Moksleiviai suskubo sveikatos pažymų

Moksleiviai suskubo sveikatos pažymų

Moksleiviai suskubo sveikatos pažymų

Moksleivių antplūdį pajutę Šiaulių bei rajono poliklinikų medikai tikina, kad profilaktinis sveikatos patikrinimas vis dar paliekamas paskutinėms rugpjūčio dienoms. Pažymos į ugdymo įstaigas turi būti pristatytos iki rugsėjo 15 dienos.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Situacija keičiasi pamažu

Šiaulių rajono Pirminio sveikatos priežiūros centro direktorius Aloyzas Rapševičius apskaičiavo, kad jų įstaigoje iki rugsėjo 15 dienos turi būti patikrinta beveik 4 tūkstančių mokyklinio amžiaus vaikų sveikata.

Užsiregistravusiems pas šeimos gydytoją reikia palaukti kelias dienas, pas odontologą patekti galima tą pačią dieną, nes į darbą priimta gydytoja, ji ir tikrina moksleivių dantų būklę.

„Visada taip buvo, kad paskutinėmis dienomis prieš mokslo pradžią dešimtys vaikų užgriūna pas gydytojus. Situacija per daugelį metų, kai vyksta profilaktiniai tyrimai, gal tik nežymiai pagerėjo. Čia ne vaikus, o tėvus reikia auklėti, kad atvestų vaikus ne paskutinę dieną“, – sakė direktorius.

Apie tai, kad šią savaitę padaugėjo ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sakė Šiauliuose esančio Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius. Palaukti tenka norintiems patekti pas odontologą.

„Vaikus priima ir burnos higienistai. Jie pasižiūrėję įvertina dantų būklę ir jei reikia taisyti, siunčia pas odontologą. Įstaigoje prisirašę beveik 8 tūkstančiai vaikų ir visus reikia patikrinti“, – sakė direktorius.

Šiaulių centro poliklinikos 4-ojo šeimos gydytojų skyriaus vedėja Regina Januškienė sakė, kad moksleivių sulaukiama daugiau nuo gegužės, tačiau paskutiniosiomis rugpjūčio savaitėmis – gerokai daugiau.

„Tikrinamas regėjimas, matuojamas kraujospūdis, sveriami, matuojamas ūgis, įvertinama klausa, laikysena. Jei yra sveikatos sutrikimų, siunčiami pas specialistus.

Jei vaikai su tėvais ateina be grūsties ir spūsties pasitikrinti sveikatą, pirmiausia vyksta pokalbis, rami apžiūra, tai abipusė nauda. Galima peržiūrėti kortelės įrašus apie ligas, pakalbėti apie jas. Argi tai įmanoma kai susirenka už durų daugybė vaikų?“ – klausė medikė.

Pas gydytoją – tik su tėvais

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Renata Jarašūnienė sakė, kad vaiko sveikatos pažymėjimą išduoda tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Pažymėjimą būtinai turi užpildyti bei pasirašyti pediatras arba šeimos gydytojas ir odontologas. Jis į formą privalo įrašyti pieninių arba nuolatinių dantų būklę.

R. Jarašūnienės teigimu, gydymo įstaigoms rugsėjo pirmosiomis dienomis būtina turėti informacijos apie vaikų sveikatą. Tada specialistams aišku, kokią kūno kultūros grupę vaikas gali lankyti, ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per kūno kultūros pamokas gali daryti visus pratimus, koks jo regėjimas, laikysena, gal turi polinkį alergijai, mitybos ar kitų sutrikimų.

„Svarbu atminti, kad vaiką iki 18 metų pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima“, – sakė R. Jarašūnienė.

Vedėja pasakojo, kad atlikus 2013-2014 mokslo metų Šiaulių bendrojo ugdymo mokyklų 12691 mokinio profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizę paaiškėjo, jog trečdalis vaikų yra sveiki.

Dantų ir žandikaulių būklė buvo įvertinta 12029 vaikams. Išanalizavus šiuos duomenis, paaiškėjo, kad sveikus dantis turi kas trečias 1-4 klasių ir 11-12 klasių mokinys bei kas antras 5-10 klasių mokinys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NAUDA: „Jei vaikai su tėvais ateina sveikatą tikrintis be grūsties ir spūsties, pirmiausia vyksta pokalbis, rami apžiūra. Tai abipusė nauda“, – sakė Šiaulių centro poliklinikos 4-ojo šeimos gydytojų skyriaus vedėja Regina Jonuškienė.