NATO apsaugos, bet ar ne laikas ir patiems ruoštis?

F. Grunskio nuotr.
Krašto apsaugos ministerija svarsto visuotinio šaukimo tarnauti kariuomenėje modelį – būtų pašaukti 18-19 metų jaunuoliai, neatidėliojant tarnybos dėl studijų.
Tvyrant įtampai Rytų Ukrainoje, dėl karo grėsmės baiminamasi ir kitose šalyse. Ne išimtis ir Lietuva. Jau svarstoma galimybė devyniems mėnesiams jaunuolius privalomai šaukti į kariuomenę. Į privalomąją karo tarnybą kasmet pašaukiama daugiau nei 3800 jaunuolių – atsitiktine tvarka atrenkami 18-23 metų amžiaus vaikinai ir vaikinai iki 26 metų, kurie tarnybą buvo atidėję dėl studijų. Naujoje tvarkoje gali nelikti galimybės atidėti tarnybos dėl studijų.

Kad būtume ginami, reikia ir patiems gintis

Biržų šaulių kuopos vadas Vidutis Šeškas, vadovaujantis vienam šaulių ir dviem jaunųjų šaulių būriams, įsitikinęs, kad karo grėsmė menkai tikėtina – agresija sunkiai įsivaizduojama, žinant, kad esame NATO dalis, tačiau budrumo negalima prarasti. V. Šeškas pasisako už visuotinį šaukimą tarnauti tėvynei. Jo manymu, to reikia dėl prastėjančios Lietuvos demografinės padėties.

„Kariuomenė paruošia išgyvenimui. Kaip sakoma, „padaro žmogumi“. Karo atveju, šalį reiktų ginti visiems, tokia mūsų visų pareiga. Gynybos formų daug yra, viena jų – pilietinis pasipriešinimas“, – sakė V. Šeškas.

Pasak pašnekovo, karinės padėties atveju, savivaldybės administracijos vairą į rankas perimtų atrinktas karo komendantas. Tai savotiškas tarpininkas tarp kariuomenės ir civilių gyventojų. Savo teritoriją privalėtų ginti krašto apsaugos savanoriai, į gynybą stotų profesinės karo tarnybos kariai, aktyvusis kariuomenės personalo rezervas. „Atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą atitarnauja ir patenka į rezervą. Karo atveju didelė tikimybė, kad anksčiau ar vėliau jie bus pašaukti“, – teigė V. Šeškas. Šauliai, anot jo, vykdytų kitokią, komendantinę tarnybą – karo atveju saugotų savo teritoriją. Jaunieji šauliai – nepilnamečiai, jie nebent savanoriškai galėtų atlikti žvalgybą, stebėjimą, būti informatoriais.

„Pastebime, kad dažnas buvęs jaunuoju šauliu, ateitį sieja su savanoriška arba profesine karo tarnyba. Kalbu ne tik apie vaikinus, bet ir apie merginas“, – pridūrė V. Šeškas.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/