmens amžių liudijantį dokumentą. Vieni šią idėją giria, kiti peikia. Viešojoje erdvėje daugiausiai diskusijų sukėlė klausimas, kaip alkoholio įsigys asocialūs asmenys? Kiti gaili kasininkų ir klausia: kam reikėjo tyčiotis iš jų, verčiant prašyti dokumento ir žilagalvių?
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Yra vietų...
Penktadienio popietė Šiauliuose. Už vieno daugiabučio jaukioje medžių paunksnėje ant nudriskusios sofos sėdi du lengvai įkaušę vyriškiai. Aplinkui mėtosi gausybė plastikinių butelių, užsilikusių iš tų laikų, kai buvo nesuperkami.
Nors vyrukai linksmai nusiteikę, tačiau atvirauti nelinkę. Klausiu, ar turi dokumentus, ar nekilo problemų šiandien įsigyjant alaus prekybos centre. Ne, jokių dokumentų neturi.
„Aš jau nuo pusės šešių įkalęs. Koks prekybos centras dirba tokiu laiku? Logiškai pamąstykit, be aštuonių nenusipirksi. Yra vietų, kur visą parą dirba. Mes žinom, kur eiti. Mes samagono negeriam. Daugiausia vyną ir alų“, – ramiu balsu dėsto Rolandas.
„Na, jeigu kas pasiūlo, geriam ir samagoną“, – pertaria greta sėdintis draugas Aurimas. Vyras įsitikinęs, kad jiems nekils problemų ir prekybos centruose, nes „visos pardavėjos pažįstamos“.
Vadina nesąmone
Miesto centre esančioje parduotuvėje jauna moteris perka putojančio vyno butelį. Dar laukdama eilėje prie kasos išsiima asmens tapatybės kortelę, o sulaukusi savo eilės ištiesia pardavėjai. Pardavėja pažvelgia į dokumentą ir atiduoda pirkėjai. Jokių duomenų nesuvedinėja.
Viktorija prisistačiusi jauna moteris prekybininkų susitarimą vertina palankiai: „Pardavėjams nereikės spėlioti, ar žmogus pilnametis, nes kitą kartą nepilnamečiai atrodo labai subrendę. Be to, parodyti dokumentą nesunku.“
Gatvėje pakalbintas senjoras Mykolas didžiųjų prekybos tinklų priimtu susitarimu piktinasi: „Didžiausia nesąmonė. Negi nesimato, kad aš jau turiu gerokai daugiau metų? Ne nuo to galo pradeda. Juk to alkoholio dabar galima nusipirkti, kur tik nori: ir maisto prekių parduotuvėj, ir statybinių medžiagų, ir pramoninių, ir degalinėj. Visur jo yra.“
Senjoro nuomone, reikėtų specializuotų parduotuvių, kuriose dirbtų ne tik pardavėja, bet ir apsauga. Dabar gi mažose krautuvėlėse dirbančių pardavėjų prašymų rodyti dokumentus jaunimas neretai nepaiso.
„Turiu pažįstamų pardavėjų, pasikalbu. Būna, ateina jaunų „pacanų“, dokumentų nerodo, sako: „Arba imk pinigus, arba gausi į snukį ir išeisim nesumokėję“, – pasakoja ponas Mykolas.
Senjoras įsitikinęs, kad reikia auklėti ir kontroliuoti jaunimą, o ne „žilus senius“.
Su pirkiniais iš parduotuvės traukianti šiaulietė Violė įsitikinusi, kad nauja tvarka naudos neduos.
„Pamatysit, pradės pasai dinginėti, prasidės padirbinėjimai. Tik babūsėms „taškuose“ daugiau darbo bus. Bomželiai ras, kur įsigyti“, – atvirai dėsto moteris.
Šiaulietė Raimonda – viena iš nedaugelio kalbintų praeivių, kurie prekybininkų susitarimą vertina teigiamai.
„Mūsų jaunimas labai geria. Ne paslaptis, kad neretai jiems alkoholio nuperka asocialūs asmenys. Kadangi nemažai jų neturi dokumentų, nuo šiol negalės nupirkti. Gal kažkiek ir nupirks, bet tikrai ne tiek daug, kaip anksčiau“, – įsitikinusi jauna moteris.
Pardavėjos viešai nesiskundžia
Įsigaliojus nutarimui pardavėjoms padaugėjo darbo. Jeigu anksčiau užtekdavo pasižiūrėti į pirkėją ir dokumento paprašyti tik iš keliančių dėl amžiaus abejonių, tai dabar teks visiems priminti, kad rodytų dokumentus. Prekybos centruose kalbintos pardavėjos laikraščiui atskleisti savo nuomonės nenorėjo, šypsojosi ir sakė, kad pirmasis pusdienis praėjo be didesnių nesusipratimų, gal kiek daugiau nepasitenkinimo reiškė vyresni pirkėjai.
Jau kuris laikas prekybos centrai apie tai, kad nuo rugsėjo 2 dienos perkant svaigiuosius gėrimus reikės pateikti dokumentą, informuoja ne tik specialiais ženklais prie kasų, bet ir išduodami čekius už pirkinius.
Artėjant numatytai datai žmonės kasininkų teiravosi, ar tiks tik pasas, ar ir pensininko, kitoks pažymėjimas.
Lietuvos prekybos įmonių asociacija, kuri inicijavo memorandumą, informuoja, kad galima pateikti bet kokį dokumentą su nuotrauka, kuriame bus nurodyta gimimo data: pasą, asmens tapatybės kortelę, pensininko ar neįgaliojo pažymėjimą, studento pažymėjimą ar vairuotojo pažymėjimą.
Prekybininkai užtikrina, kad jokie duomenys nebus suvedami ar saugomi – užteks tik parodyti kasininkei dokumentą.
Trauktis neketina
Vakar Lietuvos prekybos įmonių asociacija išplatino pranešimą, apie tai, kad nauja tvarka skatina diskusijas.
„Naujoji tvarka sukėlė daug diskusijų visuomenėje. Tai rodo, kad ši tema aktuali, yra daug problemų, kurias laikas realiai spręsti. Prekybininkai, net ir jausdami kai kurių politikų spaudimą, nežada trauktis. Jaučiame didėjantį visuomenės palaikymą ir tikime realia šio pokyčio nauda pirmiausiai mūsų vaikams, prekybos centrų darbuotojams ir visai visuomenei“, – vakar išplatintame pranešime sako Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.
Pagrindiniai naujos alkoholio pardavimo tvarkos tikslai yra maksimaliai sumažinti galimybes nepilnamečiams įsigyti alkoholio, eliminuoti žmogiškąjį kasininkų klaidos faktorių, sprendžiant apie pirkėjo amžių bei skatinti sąmoningesnį visuomenės elgesį.
Geros valios memorandumą, kuriuo remiantis alkoholis parduotuvėse parduodamas tik pateikus asmens amžių liudijantį dokumentą, šių metų birželį pasirašė LR sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, LPĮA vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas, „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas Aibė“, „Lietuvos kooperatyvų sąjunga“ vadovai. Tarp pasirašiusiųjų nėra „Lidl“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŽENKLAI: Didžiuosiuose prekybos centruose apie naują tvarką įspėja specialūs ženklai prie kasų.
NUOMONĖ: Šiaulietis senjoras Mykolas apie naująją alkoholio pardavimo tvarką: „Didžiausia nesąmonė. Negi nesimato, kad aš jau turiu gerokai daugiau metų?“
PRITARIMAS: Šiaulietė Viktorija pritaria iniciatyvai, nes pardavėjams nereikės kaskart spėlioti, ar žmogus pilnametis.
SPRENDIMAS: Dokumentų neturintis Rolandas dėl naujos tvarkos nesijaudina, sakė, yra daugybė kitų vietų, kur galima įsigyti alkoholio.
SVETAINĖ: Nuošaliose vietose įsikūrusiose „svetainėje“ dabar mėtosi tik nesuperkami buteliai ir „bambaliai“, depozitiniai kruopščiai surenkami. Gal naujoji alkoholio pardavimo tvarka sumažins ir pačių geriančiųjų?