
Naujausios
„Monmartro respublika“ atidaryta himnu ir paroda
Trečiadienio vakarą, skambant mušamųjų garsams ir varpo dūžiams, Šiaulių kultūros centre „Laiptų galerija“ atidarytas dešimtasis tarptautinis festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Menininkai kuria plenere
Festivalio himną drauge atliko visi susirinkusieji. Pristatyti ir darbinėmis prijuostėmis apjuosti 18 „Šiaulių Monmartro respublikos“ plenero dalyvių – Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos menininkų. Vakar popietę jie pradėjo darbuotis „Laiptų galerijos“ sode, čia kurs ir šiandien po pietų. Rytoj savo meno kūrinius autoriai baiginės centriniame pėsčiųjų bulvare nuo 11 valandos.
Vakar menininkai aplankė ankstesniais metais Kryžių kalne jų pastatytą kryžių, šiandien jiems bus surengta ekskursija į „Šokolado muziejų“.
Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare vidurdienį čia vyks mimų – gyvų skulptūrų pasirodymas ir poezijos skaitymai: prie „Žiburio“ knygyno eiles skaitys aktoriai Monika Šaltytė ir Andrius Bialobžeskis. 14 valandą bus demonstruojamos Šiaulių universiteto studentų sukurtos rūbų kolekcijos.
Dailininko darbus pristatė kolekcininkas
Festivalio atidarymo vakarą pristatyta ir žinomo tapytojo Solomono Teitelbaumo darbų paroda. Autorius iš Maskvos, kur jau porą mėnesių kuria, neatvyko. Parodą pristatė su juo besibičiuliaujantis ir jo kūrinių turintis kolekcininkas Edmundas Armoška. Parodoje eksponuojama ir dalis jo kolekcijoje esamų autoriaus darbų.
„Šiaulių kraštui“ E. Armoška pasakojo, kad jo pažintis su S. Teitelbaumu užsimezgė prieš dešimtmetį Vilniuje. „Jis betarpiškai myli gamtą ir tai atsispindi jo darbuose. Man jie iš karto patiko – ryškūs, spalvingi. Vieną jau tuomet įsigijau (dabar jų turi per 20 – aut. past.). Neapsirikau. Dabar drąsiai galiu pasakyti, kad jis yra geriausių šiuolaikinių Lietuvos dailininkų dešimtuke. Po Šarūno Saukos net skirčiau jam antrą vietą.“
E. Armoška porą kartų surengė S. Teitelbaumo darbų parodą Kaliningrade, Maskvoje, keletą kartų – ir Lietuvoje.
„Mūsų amžius nėra toks vienodas, kad taptume itin artimais bičiuliais (parodos atidarymo dieną E. Armoška paminėjo 67-ąjį gimtadienį), jis – beveik trim dešimtmečiais už mane jaunesnis. Tačiau ir Solomono vadybininku savęs vadinti nenorėčiau, – šypsojosi kolekcininkas. – Šis autorius kitoks nei kūrėjai, kuriems reikia vyno, moterų ir gero cigaro. Jam nieko nereikia. Jis mėgsta vienatvę. Visas jo gyvenimas – kūryba.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOLEKCININKAS: Solomono Teitelbaumo darbai nėra pirmieji iš kolekcininko Edmundo Armoškos kolekcijos, eksponuojami „Laiptų galerijoje“. Šiauliuose gimęs verslininkas jaučia sentimentus gimtinei, todėl atvažiuoja aplankyti ne tik čia gyvenančio brolio. Apie 30 vertingų XVIII–XIX arnotų kolekciją jis dovanojo Šv. Jurgio bažnyčiai. „Džiaugiuosi, kad ji išliko ir nesudegė Tytuvėnuose, kur turėjo būti išvežta“, – sakė kolekcininkas.
GARSAS: Į „Laiptų galerijos“ kiemelį skardžiais mušamųjų garsais „Šiaulių Monmartro respublikos“ plenero dalyvius ir festivalio žiūrovus kvietė „Ritmas kitaip“.
HIMNAS: Pasiruošę kūrybiniam plenerui menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos festivalio atidarymo vakarą drauge traukė jo himną.