Ministras Šiaulius mato su universitetu

Ministras Šiaulius mato su universitetu

Ministras Šiaulius mato su universitetu

Vakar Šiauliuose švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis susitiko su Šiaulių universiteto (ŠU) taryba aptarti pozicijų prieš rektoriaus rinkimus. Ministras teigė, jog regioninis universitetas Šiauliuose turi išlikti, ir tęs diskusiją, „kaip universitetui netyčia neprapulti“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Išgirdo svarbiausią patikinimą

Apie pusantros valandos vyko pokalbis už uždarų durų. Dalyvavo ir laikinasis rektorius Donatas Jurgaitis, senato pirmininkas Vincas Laurutis.

ŠU tarybos pirmininkas Rimvydas Vaštakas po susitikimo pasidžiaugė, jog ministras aiškiai paneigė visokias kalbas, jog universitetas gali būti uždarytas.

Pats D. Pavalkis žurnalistus informavo, jog vizitą paskatino universiteto rektoriaus rinkimai ir noras išsiaiškinti tarybos nuostatas. Taryba rektorų rinks ateinantį pirmadienį.

„Tikslas buvo aptarti strategijas: kaip jas mato ministerija, kaip universiteto taryba, – sakė D. Pavalkis. – Kad kandidatas, kurį pasirinks taryba, būtų bent jau nekonfliktuojantis su tomis strategijomis, kurias mato ministerija. Dar kartą patvirtinau – regioninis universitetas Šiauliuose turi išlikti“.

Ministras pasiryžęs diskusiją tęsti, kai bus išrinktas naujas rektorius: „Tada kalbėsime toliau, kaip Šiaulių universitetui netyčia neprapulti. Mūsų tikslas – išsaugoti regioninius universitetus: ir Šiaulių, ir Klaipėdos. Ta kryptimi surėmę pečius turime dirbti.“

Jo žodžiais, valstybės strategija yra palaikyti regionus, kad viskas nesusikoncentruotų tik Vilniuje ir Kaune.

„Kad neatsitiktų kaip Latvijoje, kai vienas miestas – praktiškai yra 75 procentai visos šalies“, – sakė D. Pavalkis.

Studijų finansavimas nesikeis

Seime yra įregistruotas Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimų projektas. Ar bus įgyvendinta studijų reforma, ar keisis studijų finansavimas?

„Pasiekti bendro sutarimo su studentais, universitetų rektoriais ir kitais socialiniais partneriais mums nepavyko, todėl studijų finansavimo įstatymo pakeitimuose neliečiame“, – sakė D. Pavalkis. Jis pats įsitikinęs, jog studentai turi mokėti visą studijų kainą, tik ji turi būti kompensuojama gerai besimokantiems ir tiems, kurių specialybių reikia valstybei.

Kad visi nemokėtų, jo žodžiais, „gražu ir sveikintina, bet atsiranda aukštojo mokslo prieinamumo ribojimas, nes valstybėje finansų yra tiek, kiek yra.“ Kita vertus, manąs, jog kas nemokama, tas nevertinama.

Neketinama ir perdalinti studijų krepšelių tarp universitetų ir kolegijų. Dabar jie padalinti maždaug po lygiai.

Ministerija laikosi nuostatos, jog valstybės finansavimas tarp universitetų, kolegijų ir profesinio rengimo sistemos būtų paskirstytas vienodai – tektų po trečdalį visų lėšų.

Atsiranda sutartys su valstybe

Įstatyme numatomas vienintelis naujas pakeitimas – valstybės sutartis su universitetu.

Pinigai pagal tokias sutartis ateitų, jeigu bus laikomasi mokslo ir studijų krypčių, kurios reikalingos valstybei, miestui, regionui.

„Dabar universitetai autonomiški, bet iš kitos pusės – niekaip neapsaugoti. Jeigu krinta krepšelių kiekis, nelabai ką gali padaryti. Šiaulių universitetui tokia sutartis būtų pakankamo stabilumo garantas,“ – mano ministras.

Tačiau sutartį sudarydami universitetai turės įsipareigoti apriboti savo autonomiją. Jeigu valstybė garantuojanti savo užsakymą, tai ir universitetas turės įsipareigoti kažko atsisakyti. Pavyzdžiui, nepriimti studijuoti su 0,5 balo.

Siūloma įstatymu nustatyti stojimo į universitetus balo minimalią kartelę. Ji tik gali būti skirtinga skirtingoms studijų programoms.

Universiteto autonomijos suvaržymas, ministro teigimu, niekaip nebūtų susijęs su dėstytojų etatų mažinumu.

„Dėstytojų atleidimas ar neatleidimas nuo universiteto veiklos optimizavimvo priklauso, – sakė D. Pavalkis. – Naujasis rektorius pats turės susiskaičiuoti, susidėlioti, kad universitetas veiktų be minuso“.

Jungimasis – pačių universitetų reikalas

Ministras neslėpė, jog Šiaulių, Klaipėdos universitetų jungimo klausimas išlieka aktualus. Bet tikino, jog sprendimas tik nuo universitetų priklausys.

„Kokius penkis - septynis variantus su taryba aptarėme, – sakė D. Pavalkis. – Bet kuris variantas bus priimtiniausias Šiaulių ar Klaipėdos universitetams ir valstybei, pasakyti negaliu.“

Ar tai gali būti viena iš sutarties su valstybe nuostatų?

„Į sutartį toks kausimas negali būti įrašomas, – atsakė ministras. – Tai reguliuoja Seimo priimti nutarimai dėl kiekvieno universiteto statuto.“

ŠU tarybos pirmininkas mano, jog universitetas jungimosi su kitu universitetu gali išvengti.

„Bet kad galima būtų diktuoti savo sąlygas, reikia labai pasistengti", – sakė R. Vaštakas.

Per artimiausius dvejus metus, jo nuomone, reikia parodyti geresnius finansinius, ekonominius ir studijų bei mokslo kokybės rezultatus.

„Jeigu tai padarysime, jeigu studentų skaičių, koks yra, išlaikysime, niekas nesikėsins į jokias universiteto teises,"– įsitikinęs tarybos pirmininkas.

Ministro linkėjimas

Artėja nauji mokslo metai. Ta proga ministras linki „visiems – sveiko ironiško požiūrio“, o sau – „filosofinio“.

„Linkėčiau susiskaičiavimo, išmąstymo, kas gali būti, kodėl gali būti, – sakė D. Pavalkis. – Mažiau nervingos nuotaikos, kuri kartais net į isteriją pereina. Ramiau į viską žiūrėti – niekas mūsų nesurinks, į Sibirą neišveš, ar truputėlį geriau ar blogiau – visi gyvensime ir išsimokysime.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VIZITAS: Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis (viduryje) atvyko ŠU tarybos pirmininko Rimvydo Vaštako (kairėje) kvietimu – susipažinti su taryba ir išsiaiškinti pozicijų. Svečią pasitiko ir laikinasis rektorius Donatas Jurgaitis.

GARANTIJA: Ministras Dainius Pavalkis sako, jog Šiaulių universitetui sutartis su valstybe, nors reikėtų atsisakyti dalies autonomijos, garantuotų stabilumą.