Ministro ekskursija: „Šiaulių energijoje“ dairytasi biokuro naudos

Ministro ekskursija: „Šiaulių energijoje“ dairytasi biokuro naudos

Ministro ekskursija: „Šiaulių energijoje“ dairytasi biokuro naudos

Vakar akcinėje bendrovėje „Šiaulių energija“ lankėsi energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Vizitas surengtas ministro iniciatyva. Redakcijos žiniomis, didžiausio dėmesio sulaukė termofikacinė elektrinė, naudojanti biokuro mišinį, ir statomi nauji biokatilai. Konkurentų neturinti monopolininkė šilumą iš naujos katilinės planuoja tiekti šį gruodį.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Vizitas – ekskursija

J. Neverovičių bendrovėje pasitiko ir miesto meras Justinas Sartauskas, pertraukęs savo atostogas.

Nors tai pirmas energetikos ministro vizitas į Šiaulius, bet, bendrovės „Šiaulių energija“ generalinio direktoriaus Česlovo Kaspučio žodžiais, J. Neverovičius nepageidavo susitikti su vietos žurnalistais.

Vėliau Č. Kasputis „Šiaulių kraštui“ per bendrovės atstovą spaudai perdavė, jog ministras „norėjo ne popieriuje, o savo akimis pamatyti, kaip veikia įmonė“. Įsitikinti, kokius rezultatus duoda investicijos į biokuro panaudojimą šilumai gaminti. Į Šiaulius jis atvyko iš Klaipėdos.

J. Neverovičių domino „Šiaulių energijos“ rekonstruojama Pietinė katilinė, kurioje statomi nauji biokatilai. Apžiūrėjo, kaip veikia prieš dvejus metus pastatyta termofikacinė elektrinė.

Apie aktualijas esą nekalbėta, nes vizito tikslas buvęs pažintinis. Ministras informuotas apie „Šiaulių energijos“ tiekiamos šilumos kainas, kurios mažėja, pradėjus naudoti biokurą.

Bendrovės vadovai tik bandė iškelti pelenų panaudojimo problemą, nes deginant biokurą susidaro dideli jų kiekiai.

Vėliau išplatintame Energetikos ministerijos pranešime teigta, kad Šiaulių termofikacinė elektrinė, ministro manymu, yra sektinas pavyzdys kitiems Lietuvos miestams: įgyvendinus šį projektą šilumos kaina Šiaulių miesto vartotojams sumažėjo beveik 17 procentų.

Nauja biokatilinė veiks rudenį

„Šiaulių energija“ Pietinėje katilinėje stato naujus 20 MW galios biokuro katilus su iki 5 MW galios dūmų kondensaciniu ekonomaizeriu (iš viso iki 25 MW šiluminės galios katilinė).

Statyba yra įpusėjusi. Lapkritį planuojami biokatilų paleidimo, derinimo darbai. Gruodį iš naujos biokatilinės būtų pradėta tiekti šiluma vartotojams.

Projekto vertė – per 17 milijonų litų. Iš jų 6 milijonus litų sudaro europinė parama, likusi dalis – bendrovės lėšos.

Prieš dvejus metus pastačius 40,44 MW šilumos ir 11 MW elektros galios termofikacinę elektrinę, bendrovės kuro struktūroje gamtinių dujų dalis sumažėjo iki 61,8 procento.

Pradėjus eksploatuoti naujus biokatilus bendrovės kuro struktūroje biokuro dalis padidės nuo 38,2 iki 56 procentų. Vien Pietinėje katilinėje, iš kurios tiekiama šiluma didžiajai daliai miesto gyventojų, biokuras tuomet sudarys 65 procentus deginamo kuro. Šiluma, planuojama, atpigtų apie 10 procentų.

„Šiaulių energija“ eksploatuoja dar 14 mažų katilinių mieste ir Šiaulių rajone. Kuršėnuose rekonstruojama katilinė 2015 metais visiškai pereiti prie biokuro naudojimo.

Šiluma gali pigti

Šiuo metu yra perskaičiuojamos ir vertinamos „Šiaulių energijos“ tiekiamos šilumos kainos dedamosios. Jos įsigaliotų jau naujam šildymo sezonui ir galiotų metams. Šilumos kaina kas mėnesį gali kisti tik dėl kuro kainų svyravimų.

„Kaina mažės, tik kiek, dar negalima pasakyti, dar nėra Kainų komisijos vertinimo, – sakė „Šiaulių kraštui“ Č. Kasputis. – Gali būti mažesnė, nei dabar galiojanti.“

Paskutinį kartą šiauliečiams šiluma buvo atpiginta miesto Tarybos sprendimu. Bet tik keturiems mėnesiams: birželio – rugsėjo. Šilumos kaina buvo mažinta bendrovės pelno sąskaita.

Privatininkų aktualija

Šiauliuose bendrovė „Šiaulių energija“ yra šilumos gamybos monopolininkė. Miesto šilumos rinkos dalį iš jos norėtų atsiriekti privačios bendrovės, pasirengusios statyti biokuro katilus.

Jų atėjimą yra sustabdžiusi Šiaulių miesto taryba.

Politikai yra nusprendę nepritarti bendrovės „GECO-Taika“ biokuro kogeneracinės jėgainės įrengimui, kol nebus patvirtinta Nacionalinė šilumos ūkio plėtros programa. Taip pat – kol nebus priimti su šia programa susiję Tarybos sprendimai.

Atsiradus „GECO-Taika“ jėgainei, bendrovė „Šiaulių energija“ vasarą turėtų stabdyti savo biojėgainę, kurios gaminamos šilumos tuo metu visiškai užtenka karštam vandeniui ruošti ir miesto poreikiams patenkinti.

Miesto Tarybą privatininkai yra apskundę Konkurencijos tarybai.

Savivaldybės žiniomis, Konkurencijos taryba tyrimą yra pradėjusi, bet atidėjusi iki spalio 1 dienos.

Meras J. Sartauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog ministras informavo apie rugsėjį numatomą Vyriausybėje svarstyti šalies energetinę perspektyvą. Todėl susipažįsta su situacija savivaldybių šilumos ūkiuose.

Mero žodžiais, ministrui žinoma, kad į Šiaulius nori ateiti privatūs šilumos gamintojai. Todėl norėjo išgirsti argumentus, kodėl tam priešinamasi.

„Savo nuomonės ministras nereiškė, bet mus išklausė“, – sakė J. Sartauskas.

Jono TAMULIO nuotr.

VIZITAS: Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius į „Šiaulių energiją“ atvyko iš Klaipėdos. Susitikti su žurnalistais nepageidavo.

Redakcijos nuotr.

DĖMESYS: Česlovas Kasputis, „Šiaulių energijos“ generalinis direktorius, pirmą kartą priėmė energetikos ministrą. Vizitas vyko ministro iniciatyva.