
Naujausios
Mokytojas siūlo didžiuotis savitumu
Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojas metodininkas Alvaidas Bernotas šiemet birbyne ir lamzdeliu moko groti penkis mokinius – nuo trečioko iki dvyliktoko. „Didžiuojamės Lietuvos pilimis, gamta, bet manau, kad lygiai taip pat turėtumėme didžiuotis tuo, kad turime savitų instrumentų, kurių kitos šalys nebeturi“, – sako 38-erių pedagogas. A. Bernoto mokytojo stažas – jau 18 metų.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Dirba, kur mokėsi
„Kai suskaičiuoju, pats nustembu, kad tiek metų jau dirbu šį darbą, – šypsosi A. Bernotas. – Mokydamasis tikrai negalvojau, kad būsiu pedagogas. Kartais su draugais pajuokaudavau: nežinau, kuo būsiu, bet tik ne pedagogu. Mano mama buvo biologijos, chemijos mokytoja, mačiau, koks tai yra darbas.“
Dabar A. Bernotas dirba ten, kur ir pats mokėsi, tik tuomet ši įstaiga vadinosi Šiaulių aukštesnioji muzikos mokykla.
Pedagogo karjerą pradėjo iš karto baigęs mokslus: sukūrė šeimą, reikėjo ieškotis darbo. Kaip tik tuo metu Kuršėnų muzikos mokykla atidarė filialą Raudėnuose. Šis filialas ir tapo pirmąja A. Bernoto darboviete.
Pirmieji mokiniai buvo šeši vaikinukai. Vienas iš jų dabar jau yra įgijęs aukštąjį išsilavinimą Klaipėdoje ir dirba birbynės pedagogu.
Kokios buvo pirmosios pamokos? „Turbūt, kad sunkios“, – atsako kiek pagalvojęs. – Patirties nedaug. Nors studijavome pedagogiką, realybė būna kitokia. Kolegos juokaudavo: keletą mokinių sugadinsi, paskui gal išmoksi.“
Pedagoginė ir muzikinė veikla sparčiai plėtėsi: įsidarbino muzikos mokykloje Kuršėnuose, savo gimtinėje Varputėnuose buvo kolektyvo vadovu kultūros namuose, muzikos mokytoju padirbėjo ir Varputėnų pagrindinėje mokykloje.
Kitu gyvenimo etapu A. Bernotas vadina sprendimą tęsti studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Stoti ragino pedagogė Regina Vaišnorienė, konsultacijų važinėjo pas savo mokytoją Paulių Vaišnorą.
Neakivaizdinių studijų nebuvo, mokslą teko derinti ir su šeima, ir su darbu. Studijos reikalavo daug jėgų ir organizuotumo, nes per dieną ar dvi turėdavo nuveikti tai, kam kiti turėjo visą savaitę. Kiekvieną laisvą minutę skirdavo mokslams, grojimui.
Po bakalauro pakopos dėstytojai paragino tęsti studijas magistrantūroje. „Įdomu, kad mūsų kurse mokėsi dvylika studentų, trys iš jų dirbo pedagoginį darbą, važinėjo į studijas derindami daugybę dalykų. Šitie trys labiausiai užsiėmę ir įstojome į magistrantūrą“, – šypsosi A. Bernotas.
Gyventi ir dirbti Vilniuje negalvojo – šeima, darbas jau buvo įtraukę į Šiaulius.
Didžiuojasi instrumentu
Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje A. Bernotas dirba apie šešerius metus. Yra birbynės, lamzdelio mokytojas, moko ir kompiuterinių muzikos technologijų – šias pamokas lanko ir kitų specialybių moksleiviai.
Šiemet groti birbyne ir lamzdeliu mokosi penki mokiniai. Jauniausias – trečiokas, vyriausias – abiturientas.
„Kad ir kaip būtų gaila, Lietuvoje birbynė nėra populiariausias instrumentas. Pirmavimo nišą visuomet turėjo smuikas, fortepijonas. Bet Dainų šventėje smagu pamatyti, kad per Lietuvą birbynininkų susidaro daug“, – sako A. Bernotas.
Mokytojo manymu, dažniausiai mokytis groti birbyne ateina tie, kurių tėvai buvo prisilietę prie etnomeno, etnokultūros.
Liaudies instrumentas kitomis spalvomis atsiskleidžia išvykus koncertuoti į užsienį: „Ir mokiniams sakau, kad užsienio festivaliuose su savitu savo šalies instrumentu sulauki ypatingo dėmesio, jauti pasididžiavimą, kai žmonės prie tavęs prieina, klausia, domisi. Grodamas tokiu instrumentu esi įdomus pasauliui.“
Šios patirties A. Bernotas įgijo keliaudamas ir koncertuodamas su Didždvario gimnazijos šokių kolektyvu „Šėltinis“.
A. Bernotas mano, kad liaudies instrumentus esame nuvertinę be reikalo: „Didžiuojamės pilimis, gamta, manau, kad lygiai taip pat turėtumėme didžiuotis tuo, kad turime savitų instrumentų, kurių kitos šalys nebeturi. Norėtųsi, kad kuo daugiau žmonių tai suvoktų.“
Svarbiausia – ryšys
A. Bernoto mokiniai ne kartą yra tapę laureatais Jono Švedo liaudies instrumentų atlikėjų konkurse, Tarptautiniame Prano Stepulio kamerinių liaudies instrumentinės muzikos ansamblių konkurse.
Didžiausias įvertinimas mokytojui – pamatyti profesionaliai koncertuojantį aukšto lygio atlikėją – savo mokinį.
A. Bernotas neabejoja – muzika daro labai didelę įtaką vaiko asmenybei, lavina estetinį suvokimą: „Muzika visapusiškai praturtina tiek vidinį, tiek išorinį žmogaus pasaulį.“
Svarbiausia pamokose – ryšys su mokiniu. Todėl, kai ateina naujokas, pirmuoju uždaviniu tampa ne nata, o bendravimas – kad atsirastų pasitikėjimas, kad galėtų atvirai kalbėtis. Kitos sėkmingo darbo dedamosios – mokinio gabumai bei psichologinė ir emocinė mokytojo pusiausvyra.
„Mokytojas turi būti geras specialistas, savo srities žinovas, labai kūrybingas, mylėti vaikus, būti atviras, bendraujantis, aktyvus ne tik mokyklos gyvenime“, – vardija A. Bernotas.
Jis ir dabar labai dėkingas savo mokytojui Pranui Mikučiui, pas kurį mokėsi Kuršėnų muzikos mokykloje: „Jis buvo ne tik labai aukštos kvalifikacijos, reiklus birbynės mokytojas, bet viso gyvenimo mokytojas. Domėjimasis įvairiomis sritimis, akiračio plėtimas, knygų skaitymas – šio mokytojo indėlis į mano gyvenimą.“
A. Bernotas mano, kad mokytojui autoritetą ir pagarbą išlaikyti nėra sunku, jei atsiduodi darbui, jei su mokiniu randi kontaktą.
„Gal mums kiek lengviau, nes dirbame indvidualiai, tai nėra darbas su klase. Todėl galime labai artimai susigyventi. Bet ir mūsų meniniai siekiai yra aukšti, to dirbdamas su grupe nepasiektumei.“
Kaip įvertinti menišką sielą pažymiais? Kiekvienas mokytojas, sako A. Bernotas, dažnai susikuria savo sistemą, kaip vertins, kaip dirbs, kaip bendraus. Jam svarbu, kad mokinys ir pats įsivertintų. Mokiniai, atkreipė dėmesį pedagogas, save vertina sąžiningai ir gana tiksliai. Ne blogiau už patį mokytoją.
Šiuolaikinės technologijos A. Bernotui nėra svetimos, jis stengiasi prisitaikyti prie mokinių poreikių. Per kompiuterinių muzikos technologijų pamokas su mokiniais ir bendradarbiauja, ir dalijasi patirtimi. Ne viename seminare yra pristatęs muzikines programas, kurios gali palengvinti mokyti muzikos meno.
A. Bernoto nuomone, viena iš svarbiausių šiuolaikinio mokytojų užduočių – didžiuliame informacijos sraute padėti mokiniams atsirinkti, kas yra kas.
Pasirinkimu neabejoja
Muzikali visa A. Bernoto šeima. Penkiolikmetis sūnus Kristupas birbyne pradėjo groti penktoje klasėje. „Prisižiūrėjo tėtės“, – šypsosi Alvaidas.
Dabar sūnus groja Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos liaudies instrumentų orkestre.
Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros centro muzikos grupės „Tykiai“ sudėtis – pusė Bernotų. Tai – Alvaidas, jo žmona Nerilė ir sesuo Odeta Bernotaitė-Stučinskienė.
Šios muzikinės veiklos priešistorė – 2005 metais Kuršėnuose, Kultūros centre, A. Bernoto suburtas jaunimo muzikos ansamblis „Intro“.
Vėliau jaunimą A. Bernotas „perleido“ žmonai, ir krūvon subūrė suaugusius – kolektyvą „Tykiai“. Sėkmingai muzikuoja trejus metus.
„Mūsų kūryba – savita. Kuriame taip, kaip mums patinka. Kokie kūrėjai tuo metu Kuršėnuose gyvena, tie ir įsijungia.“ Dainų grupei parašė ir Donatas Blanka, dabar pradėjęs solinę karjerą.
„Tykiai“ nesitaiksto prie jokio muzikinio standarto. Scenoje gali skambėti birbynė, lamzdelis, smuikas, akustinė gitara, styginis kontrabosas ar bosinė gitara, mušamoji perkusija ar visas mušamųjų komplektas, pianinas.
„Gyva, mąstanti muzika“, – ši filosofija sieja grupės narius. Alvaidas norėtų, kad jų atliekama muzika klausytojus priverstų susimąstyti šiek tiek giliau.
Ar šiandien Alvaidas, dirbdamas mokytoju, jaučiasi esantis savo kelyje? „Nedvejodamas galiu atsakyti į šį klausimą – taip! Galbūt žmogų nesąmoningai vidiniai pojūčiai pastumia į sritį, kuri jam tinkamiausia, kuri jam skirta.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PEDAGOGAS: Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojas metodininkas Alvaidas Bernotas mano, kad viena iš svarbiausių šiuolaikinio mokytojo užduočių – didžiuliame informacijos sraute padėti mokiniams atsirinkti, kas yra kas.
PAŠAUKIMAS: 38-erių Alvaidas Bernotas mokinius groti birbyne moko 18 metų.
POŽIŪRIS: Alvaidas Bernotas sako, kad liaudies instrumentai be reikalo nuvertinti: „Grodamas tokiu instrumentu esi įdomus pasauliui.“
Asmeninės nuotr.
DUETAS: Alvaidas Bernotas su sūnumi Kristupu.
DALYVIAI: Alvaidas Bernotas (kairėje) su mokiniais respublikiniame Povilo Samuičio liaudies pučiamųjų instrumentų ansamblių festivalyje.