Mokytoja nebereikalinga – pasklido susidorojimo nuojauta

Mokytoja nebereikalinga – pasklido susidorojimo nuojauta

Mokytoja nebereikalinga – pasklido susidorojimo nuojauta

Trisdešimt dvejų metų pedagoginį darbo stažą turinti šiaulietė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė, švietimo vadybos magistrė Laima Malakauskienė antrą kartą gyvenime tapo nereikalinga mokyklai.

Šiemet Rugsėjo 1-oji jai bus ne šventė, o gilios nuoskaudos diena. Mokytoja spėja, kad iš miesto Suaugusiųjų mokyklos ji atleista, kai išdrįso paprašyti Seimo narių pagalbos. „Pritrūko ne vietos mokykloje, o žmogiškumo“, – įsitikinusi L. Malakauskienė.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Atleidimo lapelis – prieš rugsėjo 1-ąją

Trečiadienį, likus vos keturioms dienoms iki naujųjų mokslo metų pradžios, L. Malakauskienei Suaugusiųjų mokyklos direktorė Janina Lemežonaitė įteikė atleidimo lapelį. Nuo rugpjūčio 31 dienos mokytoja netenka darbo šioje mokykloje.

Balandžio 30-ąją mokytoja L. Malakauskienė iš mokyklos vadovės buvo gavusi įspėjimą dėl ateidimo iš darbo.

„Direktorė motyvavo tuo, kad mokykloje mažėja mokinių. Man buvo paaiškinta, kad aš paskutinioji buvau priimta į darbą, todėl pirmoji esu atleidžiama“, – neslėpdama skaudulio pasakojo L. Malakauskienė.

Mokyklos direktorė J. Lemežonaitė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad nuo 2012 metų šioje mokykloje mokinių skaičius sumažėjo nuo 450 iki 320.

Direktorė teigė, kad iš mokyklos atleista ne tik L. Malakauskienė, bet ir dar keletas mokytojų, tačiau visos kitos atleistosios – pensinio amžiaus.

Mokytoja L. Malakauskienė bandė aiškintis, kodėl mokyklos vadovybė palieka dirbti lituanistę be kvalifikacinės kategorijos, o mokytoją metodininkę atleidžianti.

„Mokyklos vadovės man pasakė, kad kvalifikacinė kategorija jokios reikšmės neturinti. O tai, kad iš visų mokyklos lituanisčių padariau daugiausiai darbų mokykloje, atsakė, kad tai neesminiai dalykai“, – pasakojo L. Malakauskienė.

L. Malakauskienė „Šiaulių kraštui“ teigė, kad psichologinę įtampą ji buvo pajutusi jau 2013 metų pavasarį, kai viena dešimtokų klasė norėjusi, kad būtent L. Malakauskienė juos mokytų lietuvių kalbos.

Mokiniai, L. Malakauskienės teigimu, buvo surinkę net parašus, bet dešimtokų klasė buvo atiduota kitai mokytojai.

L. Malakauskienė užsiminė, kad yra gavusi iš administracijos nuobaudą – pastabą už „be pagrindo parašytus įvertinimus“.

32 metai – nubraukti

L. Malakauskienė turi trisdešimt dvejų metų darbo stažą mokykloje. Vilniaus universitete yra baigusi lietuvių kalbos ir literatūros studijas, Šiaulių universitete – vadybos ir verslo administravimo magistro studijas. Turi lietuvių kalbos mokytojos metodininkės kvalifikaciją. Yra įgijusi švietimo konsultanto (mokytojų praktinės veiklos vertintojo) kvalifikaciją. Suaugusiųjų mokykloje nuo 2011 metų vadovavo humanitarinių ir socialinių mokslų metodinei grupei.

Jos profesiniai pasiekimai taip pat gerai vertinami – L. Malakauskienės mokinė iš valstybinio lietuvių kalbos egzamino įvertinta 89 balais – tai aukščiausias įvertinimas iš visų Suaugusiųjų mokykloje besimokančių mokinių.

Mokytoja organizavo nemažai mokyklos renginių, skaitė pranešimus šalies konferencijose, dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo kursuose.

Antrasis skaudus smūgis

L. Malakauskienei tai jau antrasis skaudus smūgis. 2010 metais ją palietė miesto mokyklų jungimo vajus.

Sujungus Gytarių ir Šventupio mokyklas ji neteko darbo. Gytarių mokykloje 15 metų ponia Laima dirbo direktoriaus pavaduotoja ugdymui bei turėjo šešias valandas dėstyti lietuvių kalbą ir literatūrą.

Sujungus mokyklas jai buvo pasiūlytos tik 6 lietuvių kalbos ir literatūros pamokos. Mokytoja, supratusi, kad neišgyvens iš tiek pamokų, pradėjo ieškoti darbo kitoje mokykloje.

Po pusės metų jai pavyko įsidarbinti Suaugusiųjų mokykloje. Darbą tada pasiūlė buvusi ilgametė Suaugusiųjų mokyklos direktorė Irena Linkienė.

Pasiryžo studijoms

Praėjusiais mokslo metais L. Malakauskienei Suaugusiųjų mokykloje buvo skirtos tik 8 lietuvių kalbos ir literatūros pamokos, nors, teigia mokytoja, visos kitos mokyklos lituanistės turėjusios daugiau pamokų. Tačiau jai dar buvo skirta auklėjamoji klasė ir dalis etikos pamokų.

„Prašiau direktorės ir 2014 – 2015 mokslo metams palikti man nors pusę etato lietuvių kalbos pamokų ir skirti auklėjamąją klasę, bet man buvo pasiūlyta studijuoti etikos dalyką, kadangi šį dalyką nuo šio rugsėjo gali dėstyti tik specialistai. Vėliau dar kartą buvo patvirtinta, kad man skirs etikos pamokų“, – pasakojo L. Malakauskienė.

Nors L. Malakauskienė jau turi du aukštojo mokslo diplomus, norėdama išlaikyti darbą Suaugusiųjų mokykloje, penkiasdešimt šešerių metų moteris pasiryžo studijuoti etiką Lietuvos edukologijos universitete. Mokestis už dviejų metų studijas – 8 tūkstančiai litų.

Pagalbos – į Seimo narius

„Sužinojusi, kad į mokyklą per brandos atetstatų įteikimo šventę atvyks Seimo nariai Edvardas Žakaris ir Arvydas Mockus, kreipiausi į juos pagalbos. Prašiau tarpininkauti, kad man būtų paliktos nors kelios lietuvių kalbos pamokos, nes, neturėdama jų, nukentėsiu ne tik finansiškai, bet ir prarasiu savo, lituanistės, kvalifikaciją“, – pasakojo L. Malakauskienė.

Ji savo prašymus E. Žakariui ir A. Mockui išsiuntė elektroniniu paštu. Vėliau, teigia L. Malakauskienė, ji su A. Mockumi kalbėjosi telefonu. Seimo narys pažadėjęs jai padėti, pasikalbėti su direktore.

Grįžusią po atostogų rugpjūčio 22 dieną L. Malakauskienę pasikvietusi direktorė į savo kabinetą.

„Pradėjo pakeltu tonu kaltinti, kad aš pasikvietusi Seimo narius į mokyklą ir jiems apskundusi direktorę. Todėl ji man nebeduosianti žadėtų etikos pamokų, o skelbs konkursą, kuriame aš negalėsiu dalyvauti, nes esu ne etikos, o lietuvių kalbos specialistė“, – skaudžią atomazgą pasakojo L. Malakauskienė.

Trūko ne vietos, o žmogiškumo?

L. Malakauskienė įsitikinusi, kad jai buvo galima surasti bent pusę etato Suaugusiųjų mokykloje, jeigu mokyklos vadovybė būtų padalijusi lietuvių kalbos pamokas visoms lituanistėms po lygiai.

„Manau, pritrūko ne vietos mokykloje, o žmogiško požiūrio. Penkiasdešimt šešerių metų tapti bedarbe – labai sunku“, – apgailestavo atleista mokytoja.

Penktadienį, kai mokykloje vyko mokytojų Tarybos posėdis, L. Malakauskienė, pasakojo, nuėjusi atsisveikinti su kolektyvu.

L. Malakauskienės pasakojimu, posėdyje visoms kitoms atleistoms mokytojoms buvo įteikta gėlių, padėkota, o jos buvo paprašyta iš posėdžio išeiti.

Nukentėjo dėl Seimo narių?

„Jau tiek yra manimi skųstasi... Gal man irgi būtų buvę lengviau išsigąsti ir nieko nedaryti, nes jau tie gąsdinimai iš visų pusių yra... Ji sako, kad ne skundėsi, o prašė pagalbos iš aukštesnių visokių... Kai atvažiuoja ir pasako, kad yra skundas, kaip kitaip turiu suprasti?“, – L. Malakauskienės pagalbos prašymą Seimo nariams A. Mockui ir E. Žakariui vertino Suaugusiųjų mokyklos direktorė J. Lemežonaitė.

Vėliau direktorė pridūrė: „O jeigu kitas žmogus būtų atleistas ir jis nesiskųstų, tai tada viskas būtų teisėta ir gražu? O šičia...“.

Seimo narys A. Mockus prisiminė L. Malakauskienės laišką, pokalbį.

„Kalbėjau apie galimybę ją palikti mokykloje, bet sakė, kad labai mokinių sumažėjo“, – sakė A. Mockus.

Ar L. Malakauskienės atleidimas gali būti kerštas už tai, kad ji kreipėsi į Seimo narius pagalbos?

„Galbūt. Jeigu aš pakenkiau, kai į mane kreipėsi, tai esu tikrai nekaltas. Norėjau padėti, bet...“, – sakė Seimo narys A. Mockus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOSKAUDA: Trisdešimt dviejų metų pedagoginio darbo stažą turinti lituanistė Laima Malakauskienė spėja, kad darbo mokykloje neteko, nes paprašė Seimo narių pagalbos.

Redakcijos archyvo nuotr.

PRIEŽASTYS: Suaugusiųjų mokyklos direktorė Janina Lemežonaitė tikino, kad lituanistės atleidimas yra ne kerštas už jos kreipimąsi į Seimo narius, o mokytoja atleista dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus.

MOKYKLA: Šiaulių suaugusiųjų mokykloje sumažėjus mokinių iš darbo atleisti ne tik pensinio amžiaus sulaukę mokytojai, bet ir aukštą kvalifikaciją turinti specialistė.

PAGALBA: Seimo narys Arvydas Mockus sako norėjęs padėti mokytojai, bet gali būti, kad ne padėjo, o pakenkė.