Miestiečiai siūlo, valdžia – trypčioja

Miestiečiai siūlo, valdžia – trypčioja

Mies­tie­čiai siū­lo, val­džia – tryp­čio­ja

Kul­tū­ro­lo­gas, tre­čios kar­tos šiau­lie­tis Jo­nas Nek­ra­šius Sau­lės mū­šio ir Šiau­lių mies­to var­do pa­mi­nė­ji­mo 780-osioms me­ti­nėms pa­žy­mė­ti pa­tei­kė ke­lias de­šim­tis pa­siū­ly­mų. Jis pa­si­gen­da aiš­ku­mo ir su­si­kal­bė­ji­mo su Sa­vi­val­dy­be – ti­kė­jo­si, kad idė­jų au­to­riai tar­sis prie vie­no sta­lo dar iki Nau­jų­jų me­tų. „Sa­vi­val­dy­bei rei­kė­tų ap­si­spręs­ti, kiek mies­tui rei­kia. Gal trūks­ta pra­kti­kos, gal van­go­ka, nes ne­spė­ja?“ – svars­to J. Nek­ra­šius. Jis ti­ki, kad mies­tas ga­li pro­gre­suo­ti.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Siū­lo grą­žin­ti pa­va­di­ni­mus

J. Nek­ra­šius ant sta­lo su­gru­puo­ja raš­tus. Juo­se – idė­jos, pa­siū­ly­mai Sau­lės mū­šio ir Šiau­lių var­do pa­mi­nė­ji­mo 780-osioms me­ti­nėms. Su­ma­ny­mų daug – per 40. Pa­siū­ly­mai ­teik­ti Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jai, Šiau­lių me­rui bei Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai.

„Ar pa­siū­ly­mai duos po­stū­mį, ne­ži­nau. Bet svar­bu, kad ne­sa­ky­tų, jog mes ne­ra­šo­me, ne­ma­to­me“, – sa­ko J. Nek­ra­šius. Ir pa­brė­žia: jei 780 me­tų Šiau­lių var­do pa­mi­nė­ji­mo su­kak­tis – la­biau re­gio­ni­nis įvy­kis, Sau­lės mū­šis svar­bus vi­sai Lie­tu­vai.

Idė­jų J. Nek­ra­šius se­mia­si iš is­to­ri­jos. Va­sa­rą kul­tū­ro­lo­gas pla­nuo­ja iš­leis­ti 700 pus­la­pių kny­gą „Šiau­lių kro­ni­ka“, jai sky­rė aš­tuo­ne­rius me­tus. Rink­da­mas me­džia­gą at­krei­pė dė­me­sį, kad ne vi­si mo­men­tai at­skleis­ti, pa­teik­ti vi­suo­me­nei, neį­ver­tin­ta jų reikš­mė Šiau­lių kul­tū­ri­niam gy­ve­ni­mui.

Vie­nas iš J. Nek­ra­šiaus pa­tei­kia­mų pa­vyz­džių – da­bar­ti­nės Pri­si­kė­li­mo aikš­tės pa­va­di­ni­mas. Apie tai kul­tū­ro­lo­gas ra­šė „Šiau­lių kraš­te“ („Grą­žin­ki­me Šiau­lių mies­to aikš­tei anks­tes­nį pa­va­di­ni­mą“, 2015 11 27). 1938 me­tų gruo­džio 1 die­nos Šiau­lių mies­to ta­ry­bos po­sė­džio spren­di­mu bu­vu­si tur­ga­vie­tė (mies­to cent­re) bu­vo pa­va­din­ta Lais­vės aikš­te. J. Nek­ra­šius ma­no, kad šį pa­va­di­ni­mą aikš­tei rei­kia grą­žin­ti.

„Nors vis­kas do­ku­men­tuo­ta, mes po­ka­riu už­mir­šo­me ir is­to­ri­ją pra­dė­jo­me kur­ti iš nau­jo, – sa­ko J. Nek­ra­šius. – Rei­kia gerb­ti tra­di­ci­jų tęs­ti­nu­mą.“

Praė­ju­sių me­tų rug­sė­jį jis pa­tei­kė pir­mą­jį siū­ly­mą – Sau­lės mū­šiui grą­žin­ti Sau­lės-Šiau­lių mū­šio var­dą („Šiau­lių kraš­tas“, „Lie­tu­va ir Sau­lės-Šiau­lių mū­šis“, 2015 09 25). J. Nek­ra­šius jį grin­džia tuo, kad mū­šis tar­pu­ka­riu taip bu­vo va­di­na­mas po 1936 me­tais Kau­ne pa­si­ra­šy­to 700 me­tų mū­šio mi­nė­ji­mo ak­to.

Pir­miau­sia siū­ly­mą J. Nek­ra­šius pa­tei­kė ap­svars­ty­ti vi­suo­me­nei, pa­skui laiš­kus dėl Sau­lės-Šiau­lių mū­šio įpras­mi­ni­mo pa­ra­šė Mi­nist­rui Pir­mi­nin­kui, Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jai, Sei­mui, Pre­zi­den­tei. Ma­no, kad tai šiek tiek pa­ska­ti­no ir Sei­mo na­rių ini­cia­ty­vą 2016-uo­sius pa­va­din­ti Sau­lės mū­šio me­tais.

Ga­li­ma gar­sin­ti ir gar­sė­ti

J. Nek­ra­šius sa­ko, kad la­bai svar­bu, jog mū­šio mi­nė­ji­mas bū­tų eu­ro­pi­nės reikš­mės – kaip ir pa­ts mū­šis: „Siū­liau pa­skelb­ti tarp­tau­ti­nį eks­lib­ri­sų kon­kur­są, skir­tą Sau­lės-Šiau­lių mū­šiui, Šiau­lių 780-me­čiui. Da­ro­me daug vie­na­die­nių, pro­gi­nių ren­gi­nių, ku­rie ak­tua­lūs Lie­tu­vai, bet ne­da­ro­me, kad ir pa­sau­lis ži­no­tų. Ko­dėl ki­tos ša­lys mo­ka pro­gas su­reikš­min­ti ir pa­teik­ti?“

Šiau­liai, sa­ko kul­tū­ro­lo­gas, tu­ri eks­lib­ri­so tra­di­ci­jas. Nuo 1993 me­tų čia nuo­lat vyk­da­vo tarp­tau­ti­niai eks­lib­ri­so kon­kur­sai. J. Nek­ra­šiaus ma­ny­mu, mies­tas, pa­tei­kęs pro­jek­tą Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jai, ga­lė­jo pa­skelb­ti kon­kur­są, su­reng­ti ap­žiū­rą, pa­ro­dą, iš­leis­ti lei­di­nį. Kol kas šis pro­jek­tas – „neaiš­ku­mo fa­zė­je“.

Šiau­lių mies­to 780-osioms me­ti­nėms skir­tas kon­kur­sas „100 Šiau­lių mįs­lių“, ku­rio par­tne­riai – Sa­vi­val­dy­bė ir Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio viešoji bib­lio­te­ka, jau vyks­ta, bus skel­bia­mas tre­čias tu­ras iš sep­ty­nių. J. Nek­ra­šiaus pa­reng­ti klau­si­mai skel­bia­mi spau­do­je ir in­ter­ne­te, nu­ga­lė­to­jai paaiš­kės va­sa­rą.

Dar vie­na edu­ka­ci­nė, in­te­rak­ty­vi idė­ja – pa­reng­ti cent­re au­gan­čių is­to­ri­nių ir at­mi­ni­mo me­džių marš­ru­tą. J. Nek­ra­šius cent­ri­nė­je da­ly­je su­skai­čia­vo 33 is­to­ri­nius ąžuo­lus. Da­bar pa­žy­mė­ti tė­ra ke­li: Spau­dos me­džiai, prie Kul­tū­ros cent­ro – Lie­tu­vos ir JAV drau­gys­tės ąžuo­las.

Pa­sak J. Nek­ra­šiaus, pir­ma­sis is­to­ri­nis ąžuo­las, Vil­niaus ąžuo­las, cent­ri­nė­je da­ly­je (da­bar­ti­nė­je Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je) neiš­li­kęs. Jis bu­vo pa­so­din­tas 1924 me­tais ge­gu­žės 1 die­ną. Ma­no­ma, kad po že­me te­bė­ra kap­su­lė, įkas­ta me­dį so­di­nant.

„Žmo­nės ne­ži­no, kur yra Vy­dū­no, Ba­den-Po­wel­lio, An­ta­no Sme­to­nos ar Klai­pė­dai skir­tas ąžuo­las. Jei pro­jek­tas rea­li­zuo­sis, no­ri­me me­džius su­žy­mė­ti elekt­ro­ni­nė­je erd­vė­je, prie kiek­vie­no me­džio pa­sta­ty­ti len­te­les ir pa­da­ry­ti marš­ru­tą „Šiau­lių mies­to is­to­ri­ja me­džiuo­se“, – sa­ko J. Nek­ra­šius.

Ak­tua­li­jos ir per­spek­ty­vos

J. Nek­ra­šius įsi­ti­ki­nęs, kad idė­jų ini­cia­to­riai tu­rė­tų sės­ti prie bend­ro sta­lo, jung­ti, mo­bi­li­zuo­ti jė­gas, idė­jas gru­puo­ti. Ti­kė­jo­si, kad vi­si bus su­kvies­ti dar prieš Nau­juosius me­tus.

„Strin­ga, nes nė­ra su­si­kon­cent­ruo­ta. Idė­jų įgy­ven­di­ni­mas pri­klau­so nuo mies­to prio­ri­te­tų ir ga­li­my­bių. Sa­vi­val­dy­bei rei­kė­tų ap­si­spręs­ti, kiek mies­tui rei­kia. Gal trūks­ta pra­kti­kos, gal van­go­ka, nes ne­spė­ja? Yra ak­tua­li­jos ir yra per­spek­ty­vos“, – svars­to J. Nek­ra­šius. Jam no­rė­tų­si aiš­ku­mo, su­si­kal­bė­ji­mo.

J. Nek­ra­šius mie­lai su­tin­ka bend­ra­dar­biau­ti, nes kai ku­rios idė­jos la­biau tin­ka­mos ki­toms ins­ti­tu­ci­joms. Pa­vyz­džiui, 2016–2018 me­tais or­ga­ni­zuo­ti kil­no­ja­mą­ją pa­ro­dą „Sau­lės-Šiau­lių mū­šis Šiau­lių že­mė­je“ ir pa­skai­tų cik­lą, pa­reng­ti li­te­ra­tū­ri­nę-mu­zi­ki­nę kom­po­zi­ci­ją „Sau­lės-Šiau­lių mū­šis – is­to­ri­nės Eu­ro­pos kau­ty­nės“, vi­zua­li­nį pro­jek­tą „Se­nie­ji Šiau­liai pla­nuo­se, že­mė­la­piuo­se, fo­tog­ra­fi­jo­se, iko­nog­ra­fi­jo­je“, edu­ka­ci­nį pro­jek­tą „Lie­tu­va ir Sau­lės mū­šis“.

„Mies­tas tu­ri re­zer­vų, po­ten­ci­jos, ga­li­my­bių pro­gre­suo­ti. To­kia ma­no vi­zi­ja. Šiau­liai po ka­rų vi­są lai­ką at­si­sta­ty­da­vo. Da­bar atei­na eu­ro­pi­nės lė­šos, yra ir ga­li­my­bės, ir tra­di­ci­jos. Rei­kia, kad ir in­te­lek­tua­lai pa­teik­tų rei­ka­lin­gą in­for­ma­ci­ją“, – sa­ko J. Nek­ra­šius.

Jo ma­ny­mu, ge­rai, jei rea­li­zuo­sis 20–30 pro­jek­tų, o ki­ti liks atei­čiai. Įgy­ven­din­ti pro­jek­tai su­teik­tų ga­li­my­bę mies­tie­čiams ir sve­čiams mies­te jaus­tis jau­kiai. Be to, svar­bu, kad at­vyks­tan­tiems bū­tų ga­li­ma pa­ro­dy­ti dau­giau nei Kry­žių kal­nas ar ka­ted­ra.

„Šiau­liai nė­ra chao­tiš­ka pro­vin­ci­ja, rei­kia baig­ti sa­ve plak­ti, skleis­ti pe­si­mis­ti­nes idė­jas, pa­ts lai­kas at­si­kra­ty­ti pro­vin­ci­jos sind­ro­mo, bū­ti­na dirb­ti, kur­ti, siek­ti šian­dien ir vi­sa­da. Ta­da mies­tas su­kles­tės, – ma­no J. Nek­ra­šius. – Mums rei­kia int­ri­gos – nuo­lat, kas­met ką nors ras­ti, ne tik pro­gi­niais me­tais. Rei­kia iš­lie­ka­mo­sios ver­tės – pa­ro­dy­ti, ką Šiau­liai tu­ri, ko ki­ti ne­tu­ri.“

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

NUO­MO­NĖ: „Ma­nau, kad Šiau­liai ga­li pa­da­ry­ti pro­ver­žį, nes da­bar yra la­bai ge­ra at­spir­tis. Mies­tui rei­kia pa­si­temp­ti ir pa­ro­dy­ti sa­ve, kaip tai da­ro Ža­ga­rė, Tel­šiai, Nai­siai“, – sa­ko Jo­nas Nek­ra­šius.

ES­MĖ: Kul­tū­ro­lo­gas Jo­nas Nek­ra­šius iš­ski­ria pa­siū­ly­mų es­mę: svar­biau­sia – pro­jek­tais pa­ža­din­ti pa­si­di­džia­vi­mą sa­vo mies­tu.