Namai-vaiduokliai – praeities „relikvija“ ar dabarties atspindys?

B. Petkevičiūtės nuotr.
Toks vaizdas atsiveria einant Biržų miesto Agluonos gatve - anksčiau aplinkinių gyventojų vadintas namu-vaiduokliu buvęs gyvenamasis namas yra pripažintas bešeimininkiu ir perduotas VĮ „Turto bankui“, o greta esantys namo griuvėsiai turi šeimininkus, kuriuos savivaldybė įspėjo susitvarkyti.
Atokiausiuose Biržų rajono kaimuose, kaip ir mieste, yra ne viena negyvenama sodyba su apgriuvusiais, sutrūnijusiais pastatais. Tokie vaizdai prie išpuoselėtų namų visiškai nedera, tačiau kas pasirūpins šiomis praeities „relikvijomis“? Savivaldybė teismui yra pateikusi prašymą dėl pripažinimo bešeimininkiais net 20 rajone esančių statinių, o tokį sprendimą priėmė po to, kai praėjus metams po paskelbtos paieškos, neatsirado nė vienas nekilnojamojo turto šeimininkas.

Agluonos gatvės „vaiduoklis“

Biržų mieste, Agluonos gatvėje, jau gerą dešimtį metų stovi kažkada buvęs gyvenamasis namas. Jį aplinkiniai anksčiau vadino namu - vaiduokliu – dalis pastato langų užkalta, kita dalis – be stiklų, tinkas nutrupėjęs. Už namo – apdegęs ūkinis pastatas. Toks vaizdas visiškai nesiderina su kitais Agluonos gatvės gyvenamaisiais namais, kurie tvarkingi, nes prižiūrimi. Kalbama, kad anksčiau name - vaiduoklyje - mėgdavo šeimininkauti benamiai ar stikliuko mėgėjai, tačiau užkalus duris ir langus, pramogos niekieno valdose baigėsi.

Pasak savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiojo specialisto Virgilijaus Kulbio, namo savininkams mirus, turto niekas nepaveldėjo, todėl 2017 metais minėtas namas ir jo ūkinis pastatas buvo perduoti valstybinei įmonei „Turto bankas“, kuri dabar yra atsakinga už jo priežiūrą. Ilgą laiką namas buvo apaugęs žolėmis ir krūmais, tačiau, pasak V. Kulbio, savivaldybei paprašius sutvarkyti teritoriją, įmonės atstovai nušienavo žolę ir genėjo krūmus. Koks šio namo - vaiduoklio likimas – kol kas neaišku. VĮ “Turto bankas“ „Biržiečių žodžiui“ pažadėjo atsakymą pateikti artimiausiu metu. Greta bešeimininkio pastato plyti dar vienas statinys, panašus į kadaise buvusį gyvenamąjį namą. Tačiau jis šeimininkus turi – mirus namo savininkui, turtą paveldėjo artimieji, bet namo griaučiai liko, todėl, pasak V. Kulbio, savivaldybės atstovai šeimininkus ragina greičiau susitvarkyti.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/